banner114
banner146
banner122

Sürmene Tersanesi  umut vaat ediyor

Sayın Koç... 2018 genel seçimlerinde Trabzon’dan Milletvekili adayı oldunuz. Of’ta eviniz var fakat iş hayatınız dolayısıyla İstanbul’dasınız. Zaman zaman sadece Ak Partide değil diğer patilerde de sıralamalara girmiş ve bir şekilde seçilememiş isimler mevcut. Ama ondan sonra pek göremiyoruz. Bu isimlere şehirde sosyal hayatın içinde pek rastlayamıyoruz. Seçim dönemi bitiyor, onlarında Trabzon’la alakaları bitiyor. Siz aday oldunuz, halk belirli bir karar verdi ama seçilemediniz. Ama yine şehirdesiniz. Neden buradasınız. Neden Ankara ya da İstanbul’da iş hayatınıza devam etmiyorsunuz da şehirde hem parti hem halk içindesiniz? Bir hedef mi belirlediniz?

Ben bir iş adamıyım. İş adamı sadece İstanbul’da olmaz. Ben ekmeğimi kazanmak için Türkiye’nin pek çok yerinde faaliyet gösteriyorum. Süreli olanları var süresiz olanları var. Bu ekmek meselesi. Yurt dışında da belli faaliyetlerim oldu. Oralara da gittim geldim. Ama ben Trabzon çocuğuyum. Trabzon’un evladıyım. Burada okudum. Burada kişiliğim oluştu. Delikanlılığım burada geçti.  Ben buradan üniversiteye geçiş yaptım. Dolayısıyla Trabzon’da evi barkı, düzeni olan, belli dönemlerde düzenli olarak buraya gelen, yaylasına çıkan, denizine giden bir insanım. Ben Trabzonluyum. Ben buralıyım. Dolayısıyla diğer arkadaşların tasarrufları hakkında ben yorum yapamam.  Ben siyasetin içinde olsam da olmasam da Trabzon’dayım. Başka vasıflarım, başka görevlerim başka şehirlerde olsa da olmasa da ben Trabzonluyum. Sıradan bir şeyden bahsetmiyoruz. Trabzon çok kadim bir şehir. Medeniyeti olan, sosyal bir hayatı olan, ekonomik bir hayatı olan, kültür adına birikimleri olan bir şehir. Bu kadar birikim olan dünyada kaç tane şehir var. Bakıldığı zaman Türkiye’de İstanbul ve aynı vasıfları taşıyan İstanbul vardır.  Dolayısıyla ben sıradan bir şehrin çocuğu değilim. Trabzon’da yaşayan ama iliklerine kadar Trabzon’u içinde yaşayan, Trabzonspor’u seven bir insanım. Dolayısıyla benim düzenim bu şekilde ve bu durumdan mutluyum.

Vehbi Koç olarak ekonomik durumunuz yerinde ekonomik olarak bağımsızlığınız var. Birçok ülkede, birçok şehirde faaliyetlerinizin olduğunu ifade ediyorsunuz. Siyaset sıkıntılı ve yorucu bir iştir. İnsanların taleplerini karşılayıp karşılayamamak var. Zaman zaman güler yüzle karşılanmak zaman zaman da hakaretler işitmek de olayın içinde var. Neden bulunduğunuz durumun keyfini çıkarmayıp böyle zor bir yol seçtiniz?

Kullandığınız zor kelimesinin esas kök anlamına bakmak lazım. Eğer ilgisizseniz, sevdasızsanız, bir şeyler yapmak, topluma katkı sağlamak size külfet geliyorsa o iş zordur. Oysa benim için bu zor değildir. Ben bir iş adamı olabilirim, akademisyen de olabilirdim, bir sanatçıda olabilirdim, başka vasıflarda bir meslek sahibi de olabilirdim. Ama ben başka bir şeyin derdindeyim. Zor diye bir şey yok. Bendeki heyecan. Hangi heyecan? Bu ülkenin makus talihini değiştirmek için geçmişte Erbakan Hocamızdan ve daha önce Adnan Menderes’lerden alalım tarihi. Çünkü ortada itiraz edilen bir durum, sıkıntılı bir nokta vardı. Ülkenin mevcut imkanları bu milletin layık olduğu, hak ettiği imkanlar değildi. Hocamız Avrupa Birliği için ne diyordu? Onlar ortak biz pazar. Bu sözcük sırdan bir sözcük değildir. Onlar ortaklık çizgilerini atmış ve devam ettiriyorlar.  Bizi hep Pazar olarak görmek istiyorlar. Bugünkü kavgalarının sebebi nedir biliyor musun?  Buradaki Pazar payları azaldığı için.  Çünkü hemen hemen her alanda onların bize naz yaptığı, kapris yaptığı, bilerek veya bilmeyerek bilinçli olarak başarmak istemediğimiz şeyleri biz başardığımız için.  Onların istediği gibi düzen gitmediği için.  Ben itiraz ediyorum. Ben Pazar olmayacağım. Ben satan olacağım, ben üreten olacağım.  Ve bu dönemde özellikle, Türkiye’nin her alanında savunmada, sağlıkta, eğitimde, güvenlik konularında nerelere geldiğimiz görmüyor muyuz?

Biraz da yerele gelelim. Geçtiğimiz günlerde Sürmene Tersanesi’ni ziyaret ettiniz. Siz aynı zamanda denizcilik sektöründe iş yapan bir İş İnsanısınız. Yani bir anlamda kendi iş alanınızda bir sektörü ziyaret ettiniz. Trabzon için büyük umutlarla oluşturulan bu tersane alanıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Trabzon Milletvekili Adayı Vehbi Koç, “2002 yılına geldiğimizde Tuzla Bölgesi yeterli gelmeyince Sayın Cumhurbaşkanımız ve Binali Bey Türkiye’de daha fazla tersane alanları nasıl oluşturabiliriz diye çalışmalar başlattılar. İkisi de meslekten geliyor ve çok seri bir şekilde karar verdiler. Yalova Bölgesi’ne tersaneler kurulması için çalışmalar başlattılar. Ama Cumhurbaşkanımız Yalova yetmez dedi, Karedeniz Bölgesi’ne de tersane yapacağız dedi. Ereğli Bölgesi’nde küçük tersaneler vardı. Onlara yeni tahsisler yapıldı. İşin Karadeniz’de yapılabilmesi için ciddi anlamada menderek yapılması gerekiyordu. Şuan ki Denizcilik Fakültesi’nin olduğu yerde çok küçük bir alanda kısıtlı imkanlarla saç tekne üretiliyordu. 20 sene önce talepte vardı, imkanda vardı. Olmayan tersane arazisiydi. Onun için Cevdet Bey’e buradan selam olsun. Sürmene’de tersane alanı yapıldı. Geçmiş yıllar da yapılan teknelere ve şuan ki yıllar da yapılan balıkçı teknelerine bakılsın. Şuan da daha geniş bir alanda daha geniş bir üretim oluyor. Bunları yerinde görmek gerekiyor. Bunlar çok kıymetli şeyler. O teknelerin çoğu yurt dışına ihraç ediliyor. Ölçekleri ve kullandıkları teknoloji son derece önemli. Geçmişte neler yapılıyordu, bugün neler yapılıyor takip edilmeli. Limanlar, organize sanayi bölgeleri ve tersaneler hepsi aynı mantık içerisindedir. Bakanlar kurulu kararı ile devlet eliyle altyapı yapılır. Üst yapıyı yatırımcı kendisi yapar. Burada da olan bu oldu. Balıkçı gemileri üreten kardeşlerimiz bu imkanlara kavuştukları için olağanüstü işler başarıyorlar ve ciddi istihdam var. Bana en son verilen rakam 500’ün üzerinde. Yan sanayi hariç. Bütün dünyanın kabul ettiği tipte açık deniz balıkçı gemileri üretiliyor. Bunların bir sonra ki versiyonu açık deniz balık işleme gemileri. Canlı balık gemide işlenip konserve olarak insanlara ulaşacak. Bu olay Türkiye’de bugünde yapılıyor. Yalova Bölgesi’ndeki bir tersanemiz neredeyse dünyanın ciddi anlamda ihtiyacını karşılıyor. Bu ilerleyen zamanda Trabzon’da da yapılacak. Trabzon için gelecekte denizcilik bir sektör olacaktır. Bu büyük bir olaydır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.