banner114
banner146

Sümela'da büyük değişim!

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, Maçka İlçesinde Sümela Manastırının da içerisinde bulunduğu Altındere Vadisinde incelemelerde bulundu. Bölgede yapılan otopark, yeni tesislerde incelemelerde bulunan Vali Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu, gelinen süreci özetledi. Bölgede eski tesislerin yıkılarak yapılan yeni tesislerin Temmuz ayı ortaları veya sonuna yetişeceği dikkat çekilirken gelen turistlerin daha nezih ortamda ziyaretlerini gerçekleştirilebileceğine dikkat çekti. 

2 AYRI OTOPARK VE RİNG SEFERLERİ
Sümela Manastırının hemen alt tarafına yapılan 2 ayrı otoparkla da bölgede otopark sorunu ortadan kaldırılacağı ifade edilirken vatandaşların araçlarını buralara park ederek, ring halinde seferler yapan minibüslerle Manastıra veya tesislere gidebileceği ifade edildi. Sefer yapacak minibüslerinde günün şartlarına göre en modern minibüsler olacağı ifade edilirken, burada çalışanların da Büyükşehir Belediyesi adına hizmet vereceği ifade edildi. 

DERE ÜZERİNDEN YÜRÜYÜŞ YOLU
Yine otoparka araçlarını park edecek vatandaşların tesislere gitmek için dere üzerinde ahşaptan yapılacak yürüyüş yolunu kullanabilecekleri ifade edilirken böylelikle doğa içinden yürüyüş yapabileceklerine dikkat çekildi. 

TESİSLER YENİLENDİ
Tesislerinde yenilendiği Altındere Vadisinde, vatandaşların hem nezih ortamda yöresel ürünleri alabilecekleri hem de yemeklerini yiyip çaylarını içebileceklerine vurgu yapıldı. 

YAYLAYA ÇIKACAKLARA ALTERNATİF YOL
Bölgeden yaylalarına gidecek vatandaşlar için de yapımı devam eden alternatif yolun bitme aşamasına geldiği, bu yolun bitimiyle birlikte yaylaya çıkmak isteyenlerin Sümela Manastırı yoluna girmesine gerek kalmayacakları da ifade edildi. 

Sümela Manastırının 2015 yılında restorasyona alındığına dikkat çeken Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu özele şu ifadeleri kullandı: 

2015  YILINDA 1. ETAP RESTORASYONA ALINDI

“Dünya kültür mirasının en önemli eserlerinden biri olan Sümela Manastırımızın bulunduğu alandayız. Hepinizin malumu olduğu üzere 22 Eylül 2015 tarihinde ziyarete kapatılıp, restorasyon süreci başlatılan Sümela Manastırımızın 1. Etap Restorasyonu tamamlanarak ziyarete açılmıştı. Bu süre içinde sümela Manastırımızın başta çevre düzenlemesi, kaya ıslah çalışmaları noktasında çalışmalar yapılmıştı. 2019 yılında bu sefer 2. Etap Restorasyon çalışmalarına başlandı. 2020 yılı Temmuz ayında sayın Cumhurbaşkanımızın telekonferansla katıldığı, Kültür ve Turizm Bakanımızın buraya iştirakiyle 2. Etap Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyarete açtık. 

1 VE 2. ETAP YÜZDE 70 ALANA TEKAMÜL EDİYOR

Orada kaya temizliği, çelik blokajlarla güvenlik altına alınması, bariyerlenmesi gibi onun yanında malumunuz Sümela Manastırında ki 12 tane tarihi yapının restorasyon çalışmaları tamamlandı. 1. ve 2. Etap Restorasyonu yüzde 70 civarında alana tekamül ediyordu. Ziyarete açtığımız Sümela Manastırında bu sefer 3. etapta yine tehdit oluşturan belli yan cephelerde ki kaya temizliği ile beraber 12 tane bariyerleme ile kaya düşümünün önüne geçmek amacıyla süren çalışmalar devam ediyor. 

ÇALIŞMA EKİBİ OLUŞTURULDU

Biz süre zarfında ne yaptık?Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte ortak çalışma ekibi oluşturduk. Burayla ilgili sıkıntı çekilen, özellikle ulaşım başta olmak üzere otopark alanları ile sosyal tesisleriyle gelen ziyaretçilerimizin iyi bir şekilde ülkemizin imajına, ilimizin imajına yakışır vaziyette buranın hizmet standardının daha iyi yere taşınması adına planlama yaptık. 

2 OTOPARK ALANI HİZMETE GİRİYOR

2 tane otopark alanımız var. Gayet güzel, kamera sistemiyleriyle alt yapısıyla 2 otopark hizmete hazır hale geldi. Buraya gelen vatandaşların rahat şekilde ulaşımı sağlanması adına Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde minibüslerle taşınması noktasında mutabık kaldık. 20’nin üzerinde minibüsümüz, hizmete hazır hale gelecek. Gelen ziyaretçilerimizin, dinlenebileceği, vakit geçirebileceği, yöremizin eserlerinin sergilendiği, satışının yapıldığı, gerek yemeğinin satışının yapıldığı tesis Haziran sonu Temmuz ortasına kadar bitmiş olacak. 

ÇİRKİN GÖRÜNTÜ OLUŞTURAN 4 PREFABRİK YAPI YIKILDI

Yürüme yolunun başlangıcı olarak görülen, yürüyüş merdivenlerinin olduğu alanda 4 tane hediyelik eşya satılan dükkanlar vardı. Onları da 1 yıl önce aldığımız kararla yıkımını gerçekleştirdik. Orada sadece giden vatandaşlarımız, yürüyüş yolunda döndüğünde dinlenebileceği banklar olacak. Orada görüntü kirliliği oluşturan prefabrik yapıları kaldırdık. Karayollarının Altındere Vadisinde yol yapım çalışması vardı. O da yüzde 99 oranında tamamlanmış vaziyette. Çok rahat şekilde vatandaşlarımızın ulaşımında sıkıntı çekilmeyecek. 
Ortak çalışma ekibinin o gün karar aldığı, Doğa Milli Parklar tarafından, doğayla uyumlu park çalışması var. 

OTOPARK ALANINDAN DERE ÜZERİNDE BİN 100 METRELİK YÜRÜYÜŞ YOLU

Otopark alanından sosyal tesislere kadar olan yaklaşık bin 100 metrelik derenin üzerinde yürüyüş yolu da projemiz kapsamında. Ziyaretini gerçekleştirip, gelip burada yemeğini yiyen vatandaşımızın rahat şekilde otoparka ulaşabileceği dere üzerinde bin 100 metre mesafemizde ahşap yürüyüş yolu vardı onun da ihalesi yapılıyor. Yakın zamanda tamamlanacak. Sümela Manastırımıza gelen ziyaretçilerimizin iyi bir şekilde hizmet kalitesi ve standardıyla ziyaretlerini gerçekleştireceği, alt yapı noktasında eksikliklerin giderilmesi için ciddi mesafe aldık. 
Pandemi sıkıntısıdan ülkemiz kurtulduğu andan itibaren burası ciddi şekilde patlama yaşıyacak. Ülkemiz ve ilimiz açısından önemli bir hizmeti ifa etmiş olacağız” 

ALT YAPI EKSİLİKLERİ GİDERİLDİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, “Bu bölgenin nasıl daha fazla cazip hale getirileceği burayı ziyaret eden insanların mutlu şekilde ayrılması için önce fikir telakkisinde yaptık. Bütüncül bir yaklaşımla alan planlamasının şart olduğunu gördük. Bütün bunları aşama aşama planladık. Alanda ki alt yapı eksilkilerin giderecek şekilde her kurum kendi üzerine düşen vazifeyi yapmaya başladı. 

EŞİM VE ÇOCUKLARIMLA GELDİĞİMDE SORUN YAŞADIK

Ciddi otopark problemi vardı. Bende eşimle, çocuklarımla geldiğimde sorunu yaşamıştık. Yıllar sonra bu sıkıntıların giderilmesinde rol almak benim için ayrıca anlamlı oldu. 
Bunu aşağıda otobüsler ve binek araçlar için iki ayrı otopark yaptık. Gelecek araçlar orada park edecek. Sonrasında Büyükşehir Belediyesi olarak konforlu dolmuşlar koyduk. Şu an 23 tane ama sayısı arttırılabilir. 

SON DERECE MODERN TESİS VE ARAÇLAR

Son derece modern, yöresel mimariye uygun, doğayı bozmayacak güzel tesisler kazandırıyoruz. Bunu da Büyükşehir Belediyesi olarak Milli Parklar bölge Müdürlüğü ile gerçekleştiriyoruz. Temmuz ayı ortası ve sonuna kadar tamamlayacağız. Buraya gelen ziyaretçilerin sıhhi ve manzara anlamında güzel yerde ihtiyaçlarını görebilecekler. Kafeterya, restoran olarak kullanacağımız binanın balkonunda muhteşem bir Sümela Manastırı manzarasında yemeklerini yiyecek, kahvelerini içecekler. Karmaşa ortadan kalkıyor. 

BÜYÜKŞEHİR’DEN YAYLAYA ÇIKACAKLARA ALTERNATİF YOL

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı alternatif yol. Bu yol yaylalara da çıkıyor. Sümelaya değil daha yukarı çıkacak vatandaşlar için alternatif yol inşaatına başladık. Üst yapısı da tamamlandığında kendi yaylalarına gidecek vatandaşlarımız o yolu kullanabilecekler”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.