banner114
banner146
banner122

Su sorunu sanki krize dönüşüyor

Şahin: Karakaya’yı Sordu

Trabzon'da su sorunu giderek büyüyor. Ortahisar’ın köylerden oluşan mahallelerinde yaşanan şikayetler artık ilçelerden de geliyor. Ortahisar Belediye Meclis’nde ana gündeme dönüşen su sorunuyla ilgili CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, Karakaya Grup İçmesuyu Tesisini hatırlattı ve son durumla ilgili bilgi istedi.

Genç: TİSKİ Bilgilendirmeli

Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç ise, “Bizim Meclisimiz’de de su sorunu gündem oldu. Mücavir alan içinde kalan köylerimizde ya da mahallelerimizdeki su problemi ve kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili TİSKİ bilgi vermeli. Açıklığa kavuşturulması gereken sorular var.” şeklinde görüş belirtti.

Vakfıkebir’de de Sorun Var

Vakfıkebir  Belediye Başkanı Muhammet Balta ise, Büyükliman Grup İçmesuyu’nda da sorunlar baş gösterdiğini, 4 ilçeye hizmet veren büyük bir proje olduğunu ancak, bazı mahallelere su basmaması nedeniyle sıkıtı yaşandığını belirtti. Balta, “Bizim görüşümüz o bölgede bir göletin yapılarak sorunun aşılmasıdır.” dedi. 

Trabzon’da su sorunları bitmek bilmiyor. Ortahisar mahallelerinden sonra ilçelerden de şikâyetler geldi. Vakfıkebir’de yaşanan su sorunu şikâyetleri Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde gündem dışı konuşuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, su sorunlarını çözecek 2 aşamalı öneri sundu. Öte yandan Akoluk’ta yapılan 100 milyon maliyetli arıtma tesisisinden 37 mahalleye su verileceğini ve yıllık 8 milyon gelir getireceğini aktardı.

ŞAHİN SU SORUNUNU SORDU

İlk olarak söz alan Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Ortahisar’da köyden mahallelere dönüşen yerleşim birimleri 30 yıl önce Köy Hizmetlerince Karakaya Grup İçmesuyu tesis yapıldı. Fakat son zamanlarda kaynakların yetersizliğinden tankerle su taşınıyor. Karakaya Grubuna bağlı mahallelerin hangilerine Akoluk’ta yapılan tesisten su verilecek?” diye sordu.

BAŞKAN GENÇ TİSKİ’DEN BİLGİ İSTEDİ

Daha sonra söz alan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de su sorunuyla ilgili konuşarak, “Bizim meclisimizde de birkaç arkadaş gündem yaptı. Mücavir köylerimizde, mahallelerimizde ki su problemi, kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili TİSKİ tarafından bilgi verilip açıklığa kavuşturulursa memnun olurum” diye konuştu.

BAŞKAN BALTA 4 İLÇENİN SU İHTİTACINI KARŞILAYACAK GÖLET İSTEDİ

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ise, “Son dönemde bölgemizde yağışların olmaması hasebiyle Büyükliman Grup İçmesuyu’nda da baş gösteren sorunlarla ilgili söz aldım. 4 ilçeye hizmet veren büyük bir proje. Ama son dönemlerde özellikle su basmamasıyla sıkıntı yaşanmaktadır. Bakanlık nezdinde de gündem yapmıştık. Sizlere burada gündem yaparak ilgili bölgede gölet yapılarak kuraklık döneminde bu sorunlar aşılabilir. Son yaşanan kuraklıkta alakalı o bölgede gölet yapılarak yılda 20 milyon küp su tutumu mümkün. 4 ilçenin tahmini su tüketimi 14 milyon küp civarında.. Böyle bir yatırım bölgenin sorununu çözmeye yaracak.” ifadelerini kullandı.

2 AŞAMALI ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNDU.. YILDA 8 MİLYONLUK GELİR GETİRECEK PROJE

Su sorunlarıyla alakalı olarak konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Geçtiğimizi yıl da buradaydık. Bu sene mevsim çok kurak geçtiğini TiSKİ’nin su kaynaklarında azalmalar meydana geldiğini tespit ettik. Bölge bölge yüzde 40’lara varan eksiklikler... Pandemi nedeniyle su tüketimi çok arttığını, Trabzon’a gelen ailelerin büyük bir bölümünün okulların açılmaması nedeniyle halen dönmediği, bunun da su tüketimini çok arttırdığını söylemeliyim. Karakaya Grup ve diğer bazı yerlerde su kesintileri bu sebeplerle ilişkili. Karakaya’da ki mesele sadece bu seneye mahsus mesele değil. Epeydir var olan sorun. 2 aşamalı çalışma öngörüyoruz. Birinci aşamada yukarıdaki depodan ilave kaynaklarla daha fazla su verebilmek, diğeri Esiroğlu’ndan ilave hat çekmek. İkincisi maliyetli ancak birincisini daha az maliyetle yapabiliyoruz. Bu şekilde çözebilirsek önümüzdeki yıl böyle sorun yaşanmaz. TİSKİ’nin hazırladığı alternatif projelerle sorunu çözmeyi planlıyoruz.  Akoluk’ta çok büyük çalışma var. 100 milyonun üzerinde bir arıtma tesisi yapılıyor. Bu çok çeşitli açılardan elzem projeydi. Oradan 37 mahalleye cazibeyle su verme imkânımız olacak. Bize yıllık 8 milyon lira civarında gelir sağlayacak.” dedi. Vakfıkebir Büyükliman içme suyuyla ilgili DSİ ile anlaşmaya varıldığını projenin gerçekleştirileceğini ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.