banner114
banner146

TTSO, DKİB, Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, ve Olgunlaşma Enstitüsü İş birliğinde Trabzon’da 1. Uluslararası Karadeniz Somonu Lezzetleri Festivali Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü bahçesinde yapıldı. Festivali gerçekleştiren Sivil Toplum Örgütleri’nden TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Karadeniz Somonu’nun Okyanus Somonu’ndan daha lezzetli olduğu ortaya çıkınca ciddi bir ihracat potansiyeli oluştu.  Gerek iç piyasaya ve gerekse dış piyasaya dönük olarak bu festivali gerçekleştirdi.” dedi. DKİB Başkanvekili Ahmet Hamdi Gürdoğan ise, “Yükselen balıkçılık değerine hazırlıksız yakalanmamak için çalışıyoruz. Bu festivali Trabzon’un coğrafi işaretine sahip çıkmak ve yeni bir marka üretmek adına gerçekleştirdik. Periyodik olarak devam edeceğiz.” dedi.  

TRABZON Ticaret Sanayi Odası, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, ve Olgunlaşma Enstitüsü İş birliğinde Trabzon’da 1. Uluslararası Karadeniz Somonu Lezzetleri Festivali Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü bahçesinde yapıldı. Festivalde birbirinden hünerli şeflerin hazırladığı Karadeniz Somonundan yapılan lezzetli ürünler katılımcıların beğenisine sunuldu.

günebakış olarak Trabzon’da ilk kez düzenlenen 1. Somon Lezzetleri Festivali’nin amacını somon üretimine öncülük eden iki önemli kuruluştan biri olan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu’na sorduk.

Hacisalihoğlu, “Karadeniz somonu, dünyanın en lezzetli somonudur. Artık dünya somon için gözünü bölgemize dikmiş durumda. Amacımız Karadeniz somonunun lezzetini ön plana çıkararak hem ihracat hem de halkımızın refah seviyesini yükseltmektir.” dedi.

günebakış: Neden Somon Festivali düşündünüz? Amaç Trabzon’da yeme içme sektöründe tüketimi artırmak mıydı?

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu: Somon üretimiyle ilgili yapılan araştırmalarda, bugün dünyada ön plana çıkan okyanus somonları diye tanımladığımız Karadeniz somonunun daha kaliteli olduğu ortaya çıkmıştır. Gerek protein açısından gerek omega değerleri açısından daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Yatırımcılarımız da bu yatırıma başlamasıyla elimizde bir üretim potansiyeli oluştu. Bunu da tüketime dönük olarak elbette çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. Şu aşamada ağırlıkta ihracat gidiyordu. Bu kadar değerli bir ürünün iç piyasada da tüketilmesinin önemli olduğunu düşündük. Gerek iç piyasada gerekse ihracata dönük ürünümüzün pazardan daha büyük pay almasında üreticileri, ihracatı desteklemek, istihdam artırmak istiyoruz.. Dolayısıyla ülkenin gıda yönünden en önemli kaynağı olan proteinle ilgili de bir hazırlıktı bu. Geleceği gıda yönünden planlama adına devletimizin elinde hazır bir sistem olmuş oluyor. Bir taraftan devletin gıdalar yönünden desteklenmesi, bir taraftan da istihdam, üretim diğer taraftan ihracat ve halkımızın da refah seviyesinin yükselmesi anlamı taşıyan ve Karadeniz somonunun lezzetinin ön plana çıkararak Somon Lezzetleri Festivali olarak tanıtmayı gerçekleştirdik. Bundan sonra da periyodik olarak devam edeceğiz.

günebakış: Somon festivali gerçekleştiriliyor. Amaç tüketimi Trabzon ve bölge bazında tüketimi artırmak mı, festivalin amacı nedir?

DKİB Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan: Her şeyden önce tüketimin artırılmasını önemsiyoruz. Karadeniz Somonunun, Norveç somunundan daha yağlı ve kalitesinin yüksek olduğunu anlatıyoruz.  Asıl hedefimiz somon ihracatında rakamları yukarı çekebilmek. Somonda yavrulama yeriyle ilgili eski tersanenin yanında bir yer aldık. Aynı zamanda somon işleme ve soğuk hava tesislerini kurmak için Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurmak istiyoruz. Bu bağlamda da çalışmaları devam ettiriyoruz. Çünkü bu somonu biz işleyip Vietnam’a gönderiyoruz. Vietnam’dan Japonya’ya gidiyor. Kızlarımıza bunu öğretip, oradan usta getirirsek hem katma değeri ülkemizde kalır hem de ihracatı yükselir. Bunun için de somondaki rakamlara baktığımızda bu kadar yüzde yüz artan bir sektör yok. Buna hazırlıksız yakalanmamak için altyapımızı hazırlamamız lazım. Bunu yapmamızın amacı Trabzon’un coğrafi işaretine sahip çıkmak anlamı taşıyor. Buna sahip çıkmak sadece lafta değil, ihracatını yapıp üreticinin yanında olarak, sadece Trabzon’u düşünmeyeceğiz. Doğu Karadeniz’de Artvin, Rize, Bayburt ve Gümüşhane’sindeki akarsuları da göz önüne alarak bunları değerlendirerek bu iç kesimlerde işleme tesisleri yapmamız lazım. Gümüşhane’de, Giresun’da Rize’de işleme tesisleri yapmalıyız.

HABER: Fatoş BATMAN

Anahtar Kelimeler:
TTSODKİBTrabzon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.