banner114
banner146

Sokağa bırakılan tehlikeli köpek var

SÜRE MUTLAKA UZATILMALI

 Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erol Sayın, Trabzon’da 123 tane, Türkiye genelinde ise 23 bin 456 tehlike arz eden köpek kısırlaştırılarak yasal olarak kayıt altına alındı. Sayın, kayıt işleminin belli tarihlere sıkıştırmanın doğru olmadığını, hayvan sahiplerine süre verilmesi gerektiğini savundu. Öte yandan kısırlaştırma işleminin pahalı olması nedeniyle köpeklerin sokağa bırakıldığını kaydetti.

AŞI PAHALI, SOKAĞA SALIYORLAR

Hükümetin Pitbull, Dogo, Argentino gibi tehlikeli ırklar için 14 Ocak tarihine kadar süre verdiğini, kısırlaştırma işlemini yapmayanlara 14 bin küsür lira ceza uygulanacağını ilan ettiğini kaydeden Sayın, ‘Ancak bu tarz hayvanları sahiplenenler çok sağlıklı insanlar değil. Yetkililer hem ceza yazacak hem köpeğe el koyacaklar. Maalesef şuanda ücretinden dolayı kısırlaştırma işlemi yaptırmayan insanlar bu köpekleri sokağa attı.” diye konuştu.

BARINAKLARDA BAKMAK ZOR

 Tehlikeli ırkların barınaklarda bakımının altyapı yetersizliğinden sorun teşkil edeceğini ifade eden Sayın, “Bu tür ırkları barınaklara bırakmak çok hoş durum değil. Barınak var, barınak var. Altyapısı uygun barınaklar olabilir. Hayvanları bir kafese toplayıp bir arada tutan barınakları çok uygun görmüyoruz. Sokaktan aldığınız hayvanların ne hastalık taşıdığını bilmiyorsunuz. Aşısız oluyorlar ölüp gidiyorlar.” şeklinde belirtti.n 6’DA

Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erol Sayın, Trabzon’da 123 tane Türkiye genelinde ise 23 bin 456 tehlike arz eden köpek ırk kısırlaştırılarak yasal olarak kayıt altına alındı. Sayın, kayıt işleminin belli tarihlere sıkıştırmanın doğru olmadığını, hayvan sahiplerine süre verilmesi gerektiğini savundu. Öte yandan kısırlaştırma işleminin pahalı olması nedeniyle köpeklerin sokağa bırakıldığını kaydetti.

Tehlike arz eden yasaklı ırkların kayıt altına alınmasıyla ilgili değerlendirme yapan Sayın, “14 Temmuz’da 5199 sayılı kanun değiştirildi. Tüm sahipli hayvanların veri tabanına kaydedildiği sistem var. 2018’de çıkan yönetmelikle de sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirildiği, kaydedildiği sisteme PETVET deniyor. Yasaklı ırklar vardı. Pitbull, Dogo, Argentino gibi… Şimdi tehlike arz eden köpek ırkları için çıkan yönetmelikle bunları sisteme kaydetme fırsatı doğdu. Ancak bu ırkların kısırlaştırılması şartıyla. Devletimiz bu tür hayvanlar için 14 Ocak’a kadar kısırlaştırmak şartıyla cip takılıp sisteme kaydedilmek suretiyle ceza yazılmayacağını duyurdu. Tabi ki belli şartları var. Tehlike arz eden hayvanları insan popülasyonun olmadığı yerlerde tasma ve ağızlık takma koşuluyla..

TEHLİKELİ CİNS KÖPEKLERİ SOKAĞA BIRAKIYORLAR

Bu tarz hayvanları sahiplenenler de çok sağlıklı insan değiller. Kısırlaştırma işlemini yapmayanlara 14 bin küsur cezai işlem uygulanıyor. Ve köpeğe el konuluyor. Maalesef şuanda ücretinden dolayı kısırlaştırma işlemi yaptırmayan insanlar bu köpekleri sokağa attı.” diye konuştu.

TRABZON’DA 123, TÜRKİYE’DE 23 BİN 456 IRK KAYIT ALTINA ALINDI

Sayın, “Trabzon’da 123 adet tehlikeli ırklar yasal olarak kayıt altına alındı. Bu ırklar kısırlaştırılıp PETVET sistemine kaydedildi. Türkiye genelinde ise 23 bin 456 ırk yasallaştırıldı. American Bully ve American Staffordshire ırkları için ise kayıt işlemleri haziran ayına kadar devam ediyor. İnsanlar başta ciddiye almadılar. Son ana kadar bu cezanın uygulanmayacağını düşünerek ilgilenmediler. 123 ırkı son 5 gün içerisinde yaptık. İnsanlar bundan önce duyarsızdı.” dedi. Sayın, Trabzon’da kayıt dışı tehlikeli köpek sahiplenenlerin olduğunu bunları da görenlerin şikâyet etmesiyle aşılacağını kaydetti.

BARINAKLARDA BAKILMALARI ZOR

Tehlikeli ırkların barınaklarda bakımının altyapı yetersizliğinden sorun teşkil edeceğini ifade eden Sayın, “Bu tür ırkları barınaklara bırakmak çok hoş durum değil. Barınak var, barınak var. Altyapısı uygun barınaklar olabilir. Hayvanları bir kafese toplayıp bir arada tutan barınakları çok uygun görmüyoruz. Sokaktan aldığınız hayvanların ne hastalık taşıdığını bilmiyorsunuz. Aşısız oluyorlar ölüp gidiyorlar.” şeklinde belirtti.

TARİHLERE SIKIŞTIRMAK YANLIŞ

Tehlike arz eden ırkların kayıt işlemi için süre verilmesinin doğru olmadığını savunan Sayın, “Yapılması gereken kayıt işlemini uzun tutup insanlara biraz daha süre vermek. İnsanların evlerinde hala tehlike arz eden ırklar var. Pandeminin olduğu bir dönemde tarihlere sıkıştırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Tehlikeli ırklar barınaktaysa barınakta kısırlaştırılıp sahiplenmek isteyenlere verilebilmeli ve kayıt altına alınabilmeli maddesi yasaya eklenmeli. Neden sahiplenmek isteyenlere yasakçı zihniyetle karşı çıkıyoruz. Cezası çok olduğu için hayvanları hep sokağa atarlar. Kanun değişsin demiyorum ancak değişiklik yapılabilir.” açıklamasında bulundu.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.