banner114

Sendikanın beş müdür tartışması

Türkiye Kamu-Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber, valiliğin Trabzon’da 5 okula yaptığı tercihli atamaya tepkisini sürdürüyor. Müfettiş raporuna rağmen valiliğin ceza vermediğini kaydeden Dilber, “Valiliğin böyle bir yetkisi var. Ancak etik açıdan doğru mu?” sorusunu sordu. Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise, 265 okul müdüründen sadece özellikli olan beş okulda tercih kullandıklarını ve bunu İller İdaresi’nin verdiği yetkiye dayanarak yaptıklarını söyledi.

Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü, 5 okula sınav sonuçlarına göre idareci ataması yapmak yerine tercihli atama yaptı. Kamu-Sen Trabzon Şubesi Milli Eğitim İl Müdürlüğünün tercihli atamalarını Milli Eğitim Bakanlığına şikayet etti. Bakanlığın gönderdiği müfettişler,valiliğe disiplin cezası önerdi. Valiliğin kararıyla bu öneri havada kaldı.

TERCİHLİ ATAMA YAPMA KARARI ALDI

Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü, idareci olarak Akçaabat Şehit Samet Uslu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ortahisar Prof Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yomra Hafız Murat Köseoğlu İmam Hatip Okulu ile Ortahisar Ata İlkokuluna yöneticilik sınavında başarılı olanları atayacağını duyurdu. Başvuru sürecinin başlamasıyla birlikte sınav sonuçları yüksek olan eğitimciler başvuru yapmaya başladı. Atamalar için sürecin bitmesini bekleyen eğitimciler, Milli Eğitim Müdürlüğünün kararıyla şaşkına döndü. İl Mili Eğitim Müdürlüğü sınav sonuçlarına göre atama yapmak yerine tercihli atama yapma yönünde karar aldı.

VALİLİĞE DİSİPLİN CEZASI ÖNERİLDİ

Kamu-Sen Trabzon Şube Başkanlığı, bu kararı Milli Eğitim Bakanlığına taşıdı. Şikayetin ardından ise bakanlık Trabzon’a müfettiş gönderdi. Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü şikayet edildiği için müfettişlerin incelemesi üst yönetimle başlayarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine kadar uzandı. Atamalardan sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımları ve ilgili İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri müfettişlerle karşı karşıya geldi. Müfettişler, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu kapsamında yapılan atamalar üzerine ilgili üst düzey yöneticiler hakkında disiplin cezası önerdi. Valilik, disiplin cezası önerilen üst düzey yöneticiler ile ilgililerin savunmasını aldı. Alınan savunmaların ardından Valilik, “İlgililerin geçmiş çalışmalarına bakılarak ceza tayinine yer olmadığı”  karar verdi.

BAŞARILI EĞİTİMCİLERİN ÖNÜ KESİLİYOR

Sınavlarda başarılı olan eğitimcilerin tercihli atamalarla önünün kesildiğini dile getiren Sendika Başkanı Coşkun Dilber, “Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğünden şikayetçi olduk. Silsile işledi ve atamalarda yetkili tüm ilgilileri şikayetimizi kapsadı. Bakanlık müfettişleri disiplin cezası verilmesini önerdi. Valilik ise aldığı savunmanın ardından disiplin cezası uygulamadı. Üst amirin (Valiliğin) mevzuat açısından ceza vermeme yetkisi var. Etik açıdan doğru mu sorusuyla karşı karşıyayız. ” dedi.

VALİ UYGULAMAMIN ARKASINDAYIM

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise, 265 okul müdüründen sadece özellikli olan beş okulda tercih kullandıklarını ve bunu İller İdaresi’nin verdiği yetkiye dayanarak yaptıklarını söyledi. Ustaoğlu, “ Trabzon’da 265 müdür sınavla atandı. Hiçbirine müdehalemiz olmamıştır. Ancak 5 özellikli okula müdehale ettik. Birincisi “Çocuklarımızın başarısı için ettik. İkincisi var olan başarıyı sekteye uğratmamak için ettik. Yasa bize bu hakkı verdi. Bu kadarını kullanalım” dedi. Özellikli okul bağlamında sözlerini biraz daha açan Vali Ustaoğlu, “Bunlardan iki örnek vereyim. Biri Kız İmamhatip Lisesi diğeri Teknik Sanat lisesi. Her iki okulda da başırılı bir süreç var. Bunların başına öğretmen alıp müdür yapmadık. Onlar da sınav kazanmış müdürler. Ama istedik ki Kız İmamhatip’in başındaki müdür de kadın olsun. Diğerindeki başarı da devam etsin. Bu görüşümüzü bakanlıkla da paylaştık. Bunu bu kadar büyütmenini hiçbir karşılığı yok” biçiminde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.