banner114
banner146

‘Sel olduğunda Başkan sorumluluktan kaçamayacak’

 Melek’in Son Basın Toplantısı

TRABZON eski Belediye Başkanı Hasan Melek, Gazeteciler Cemiyetinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yaptığı basın toplantısını hayatının son basın toplantısı olarak niteleyen Melek, Trabzon gündemine ve özellikle Değirmenedere’de dere yatağına yapılan terminalin yanlışlığına ilişkin açıklamalar yaptı.

Değirmendere İki Kere Taştı

Değirmendere’de yaşanan iki sel felaketini de gördüğünü kaydeden Melek, yaşanacak bir afet durumunda Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bunun sorumluluğundan kaçamayacağını söyleyerek, “Sizlerden ricam dere yataklarına inşaat yapılmaması yönünde alınan kararın takipçisi olmanızdır. Sel ve heyelanlardan sonra hala Değirmendere yatağına otogar yapmakta inat etmek felakete davetiye çıkarmak değil midir?” dedi.

 

Başkan Sorumluluktan Kaçamaz

yeni Otogarın ihtiyaç fakat yer seçiminin yanlış olduğunu vurgulayan Melek, “Yarın oluşacak bir sel ve taşkın durumunda ısrarla yanlışta direten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı sorumluluktan kaçamayacaktır.” sözlerini kaydetti. Basın toplatısının sonunda, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Melek, günebakış’ın ‘Bir mektuptan bahsettiniz. Kime mektup yazdınız?’ sorusuna cevap verdi.    

Cumhurbaşkanına Mektup Yazdı

MELEK, mektup örneklerini günebakış’a göndereceğini belirterek, önce Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na mektup gönderdiğini ancak Zorluoğlu’nun geri dönmediğini söyledi. günebakış’ın edindiği bilgiye göre Melek, ikinci mektubunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazarak Zorluoğlu’nun yanlışını vurguladı. Ardından basın toplantısıyla veda yaptı. 

Trabzon eski Belediye Başkanı ve Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) Trabzon Şube Başkanı Hasan Melek, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde Trabzon basın mensupları ile bir araya geldi. Yaptığı basın toplantısın düzenleyeceği son basın toplantısı olduğunu söyleyen Melek, Trabzon gündemine yönelik açıklamalarda bulundu. Melek, yaptığı basın açıklamasında Değirmendere’de yapılmaya başlanan yeni otogarın yerinin yanlışlığını anlatarak oluşacak sorunları anlattı.

“ÇALIŞMALARA NOKTAYI KOYUYORUM”

İlerleyen yaşı ve sağlık durumu nedeniyle bundan sonra çalışmalarına nokta koyduğunu açıklayan Melek, “Sizlerle birçok defa bir araya gelerek ülke ve şehrimiz hakkında görüşler bildirmiştim. Fakat öyle bir zaman geliyor ki artık istediklerimizi yapamıyoruz ve buna da yanlışlık deniyor. İşte bugün bende doğup büyüdüğüm ve yaşadığım bu şehir için yaptığım çalışmalara noktayı koyuyorum. Fakat her zaman dostlarımın emrinde olduğumu da bildirmek isterim. Bir defa daha belirtmek isterim ki, ülke için her zaman birlikte el ele olalım. Ülke varsa biz varız. Bunu hiçbir zaman unutmayalım. Hepinize sevgilerimle” ifadelerini kullandı.

GÜNEY ÇEVRE YOLU TRABZON İÇİN ŞART

Melek Trabzon’un trafiğini rahatlatmak için Güney Çevre Yolunun mutlaka tamamlanması gerektiğini ifade ederek, “Çok değerli basın mensubu dostlar; Çok sevdiğim Şehzadeler şehri Trabzon’un dününü de yaşadım bugününü de yaşıyorum. Değerli dostlar, Trabzon maalesef hak ettiği yere gelememiştir. 2021 yılında Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlara yazmış olduğum mektubun bir suretini ekte bilgilerinize sunuyorum. Karadeniz sahil yolu ve şehir içi trafiği Güney çevre yolu projesini zaruri bir ihtiyaca dönüştürmüştür. Karadeniz sahil yolunun yetersizliği her geçen gün daha da anlaşılmaktadır. Sahil yolu ve şehir içi yollar artık ihtiyaca cevap veremez bir duruma gelmiştir. Güney çevre yolu Trabzon şehir içi taşımacılığını rahatlatmak için şarttır. Devlet yolunu şehir içinden çıkartmadıktan sonra şehrin trafiğini rahatlatamazsınız. Ordu ilinin yaptığı gibi” şeklinde konuştu.

KANUNİ BULVARI GÜNEY ÇEVRE YOLUNUN YERİNİ TUTMAZ

Trabzon Güney Çevre Yolunu beklerken Kanuni Bulvarına başlandığını, ama bunun hata olduğunu ifade eden Melek, “Trabzon halkı güney çevre yolunu beklerken Kanuni Bulvarı gündeme geldi, yapımına başlandı ve bitme aşamasına geldi. Kanuni bulvarı hiçbir zaman güney çevre yolunun hizmetini yerine getiremeyecektir. Kanuni bulvarı, Yavuz selim bulvarı gibi bir şehir içi yoludur. Bugün gelişmiş ülkelerde uygulama bu şekildedir, değerli dostlar. Karadeniz sahil yolunun kenti tümüyle denizde koparmasının ardından Trabzon’un doğal yapısı artık tümüyle bozulmuş ve kent denizle tüm bağlarını koparmıştır. Büyük bölümü denizin doldurulmasıyla yapılan sahil yolu aynı zamanda şehrin doğal kıyılarını tahribata uğratmış, Ganita, Kemerkaya, Moloz, Sotka, Faroz ve Uzunkum sahillerindeki asırlardır var olan güzellikler, yaşam kültürü ve çok sayıda doğal plaj yok edilmiştir. Beşirli-Tunel arasında sahil kesiminde dolgu çalışmaları halen devam etmektedir” dedi.

CUMHURBAŞKANI DERE YATAKLARINA BİNA YAPILMAYACAK DEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dere yatakları ile ilgili kesin talimatı olmasına rağmen Trabzon’da dere yatağında otogar yapılması ısrarının yanlış olduğunu vurgulayan Melek, “Şimdi gelelim asıl konuya. Karadeniz sahil şehirlerindeki illerde yer sıkıntısı nedeniyle vatandaşlar evlerini dere yataklarına yapmaktadırlar. Bunun bedelini de birçok defa can ve mal kaybıyla ödemişlerdir. Olaylardan ders almadığımız için mal ve can kayıpları devam etmektedir. Rize’de son defa yaşanan sel olaylarından sonra sayın Cumhurbaşkanımızın aldığı kararla artık dere yataklarına bina yapılmayacak ve yapılmış olanlarda yıkılacaktır. Bu acı olaylar inşallah bir daha yaşanmayacaktır. Bu yerinde kararın bütün Karadeniz illeri için geçerli olması en büyük dileğimdir” dedi.

DEĞİRMENDERE’DE SEL OLDUĞUNDA SORUMLULUĞUNDAN KAÇAMAYACAKLAR

Değirmendere’de yaşanan iki sel felaketini de gördüğünü kaydeden Melek, yaşanacak bir afet durumunda Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bunun sorumluğundan kaçamayacağını söyleyerek, “Sizlerden ricam alınan bu kararın takipçisi olmanızdır. Son aylarda bölgemizde meydana gelen sel ve heyelanlardan sonra hala Değirmendere yatağına Otogar yapmakta inat etmek felakete davetiye çıkarmak değil midir? Yeni Otogar ihtiyaçtır fakat yer seçimi yanlıştır. Değirmendere yatağına yapılacak otogarın yeri yeniden gözden geçirilmelidir. Yarın oluşacak bir sel ve taşkın durumunda ısrarla yanlışta direten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı sorumluluktan kaçamayacaktır.” sözlerini kaydetti.

MEKTUPTA NE YAZIYORDU?

Melek otogar yeri ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından basının kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Melek ilk olarak Belediye Başkanı Zorluoğlu’na otogar yeri ile ilgili yazdığı mektup ile ilgili soruyu yanıtladı. Mektup ile ilgili, “Ben sayın belediye başkanı göreve başladığı zaman kendilerine destek olmak için Trabzon’un sorunlarını içeren bir dosya takdim etmiştim. Ondan sonra da bir müddet sonra basında bir haber okudum. O da dere yatağına terminal yapılmasıydı. Ben de bir mektup daha yazdım. Şehir içinde yapmış olduğunuz güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ederim ettim. Fakat otogar olayı ile ilgili inşallah yalandır dedim. Çünkü ben Değirmendere’nin iki defa taştığını gördüm. 1935 ve 1990 yılında. Birinci taşkında yapılaşma yoktu. Fakat bütün dere yatağındaki dükkanlar sular altında kaldı. 1990 yılında yapılaşma başlamıştı ve ne kadar bina varsa hepsi hasar gördü. Hatta bir akaryakıt tankını söktü.  Durum böyleyken inatla dere yatağına kooperatifler, okul gibi yapılar yapıldı. Değirmendere 40-45 yılda bir taşan bir dere. Ben bunu iki defa gördüm. Hal böyleyken yalnız Değirmendere’de değil Türkiye’de birçok dere yataklarına yapılan binalar selden dolayı yıkıldı. Trabzon’da bile Akçaabat’ta kaç tane ölüm oldu. Türkiye’deki birçok dere yatağının olduğu bölgede selden dolayı can kaybı oldu. Niye bunları kale almıyoruz. Muhakkak ki daha acı bir bedel mi ödememiz lazım.  Cumhurbaşkanının en son Rize’de yaptığı açıklamaları destekliyorum. Bu karar yalnız Rize için değil bütün Türkiye’deki yerleşim yerleri için uygulanmasını arzu ediyoruz. Çünkü tek çıkış yolu budur. İnşallah bu yanlış karardan döner biz de Rize’de alınan karara uyarız” şeklinde konuştu.

TÜM SAHİL DOLGU OLDU

Şehirdeki en önemli sorunlardan birinin Trabzon’un sahilden uzaklaşması olduğunu ifade eden Melek, “Melek, Trabzon’un otogar dışında hangi sorunları olduğu sorusunu yanıtladı. Bütün sahil yerleşim yerleri hatalıdır. Ben dünyayı gezdim. Gezdiğim yerlerin hiçbirinde deniz dolgusu görmedim. Size bir örnek vereyim. Batum’a gidin bakın 7 kilometre sahil bomboş. Halkın istifadesine açılmıştır. Evden çıkıp doğru plaja giderler. Trabzon sahil şeridinde denize girilecek yer bulamazsınız. Önceden şehirde üç plaj vardı. Bir tanesi Çömlekçi’deydi, bir tanesi Ganita’daydı. Bir tanesi de Uzunkum’daydı. Sahil şehri Trabzon’a ne oldu? Bütün sahil dolgu oldu ve bu hale geldi. Hala dolgu yapmaya devam ediyoruz. Basın nerede? Neden bunları yazmıyorsunuz?” diyerek basının bu konuya duyarlı olmasını istedi.

AKLIN YOLU BİRDİR

Melek kendisine yöneltilen Otogar yeri nere olmalıydı sorusunu cevaplandırdı. Güney Çevre Yolu yapıldıktan sonra terminal yapılması gerektiğini kaydeden Melek, “Aklın yolu birdir. Samsun ve Ordu’ya bakalım. Ne yaptılar? Güney Çevre Yoluyla birlikte otogarı şehir dışına çıkardı. Şehre araba girmesini önledi. Bugün dere yatağına yapılacak terminal hem tehlikelidir hem de şehre araç girmesi bakımından sakıncalıdır. Her gün Trabzon’a 3-4 milyon araç giriş çıkış yapıyor. Bu şehrin trafiğini etkiliyor. Bunu Ordu-Samsun haletli de biz neden yapamıyoruz. Bütün dünyada da yapılan uygulama budur. Fakat biz neden dünyadaki gelişmeleri uygulamıyoruz da kendi kendimiz iş yaratıyoruz. Yarın bu dere yatağında taşkın olduğu zaman ne yapacağız? Zarar görmesin diye ayakları yükseltiyoruz, lüzumsuz masraf yapıyoruz. Buna ne gerek var. Güney Çevre Yolunu yap. Bunun için geç kalınmıştır. Bütün basından rica ediyorum Güney Çevre Yolu’nun hayata geçirilmesinde büyük yarar vardır” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’DAKİ ALTYAPI GİBİ YAPILMALI

Melek, görevde olsaydı ilk olarak yapacağı işin ne olacağı sorusuna altyapı diyerek cevap verdi. Yapacağı çalışmanın şuan Büyükşehir Belediyesin yaptığı gibi değil Avrupa’da yapılanlar gibi olması gerektiğini belirten Melek, “İlk yapmak istediğim şey altyapıydı. Sizin yaptığınız gibi altyapı değil. Avrupa’nın yaptığı gibi altyapı. Yani galeri sistemiyle” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.