banner114

Şehir susuz kalacak

TİSKİ DEPO İSTİYOR AMA BİNALAR DEPOYA AYARLI DEĞİL

Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, alt yapı çalışmalarıyla ilgili her yerin kazılı halde beklediğini, döşenen boruların basınca dayanıklı olmadığını ve TİSKİ’nin vatandaşlara su deposu ya da hidrafor kurmaları için tehdit eder gibi mesaj attığını açıkladı. Ortahisar’da binaların yüzde 20’sinin depo sistemi oluşturabileceğini, geri kalanının ise suyu alamayacağını şehrin susuz kalacağını kaydetti.

AB’NİN VERDİĞİ 17 MİLYON HİBE, TİSKİ ELİNDE HEBA OLABİLİR

 Hem idareyi hem de idare edileni, yöneten-yönetilen diyemiyorum, uyarmak istiyoruz. Bir önceki dönem Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Avrupa Birliği fonlarından 17 Milyon Euro'luk İçme Suyu Şebekesini yenilemek için kaynak oluşturdu. Yani işin Türkçesi Avrupa Birliği, Trabzon halkı asbestli borulardan sağlıksız su içmesin diye belediye emrine, projeye bağlı yatırım imkânı sundu. Belediye ve yönetim kadroları değişti ve gelen TİSKİ yönetimi ve Büyükşehir Belediye Başkanı bu fonu yatırıma dönüştürdü..

ŞEHİR SUSUZ KALACAK, KIYAMET KOPACAK

Çakıroğlu, yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti: “Her gün maalesef şehir adına felaket diyebileceğimiz bir durum, olay vuku buluyor. Milletimiz, yarın ağır bedeller ödeyeceği bu olaylara karşı gerekli tepkiyi ve gereken şiddette vermelidir. Dün biz Gülcemal bu şehri kokuya boğacak dedik, şehir kokuya boğulunca milletimiz ve kamuoyu konuya ilgi gösterdi. Şimdi sondaki sözü başa alalım, yarın bu şehir susuz kalacak, kızılca kıyamet kopacak

İMZA ATANLAR BEDEL ÖDEYECEK

n Ancak gelin görün ki iyileştirme değil şehir adına adeta felaket bir durum ortaya çıktı. Bilemiyorum, bu noktada kadrolarda mı liyakat sorunu var ya da emir demiri mi kesiyor? Öyle ki usulsüzlükler var, yetkisi olan imza atmıyor, birileri günah keçisi yapılıyor, yarın esasen yetkisiz birçok insan attıkları imzalardan dolayı bedel ödeyecek diye duyumlarımız var. Her yer kazılmış ve kazılı halde bekliyor.

ESKİ TESİSATLARDAN ŞEHRE SU VERİLİYOR

Döşenen borular cazibe ile gelen basınca dahi dayanabilecek kalitede değil. Şuan hala eski tesisatlardan su veriliyor ancak bu durum değişecek. Millet başına geleceği bilmiyor ancak TİSKİ ve Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Milletin başına açacağı sıkıntının farkında. Bu yüzden milletimize binalara su deposu yapılması ve hidrafor sistemi kurulması telkin ediliyor. Yapılan binalar eski kanuna göre yapıldığı için mevcut durum kazanılmış haktır.

Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, alt yapı çalışmalarıyla ilgili her yerin kazılı halde beklediğini, döşenen boruların basınca dayanıklı olmadığını ve TİSKİ’nin vatandaşlara su deposu ya da hidrafor kurmaları için tehdit eder gibi mesaj attığını açıkladı. Ortahisar’da binaların yüzde 20’sinin depo sistemi oluşturabileceğini, geri kalanının ise suyu alamayacağını şehrin susuz kalacağını kaydetti.

ŞEHİR SUSUZ KALACAK, KIYAMET KOPACAK

Çakıroğlu, yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti: “Her gün maalesef şehir adına felaket diyebileceğimiz bir durum, olay vuku buluyor. Milletimiz, yarın ağır bedeller ödeyeceği bu olaylara karşı gerekli tepkiyi ve gereken şiddette vermelidir. Dün biz Gülcemal bu şehri kokuya boğacak dedik, şehir kokuya boğulunca milletimiz ve kamuoyu konuya ilgi gösterdi. Şimdi sondaki sözü başa alalım, yarın bu şehir susuz kalacak, kızılca kıyamet kopacak.

UYARMAK İSTİYORUZ

Hem idareyi hem de idare edileni, yöneten-yönetilen diyemiyorum, uyarmak istiyoruz. Bir önceki dönem Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Avrupa Birliği fonlarından 17 Milyon Euro'luk İçme Suyu Şebekesini yenilemek için kaynak oluşturdu. Yani işin Türkçesi Avrupa Birliği, Trabzon halkı asbestli borulardan sağlıksız su içmesin diye belediye emrine, projeye bağlı yatırım imkânı sundu. Belediye ve yönetim kadroları değişti ve Gelen TİSKİ yönetimi ve Büyükşehir Belediye Başkanı bu fonu yatırıma dönüştürdü.

İMZA ATANLAR BEDEL ÖDEYECEK

Ancak gelin görün ki iyileştirme değil şehir adına adeta felaket bir durum ortaya çıktı. Bilemiyorum, bu noktada kadrolarda mı liyakat sorunu var ya da emir demiri mi kesiyor? Öyle ki usulsüzlükler var, yetkisi olan imza atmıyor, birileri günah keçisi yapılıyor, yarın esasen yetkisiz birçok insan attıkları imzalardan dolayı bedel ödeyecek diye duyumlarımız var. Her yer kazılmış ve kazılı halde bekliyor.

ESKİ TESİSATLARDAN SU VERİLİYOR

Döşenen borular cazibe ile gelen basınca dahi dayanabilecek kalitede değil. Şu an hala eski tesisatlardan su veriliyor ancak bu durum değişecek. Millet başına geleceği bilmiyor ancak TİSKİ ve Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Milletin başına açacağı sıkıntının farkında. Bu yüzden milletimize binalara su deposu yapılması ve hidrafor sistemi kurulması telkin ediliyor. Yapılan binalar eski kanuna göre yapıldığı için mevcut durum kazanılmış haktır.

10 DAİRELİK BİNAYA 50 BİN TL MASRAF

1 Eylül'e kadar acil bu sistemleri kurun, yoksa susuz kalacaksınız diye milleti tehdit eder gibi mesajlar gönderen TİSKİ adeta kendini kanun koyucunun yerine koyuyor ve kazanılmış hakları gasp ediyor. Peki, 10 dairelik bir binanın bu sistemi kurma maliyetini bilen var mı? Ben araştırdım, şayet, sağlıklı temiz ve uzun ömürlü bir sistem isteniyorsa kurulum maliyeti min 50 Bin TL. Bir de bu sistemlerin ekonomik durumun yanında kurulabilmesi için fiziki alan lazım.

ORTAHİSAR’IN YÜZDE 20’SİNDE DEPO SİSTEMİ KURULACAK

Şehirdeki mevcut binaların yüzde kaçında depo sistemi kuracak alan var? %15-20'sinde... Diğer binalar boruların kaldırabileceği basınçla verilen suyu alamayacaklar.

ELEKTRİK KESİLİYOR, TRAFOLAR PATLIYOR

88 yıllık köklü kurum olan İller Bankası bunca yıldır cazibeli sistem ile su sorununu çözerken Avrupa birliği projesi ile dayatılan hidrofor sistemi kurma durumu ve vatandaşı yeni ilk yatırım maliyet ve sürekli elektrik işletme gideri maliyetleri ile karşı karşıya bırakmak akıl alır gibi değil. Hidroforunu al yoksa susuz kalacaksın demek, emrivaki yapmak arka plandaki teknik çözümlemeleri 88 yıldır yapan iller bankası ve onun çözüm ve uygulamaları ile örtüşmemesini kim açıklayacak kamuoyuna? Bir de bu sistemlerin elektrik yükü var. Şehirde sürekli elektrik kesiliyor, trafolar patlıyor vs.

HİDRAFORU HER EV KALDIRMAZ

Hem ekonomik olarak hem de şehrin elektrik gücü olarak her evde bir hidrafor sistemini şehir kaldırmaz. Yani yarın elektrik kendi başına kesilmeyecek, suyu da elektriğe bağlayan TİSKİ'nin iş bilmezliği sayesinde su da elektrikle birlikte kesilecek.

SESİMİZ ŞEHİR SUSUZ KALINCA DUYULMASIN

TİSKİ ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi bu noktada yaptığımız uyarıları görmezden, duymazdan geldi. Şimdi bu şehir susuz kalacak diyoruz. Lütfen bu uyarıyı hem idare hem de idare edilen şehir susuz kalınca duymasınlar.

İhaleyi alan firma kim, tecrübesi var mı, yakını mi güçlü. İçme suyu, atık su, kanalizasyon, yağmur suyu, fiberoptik kablo hattı, elektrik hattı, doğal gaz hattı 7 tane hat çalışmasının asıl ve taşeron olmak üzere 10' a yakın firma ile bir keşmekeş içinde yürütülmeye çalışılması, defalarca doğal gaz borusu koparılması, bir yılda yüzlerce kablo koparılması, birçok ana ve tali caddede kaz bırak git şeklinde devam eden formatın birçok insanın aracına iş yerine zarar vermesi sınırları aşan dozdadır.

İNSANLAR ÖLMEDİ DİYE SEVİNELİM

5000 TL masrafı olan, karteri delen, rot balansı biten, iş yerinde bilgisayarları pert olan, evrakları su içinde yüzen, depolarını su basan vatandaşlar hep tedbirsiz çalışmaların kurbanı oldu, oluyor. Peki, kim ödeyecek bu zararları? Dedektör kullanmadan toprağı kazan, önüne çıkan hattı kopararak iş yapmaya çalışan, bu çalışma şeklinin kimdir sorumlusu, koordinasyonu kime aittir? Defalarca doğal gaz borusu koparılırken insanlar ölmedi diye sevinelim mi, yoksa neden koparıldı diye soru mu soralım? Bu sorulara da somut cevaplar arıyorum ve kamuoyu adına sorumluluğumuz gereği olarak ulaştığımız her cevabı milletimiz ile paylaşacağız.”

Anahtar Kelimeler:
DavutÇakıroğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.