banner114
banner146
banner122

Satın almayın sahiplenin

Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (TRAHAYKO) Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban’la, sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasını, yerel hayvan koruma gönüllülerini, hayvanların sahiplenilmesini ve dernek faaliyetlerini konuştuk.  Kısırlaştırmanın sokak hayvanları için önemine dikkat çeken Başkan Kurban, belediyenin bu hizmetinden yararlanılması çağrısında bulundu. Sokak hayvanlarının da insanlar için dost olabileceğini kaydeden Kurban, evcil hayvanların satın alınmak yerine sahiplenilmesini istedi.  Başkan Kurban’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Öncelikle kendiniz ve dernek hakkında bilgi verebilir misiniz?

Lütfiye Tüzün Kurban: Ben Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban. Bu derneği 2005 yılında kurduk. 16 yıldır da Trabzon’da çok güzel faaliyetlerde bulunuyoruz. Kuruluş amacımız hasta ve yaralı sokak hayvanlarını tedavisini yapıp onlara yuva aramak ve ya bakılabileceği bir yerlere yerleştirmek. Emeklerimizin sonucunu yavaş ve zorda olsa aldığımıza inanıyorum. Bu süreçte tabi ki pek çok kurumlardan ve kuruluşlardan destek gördük. Trabzon gibi bir yerde bir derneğin kısıtlı imkanlarla tek başına bir şey yapma şansı yok. Bunun için tüm hayvan severlerin yapması gerekeni ve belediyelerle eş güdümlü olarak çalışmayı tercih ettik. Yani belediyeleri bu konuda aktif hale getirmeyi amaçladık.

“KISIRLAŞTIRMAYA İNSANLAR VE BELEDİYE ÇOK ÇOK ÖNEM VERMELİLER”

Belediyelere ne gibi görevler düşüyor?

Lütfiye Tüzün Kurban: Belediye kısırlaştırma ve tedavi merkezlerini açtı. Bu çok büyük bir eksikti. Açıldığı zaman da bunun ne kadar büyük bir eksik olduğunu daha iyi anladık. Çünkü açıldığından beri çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi Trabzon içinde ki köpeklerin kısırlaştırılmasını ve tedavisinden sorumlu. Kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezinin ne yazık ki en kötü yanı çok uzak olması. Bu bizim için çok olumsuz bir durum. Mesela ilçelerden oraya giden yaralı bir köpek Trabzon’a zaten 1-1.5 saatte gelecek. En iyi ihtimal 45 dakikayla birlikte 2 saatte merkeze varacak. Bu çok üzücü bir durum ve defalarca dile getirdik. Bunun sonucunda belediyenin de bir takım çalışmaları oldu. Büyükşehir Belediyesi yerinde kısırlaştırma ile ilçelerde sağlık kabini gibi küçük merkezler açtı. Artık köpekler kısırlaştırmak için barınağa gitmeyecek. Çok özel durumu olan köpekler sadece merkeze gidecek. Hayvanlar merkeze gittikleri zaman kendi ortamlarından ayrıldıkları için çok korkuyorlar. Bu uygulama ile en azından bulunduğu ortamda üç gün kalıp iyileştikten sonra temel yerlerine bırakılabiliyorlar. Bu uygulamaya birçok ilçede başlandı fakat daha da çok ilerlemesi gerekiyor. Belediyelerin kesinlikle sokak hayvanlarını takibini yapması lazım. Küpeli köpeklerin her sene aşılarını ve iç-dış parazitlerini yapması lazım. Bu insan sağlığı açısından da önemli. Kısırlaştırmaya insanlar ve belediye çok çok önem vermeliler. Bir köpek kısırlaştırılmadığı zaman altı yılda 67 bin tane oluyor.  Bunun için ne barınak, ne il, ne de ilçe yeter. Şuanda belediyemiz ücretsiz bu fırsatı veriyor. İnsanlarımız değerlendirmesi lazım. Pek çok kişi bunu günah olarak görüyor. Ben bunu müftü yardımcısına da sordum kesinlikle günah değil. Eğer bir hayvanın neslini tüketmek için kısırlaştırırsanız günah. Ama kontrolünü sağlamak için kısırlaştırırsanız günah olmuyor.

Sokak hayvanları için şuan da hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?

Lütfiye Tüzün Kurban: Şuan da sokak beslemeleri yapıyoruz. Pandemi dolayısıyla bu hafta sonları daha da yoğunlaşıyor. Mümkün olduğu kadar klinik uygun olduğu zaman iletişim halinde oluyoruz. Bizim üyelerimiz kedi yakalıyor. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra tekrar yerine bırakıyoruz. Belediyemizle bu tür çalışmalarımız oluyor. Ve bu sadece sokak hayvanları için oluyor.

Yerel hayvan koruma gönüllüleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Lütfiye Tüzün Kurban: Yerel hayvan gönüllüsü olmak isteyenler Doğa Koruma ve Milli Parkların açtığı bir kurs var. O kursa katılmak zorunda. O kursa katılıp belgelerini alabiliyorlar. Bunun için müracaat edip dilekçe yazıktan sonra Milli Parklar şubesine başvuru yapıyor. En az on kişiye ulaşıldığı zaman Milli Parklar kurs açmak zorunda kalıyor. Bu kursun sonucunda belgeler alınabiliyor. Bu sene 46 kişi belge aldı ev bu gayet iyi bir sayı. Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi ve biz TRAHAYKO olarak kursu hazırlayıp oluşturduk. Bir sunum yapıldı ve bu sunumun sonucunda kartlarını almaya hak kazandılar. Kartları olduğu içinde sokağa çıkıp daha rahat besleme yapabilecekler. Fakat bu durumu suistimal edip dışarıya çıkmak için kullanmamalılar. Yerel hayvan koruma gönülleri belediyelerle eş güdümlü çalışabilirler. Belediyeyle paralel çalışarak destek olabilirler. Mesela mahallerdeki kısırlaştırılacak kedi ve köpekleri belediyelere bildirip onların alınmasına ve kısırlaştırıldıktan sonra aynı yere bırakılmasını sağlayabilirler. Yani kendi bulundukları bölgeden sorumludurlar.

“EN ÖNEMLİ ŞEY DOST SATIN ALINMAZ.”

Hayvan sahiplenmek isteyen kişilere önerileriniz nedir?

Lütfiye Tüzün Kurban: Hayvan sahiplenmeden önce şunu düşünmelerini istiyorum. Benim evime üç yaşında 10-15 yıl yaşayacak bir çocuk gelecek. Bu çocuk hiç büyümeyecek ve daima benimle kalacak. Sahiplendirme konusunda Trabzon’da baya bir sıkıntı yaşıyoruz. İnsanlar bir heves uğruna alıp birkaç gün sonra atıyorlar. Bu çok kötü bir durum. Evinize alıp götürdüğünüz hayvan için bir tek siz varsınız. Terkedilen hayvanların kendilerini kitleyip yemek yemeyerek öldüklerini gördük. Trabzon’da başka yaygın durum ise baharda köylere giderken hayvanları sahiplenip sonbaharda merkezlere bırakıyorlar. Merkezler ölünceye kadar bakılacak yerler değildir. En fazla kısırlaştırıp bir ay kadar kalıyorlar. Onun için orada yaşama şansı yok. Siz barınaklara hayvanlarını bıraktığınız zaman iç rahatlığıyla gitmeyin. O hayvan barınakta kalmıyor. Eve alıştığı içinde sokakta yaşama şansı olmuyor. Bu en büyük yaşadığımız sorun. Bir B planınız hayvan yoksa almayın. B planı ise ben öldüğüm zaman benim çocuğum, eşim, kardeşim bu hayvana bakabilir mi diye düşünmelisiniz. Yoksa bu hayvanları almayın. Ve kesinlikle satın almasınlar. Çünkü satın aldığımız anneleri çok kötü şartlarda bakılıyorlar. Ve üretim makinası gibi kullanıyorlar. Satın alanların da çoğu terk ediyorlar. Nerden geldiğini düşünerek hareket etsinler. En önemli şey dost satın alınmaz.

Hayvanların bakım ve veteriner hizmetleri nasıl karşılanıyor?

Lütfiye Tüzün Kurban: Elimiz bol ve rahat değil. Belediyelerin yapabileceklerini onlara yaptırabiliyoruz. Ucu ucuna da olsa bağışlarla devam ediyoruz. Ama bağış yapmak isteyen insanların yaptıkları yere, kime yaptıkları, hangi kuruma bağış yapacaklarsa çok iyi araştırmaları lazım. Bazen bunu çok suistimal eden çok dernek var.

Trabzon’daki kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezlerinin sayısı yeterli mi?

Lütfiye Tüzün Kurban: Merkezlerde önceden bin tane köpek vardı. Şimdi 150 kadar köpek var. Sağlık kabinlerinin açılmasını bu konu da çok iyi oldu. İnsanlarımız eğer bir yerde sokak hayvanı olmak koşuluyla bizimle iletişime geçerek kısırlaştırılmasını sağlayabilirler. İyiye gidiyor gibi ve umarız daha iyi koşullara sahip olacaklar. Mamaları, suları var fakat hiç birinin sevgileri yok. Bir de orada güçlü olan köpek yiyor. Hiyerarşi mevcut orada. Ve bu durumdan aç kalıp ölen köpeklerde olabiliyor.

Hayvan hakları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeterliler mi?

Lütfiye Tüzün Kurban: Maalesef yeterli değil. İlk önce hayvana işkence, şiddet, tecavüz, tacizler kabahat değil suç sayılmalı. Yani Türk Ceza Kanununa girmeli. Adam hayvanı öldürüyor… Kabahat yaptın diyerek para cezası ile gönderilmemeli. Çünkü bir kişi hayvana şiddet uyguluyorsa gözünü kırpmadan insana da uygular. Bütün araştırmaların sonucu da buna varmış. Eğer bir kişi çocukken hayvanlara karşı şiddet gösteriyorsa o kişin rehabilite edilmesi gerekir.

“PET-SHOPLARDA DA HAYVAN SATIŞI YASAKLANMALI”

Pet-shoplarda kedi, köpek, tavşan gibi hayvanların satışı yasaklanmalı mı? Nasıl bir yol izlenmeli?

Lütfiye Tüzün Kurban: Pet-shoplarda da hayvan satışı yasaklanmalı. Çünkü hayvanlar küçükken satıldığı için 40 günlükken anneden ayrılıyorlar. 40 günlük anne sütü yeterli olmuyor. Zaten pek çoğu hastalanıyor hayvanların ya da ölüyorlar. Sadece mama ve hayvanların ihtiyaçlarını satmamalılar. Kesinlikle hayvan satışına alet olmamalılar.

Hayvan haklarını savunduğunuz için hukuki bir süreç geçirdiniz. Bu sürede size destek verenler oldu mu, nasıl tepkilerle karşılaştınız?

Lütfiye Tüzün Kurban: Balkonda ki şiddet olayı için tüm Türkiye’den çok olumlu tepkilerle karşılaştım. Eğer bu mahkemeyi kaybetseydim hayvanlar kaybedecekti. Çünkü insanlar hem şiddet uygulayacaktı hem de kendi haklıymış gibi bizi emsal gösterecekti. Bunun olmamasından dolayı çok sevindim. İstemeden hayvanlara zarar vereceğim diye çok korktum. Fakat o videoyu paylaşmak zorundaydım. Köpek bize ulaştığında aldığı darbelerden dolayı dengesini sağlayıp zor yürüyordu. Sonra bir iki aydır düzelmeye başladı. Ve çok güzel bir yere sahiplendirdik.

“YAVRU YALANMIŞ VE TEMİZLENMİŞ DURUMDAYSA ASLA DOKUNMASINLAR”

Trabzon halkına vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Lütfiye Tüzün Kurban: Özellikle bu dönemde kesinlikle hayvan sahiplenirken çok iyi düşünsünler. Hiç kimse hayvan sahiplenmek veya sevmek zorunda değil. Fakat zarar vermesinler. Şu anda kedilerin yavrulama dönemi. Kesinlikle onların yavrularına el sürmesinler. Çünkü kediler yavrularını kokularından tanırlar. Başka biri dokunduğu zaman koku karıştığı için o yavruyu reddediyorlar. Yavru çok kötü durumda değilse, yalanmış ve temizlenmiş durumdaysa asla dokunmasınlar. Yavrular çok kötü durumdaysa, anne birkaç gün gelmediyse öyle dokunsunlar. Anne sürekli yanlarında durmaz.

Teşekkür ederim

Ben teşekkür ederim

RÖPORTAJ: Kübra Nur KOTAMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.