banner114

‘Samimi ol Zorluoğlu’

Deklarasyonu Kurt Okudu...

TRABZON’DA Değirmendere’de dere yatağına yapılmaya başlanan otogar için 7 siyasi parti il başkanı inşaat sahasında bir araya gelerek Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na seslendi. Ortak deklarasyon Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Kurt tarafından okundu. Deklarasyonla Zorluoğlu’na bir dizi sorular yöneltildi.

İklim Değişliği Planı Hatırlatıldı

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un başkanlığında yapılan ‘Karadeniz Bölgesi iklim Değişikliği Planı’ hatırlatılarak, “Sayın Zorluoğlu, sizin de katıldığınız o toplantıda aralarında Trabzon’un da olduğu 6 il için hangi kararlar alındı. Heyelan ve sel riski bulunan bölgelerde inşaat faaliyetlerine izin yasağı getirilmedi mi?” diye soruldu.

Zorluoğlu’na 8 Soru Sordular

 ZORLUOĞLU’NA yöneltilen ve samimiyete davet edilen diğer sorular şöyle; 1- Sizin terminal inşa ettiğiniz Değirmendere, heyelan ve sel riski bölgesinde değil mi? 2- Siz o toplantıda değil miydiniz? 3- Daha birkaç ay önce yaşanan ağır sel felaketlerinden hiç ders almadınız mı? 4- DSİ’nin size sunduğu şartları kamuoyuyla neden paylaşmıyorsunuz? 

Lütfen Samimi Olun!..

5-ŞEHRİN dinamiklerini, ortak aklı neden umursamıyorsunuz? 6- Bilimin ve meslek odalarının çağrılarına neden kulak tıkıyorsunuz? 7- Bu şehrin kanaat önderlerine, üniversitelerine ve STK’larına neden danışmıyorsunuz? 8- STK’lara yaptığınız ziyaretler fikir ve görüş almak için değil, aldığınız kararları tebliğ etmek için değil mi? Lütfen samimi olun Sayın Zorluoğlu!..”   

Trabzon’da Değirmendere’de dere yatağına yapılmaya başlanan otogar için 7 siyasi parti İl Başkanı bir araya gelerek Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na seslenen basın açıklamasında bulundu. Otogarın bulunduğu dere yatağının karşı tarafında gerçekleşen basın açıklamasına Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Ceavat Kurt, CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Demokrat Parti Trabzon İl Başkanı Ali Akar, Büyük Birlik Partisi Trabzon İl Başkanı Yahya Aksu, Deva Partisi Trabzon İl Başkanı Kubilay Çiçek, Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu katılım sağladı.

BAŞKAN İTİRAZLARA KULAKLARINI TIKADI

Trabzon’da dere yatağına yapılan yeni otogara karşı kamuoyu oluşturmak adına tüm STK ve siyasi parti İl Başkanlarıyla bir araya geldikten sonra ortak basın açıklaması için program hazırlayan Saadet Partisi İl Başkanı Kurt, 7 siyasi parti adına ortak açıklamayı seslendirdi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu’na yapılan yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunan Kurt, “Şehrimizin acil çözüm bekleyen pek çok sorunu varken kamuoyu, maalesef bilime aykırı bir şekilde dere yatağına yapılan terminal projesini tartışıyor. Şehrin enerjisi israf ediliyor ve çok önemli çalışmalar gündemden uzak kalıyor. Terminalin dere yatağında ve afet riski bulunan alanda yapılacağının ortaya çıkmasıyla, konunun uzmanları başta olmak üzere projeye çeşitli itirazlar yapıldı.  Fakat Büyükşehir Belediye yönetimi, bu itirazlara cevap vermek ve yapılan işin bilimsel dayanaklarını ortaya koymak yerine, endişelere kulaklarını kapatmış ve inşaat çalışmalarına başlanmıştır” diyerek Zorluoğlu’nun itirazları umursamadığını kaydetti.

YAŞANAN FELAKETLERDEN DERS ALMADINIZ MI?

Başkan Zorluoğlu’na sorular yönelten Kurt, yaz aylarında yaşanan felaketlerden ders almadınız mı diyerek, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, sizin de katıldığınız toplantıda aralarında Trabzon’un da olduğu 6 il için ‘Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı’nı açıklamadı mı? Ne yazıyordu o planda?  Heyelan ve sel riski bulunan bölgelerde yer alan binalar tespit edilerek uygun alanlara taşınacak ve bu bölgelerde inşa faaliyetlerine izin verilmeyecek. Aynı zamanda kamulaştırma ve taşıma süreci planlanacak. Sizin Terminali inşa ettiğiniz Değirmendere bu kapsamda değil mi? Siz orada değil miydiniz?  Bu eylem planı açıklandıktan sonra en büyüğü Kastamonu’da olmak üzere daha birkaç ay önce bölgemizde ağır sel felaketleri yaşanmadı mı? Bunlardan hiç mi ders almadınız?” ifadelerini kullandı.

DSİ RAPORLARI YANINLAMIYOR, ORTAK AKILA UYULMUYOR

Kurt, Başkan Zorluoğlu’nun ortak aklı önemsemediğini, DSİ raporlarının ise kamuoyuyla paylaşılmadığını söyleyerek, “Terminal binasının bu alanda yapılması için Devlet Su İşleri’nin size sunduğu şartları kamuoyuyla neden paylaşmıyorsunuz? Neden bu şehrin geleceğini ilgilendiren uzun vadeli planlamalar yapılırken, şehrin dinamiklerini, ortak aklı yok sayıyorsunuz? Bilimin ve Meslek Odalarının çağrısına neden kulak vermiyorsunuz? Bu şehrin kanaat önderlerine, üniversitelerine, STK’larına neden danışmıyorsunuz?  Fikir ve görüş almak için değil, aldığınız kararları tebliğ etmek için yaptığınız ziyaretler, danışma değildir. Lütfen samimi olun! Sayın Zorluoğlu;  “Elbette çok daha iyi yerlerimiz olsa oraları tercih ederiz. Dere yakınına yapılan yerlerde maliyetler de artıyor. Dolayısıyla burayı başka yerlerimiz var da tercih etmiş değiliz” diyorsunuz. Eğer bu şehrin kanaat önderlerine, meslek odalarına, STK’larına ve siyasi partilere sormuş, danışmış olsaydınız alternatifin de kaynağın da olduğunu görürdünüz. Ama sormadınız”  şeklinde konuştu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ PLANINA UYULSUN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilan ettiği iklim değişikliği planına uygun hareket edilmediği, Değirmendere havzasında yer alan tüm yapıların risk altında olduğunu belirten Kurt, “Bizler terminal binasına değil, yapıldığı yere itiraz ediyoruz. Sadece Terminal Binası riskli değil, Değirmendere vadisindeki bütün yapılar risk altında.  Sadece Değirmendere’de değil, Trabzon genelindeki dere yataklarında acilen ıslah çalışmaları yapılmalı, yeni yapılaşmalara da izin verilmemelidir. İklim Değişikliği Eylem Planı da bunu söylüyor.  Hükümetinizin yaptığı planı siz uygulamıyorsunuz, bu nasıl iştir anlayamadık! Trabzon gibi bir şehrin yönetimi ve gelecek planlanmasının böyle bir zihniyetin elinde olması, hepimizi endişelendirmektedir. Yapılan itirazlara ve eleştirilere ‘muhalefet’ gözüyle bakmayın. Siyasi partiler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, hepimiz bu şehrin evlatlarıyız. Unutulmasın ki hepimiz bu şehrin, Trabzon halkının menfaatlerini düşünüyoruz. Trabzon’un faydasına olan her çalışmaya destek vereceğimizin fakat şehrin faydasına olmayan çalışmalara da karşı duracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim tek derdimiz, daha yaşanılabilir, halkı huzurlu ve mutlu bir Trabzon’dur!” dedi.

AK PARTİ VE MHP’Yİ DE DAVET ETTİK

AK Parti ve MHP İl Başkanlarını da davet ettiklerini söyleyen Başkan Kurt, “Burada çok değerli 7 İl Başkanımız var. Biz bu çalışmayı sürdürürken bu şehrin evladı kimliğimizle buluştuk. Parti İl Başkanlarımızla bu süreci konuşurken bu şehrin evlatları olarak bu süreci yürüttük. Ve biz AK Parti’nin de MHP2nin de il başkanlarını ziyaret ettik. Onlarında bu çalışmada olması gerektiğini söyledik. Çok daha açık ifadeyle söylemek isterim ki bugün burada yapılan otogar kendi iktidarım döneminde yapıldığı bir gün denk gelseydi ben bu şehrin evladı olarak burada olurdum. Onlara da burada olmaları gerektiğini söyledim. Esas olan şehirdir, partimiz değil. Bu şehrin evlatları olarak onlar bu çalışmanın içinde olamayacaklarını beyan ettiler. Bütün toplantılara kendilerini davet ettik. Çünkü Türkiye’nin en büyük sorunu kutuplaşma ve ötekileşme” ifadeleriyle AK Parti ve MHP’nin konuya yaklaşımının nasıl olduğunu açıkladı.

 

HABER:FATOŞ BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.