banner114

Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı İdris Aydın Trabzon Fatih Devlet Hastanesi önünde sendika üyelerinin de katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında 6. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri için taleplerini dile getirdi. Aydın, pandemi döneminde alkışa doyan sağlıkçıların artık haklarının verilmesi gerektiğini söyledi.

SORUNLARIN TEZ ELDEN ÇÖZÜLMESİ LAZIM

6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde sağlıkçıların sorunlarının çözümü için mücadeleden çekinmeyeceklerini söyleyen Aydın, “Eskiler, “dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulmaz” derler. Sağlık çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen, pandemi süreciyle de adeta bellerini büken pek çok sorununu, bu çerçevede  değerlendirmek lazımdır. Açıkça söylemek gerekirse, pandemi sürecinde herkesin bir defa daha farkına vardığı güçlü sağlık sistemini, çalışanlarının kangren hale gelen sorunlarıyla yarınlara taşımak mümkün değildir. Şu gerçeği başta siyasi irade olmak üzere herkesin kabul etmesi gerekir. Kurumları, sistemleri ayakta tutan ne modern binalardır ne de teknolojik donanımlardır. Kurumlara, sistemlere ve vatandaşa hizmet noktasında can siperane görev yapan fedakar çalışanlardır.  O halde bu çalışanların sorunlarının tez elden çözülmesi gerekir. Haklı talep ve beklentilerinin acilen karşılanması gerekir. Pandemi sürecinde yaşananları, başta siz değerli basın mensupları olmak üzere 84 milyon vatandaşımız an be an takip etti. Hala da takip etmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

EK ÖDEMELER %40 ARTIRILMALI

Sağlık çalışanları için istenilen hakları sıralayan Aydın en önemli gördüğü maddeleri şu şekilde açıkladı; “Açıkçası, sağlık çalışanları artık takdire, teşekküre, alkışa doydu.  İcraat bekliyorlar, sorunlarına çözüm istiyorlar, haklı talep ve beklentilerinin karşılanmasını istiyorlar. Peki hangi icraatlar bunlar, hangi sorunlar ve hangi haklar. Bunlardan en önemlilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek ödemeleri en az %40 oranında artırılmalı ya da özel hizmet tazminatları 40 puan artırılmalı. Nöbet ücretleri en az %50 oranında arttırılmalı!  4/b süresiz sözleşmeli personeller ile vekil ebe/hemşireler ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları 3+1 statüsüne geçirilmeli. 3 yılını doldurmuş olanlar kadroya alınmalı! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda çalışanların, sosyal hizmet tazminatının kapsamı genişletilerek oranı 50 puana çıkarılmalı!  Genel İdari ve Yardımcı Hizmetler sınıfı için döner sermaye tavan oranları %20 arttırılmalı! Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf tutulmalı!  Gelir vergisi %15’i aşmamalı.”

YARDIMCI SAĞLIK HİZMETLERİ KAVRAMI GELMELİ

“Tüm sağlık çalışanlarına 2022 yılı için 500 TL, 2023 yılı için 650 TL giyecek yardımı verilmeli!

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları düzenli olarak yapılmalı! Yardımcı Hizmetler Sınıfı kaldırılmalı, mevcut personel genel idari hizmetler sınıfına aktarılmalı. Sağlık çalışanları kamu sosyal tesislerinden ve toplu ulaşımdan %50 indirimli yararlanmalı! İdari izin günlerindeki çalışmaları karşılığında sağlık çalışanlarına nöbet ücreti verilmeli. İcap nöbet ücretleri bütün sağlık çalışanlarına ödenmeli! Üniversite hastanesi çalışanlarına mazeret tayini (eş durumu, sağlık can güvenliği) ve becayiş hakkı verilmeli! Geçici görev yolluk ücretleri artırılmalı. Adli Tıp Kurumu çalışanları için adalet hizmetleri tazminatı ödenmeli! Ebelere de hemşireler gibi aile danışmanı ve işyeri hemşiresi olabilme hakkı verilmeli. 657 sayılı devlet memurları kanunundan “yardımcı sağlık hizmetleri” kavramı çıkartılmalı. Sağlık – Sen olarak tüm bu maddelerin kabul görmesi için masada mücadelemize devam edeceğiz.”

HABER: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.