banner114

Sağlık Bakanlığını suçlayan aşı karşıtlarına tepki gösterdi

KTÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın il il gezerek aşı karşıtlığı yapıp Dünya Sağlık Örgütüne ve Sağlık Bakanlığına ağır suçlamalarda bulunan aşı karşıtlarına yönelik açıklamada bulundu. Prof. Dr. Aydın hiçbir bilimsel dayanakları olmadan konuşan karşıtlara yönelik, “Aşı karşıtı yapanların söylemlerinde tamamen hata var. Bizim ülkemiz emperyalist güçlere karşı tavır koyan bir ülke Keşke bu aşı karşıtı toplantıları düzenleyenleri ve toplantılarına katılan insanların bilgilerini alıp onlarla mücadele etsek. İl Sağlık Müdürlüklerinin, Valiliklerin bu tür eylemlere izin vermemesi gerekir. Bu yapılanlar doğru olamaz” dedi.   

KTÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın il il gezerek aşı karşıtlı yapıp Dünya Sağlık Örgütüne ve Sağlık Bakanlığına ağır suçlamalarda bulunan aşı karşıtlarına yönelik açıklamada bulundu. Prof. Dr. Aydın hiçbir bilimsel dayanakları olmadan konuşan karşıtlara yönelik, “Aşı karşıtı yapanların söylemlerinde tamamen hata var. Bizim ülkemiz emperyalist güçlere karşı tavır koyan bir ülke Keşke bu aşı karşıtı toplantıları düzenleyenleri ve toplantılarına katılan insanların bilgilerini alıp onlarla mücadele etsek. İl Sağlık Müdürlüklerinin, Valiliklerin bu tür eylemlere izin vermemesi gerekir. Bu yapılanlar doğru olamaz” dedi.

AŞIYLA BİRÇOK HASTALIK YENİLDİ

DSÖ’nün yürüttüğü aşı kampanyalarının ve doktorların çalışmaları sayesinde korona ile mücadelede önemli bir aşama kaydedildiğini ifade eden Prof. Dr. Aydın, “Tıp fakültesi okumuş bir insan aşı nedir, nasıl üretilir, ne için yapılır, bünyede hangi reaksiyonları getirir, geçmişte yapılan aşılarla şimdiki aşılar arasında ne farklar var diye bilen bilim insanlarıdır. İnsan  sağlığını korumak üzerine eğitim alıyoruz ve mezun olurken de yemin ediyoruz. Bütün dünyada modern bilimin ürettikleri aşılarla birçok hastalığı yendik. Hala bütün dünyada seyahat ederken aşı olarak gidiyorsunuz. Türkiye’den Amerika’ya giderken tüm aşı kartlarınızı kontrol ediyorlar. Neden çünkü o ülkeye bir hastalık getirilmesin diye. Bütün bunları değerlendirdiğimizde tamamen palavra, tamamen uydurma ve politik olunsa biz de onların yalanlarına neden inanalım. Neden uğraş verelim. DSÖ’nün bütün dünya ülkelerinde temsilciler var. Politikalar oluşturulurken en fakir ülkelerin sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan altyapısının nasıl oluşturulacağının stratejisini oluşturan bir kurum. Sağlık hizmetlerine ulaşamayan insanlara sağlıklı ortam yaratmaya çalışıyor. Türkiye de kendi kendine böyle kampanyalar yürütüyor” şeklinde konuştu.

AŞI YÜZDE 95 KORUYOR

Türkiye’yi emperyalist ülkelerin maşası haline gelmekle itham eden aşı karşıtlarına sert tepki gösteren Prof. Dr. Aydın, “Emperyalistlere karşı ülkemiz her zaman uyanık olmuştur. Uyanık olmayan gariban ve az gelişmiş ülkeler daima emperyalistlerin hedefindedir. Bunu biz biliyoruz. Ama aşıya emperyalist diye karşı çıkılıyorsan cep telefonu kullanmayacaksın, televizyon izlemeyeceksin. Peki bunları kullanmıyorlar mı? Fazlasıyla kullanıyorlar. Her türlü seni sömürü aracı olarak kullandıkları silahlara sen açıksın. Bizim yaptığımız ise canımızı kurtarmak için çalışmak. Aşı olanlar ile olmayanlar arasında ölüm istatistiklerine baktığımızda yüzde 95’in üzerinde aşı olamayanlar ölüyor. Aşı olanlar duruyor. Biz şimdi buna ne diyelim? Aşı olsan da olmasan da ölüyorsun mu diyelim? Durum böyle değil ki. Aşı olanların da bazılarının öldüğü doğrudur. Normalde diyelim ki Trabzon’da hastalık dışında günde 10 kişi öldü. Şimdi 12 kişi ölüyor. Bu 12 kişinin içinden 2 kişinin kimin covid olduğunu bilmen mümkün mü? Başka hastalıktan dolayı ölmüş olma ihtimali olan ancak bir hafta içinde aşı olanlar da olabilir içinde. Bunları çok dikkatli çalışmak lazım. Riski olmayan bir adam için aşı oldu da öldü derse karşıtlar bu olabilir. Adamın şekeri var, kronik hastalığı var, sorunları var. Ama ne diyoruz biz? Herkes aşı olsun. Ama bu arada diğer hastalıkları nedeniyle ölen insanlar oluyor. Bu insanlar için aşı vurulduğu için öldü demek çok yanıltıcı olur” ifadelerini kullandı.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI KAZANMAK MÜMKÜN DEĞİL

Maske, mesafe ve aşıya karşı olan kişilerin yaptıklarının bir suç olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, Sağlık Bakanlığını bunlarla mücadele etmeye çağırarak, “Aşı bir halk sağlığı hizmetidir. Sağlık Bakanlığının topluma vermeye çalıştığı bir halk sağlığı hizmetidir. Hükümetimizin politik düşüncesi ve tutumuyla emperyalistlere karşı bir duruş sergiliyor. Ben politika yapmak istemiyorum ama bu hükümeti de düşündüğünüzde emperyalist tarafta durduğunu söylemek hatalı olur. Sağlık Bakanlığı DSÖ’den yana, ABD’den yana olduğunu mu söylemek lazım? Dolayısıyla aşı karşıtı yapanların söylemlerinde tamamen hata var. Bizim ülkemiz emperyalist güçlere karşı tavır koyan bir ülke. Keşke bu aşı karşıtı toplantıları düzenleyenleri ve toplantılarına katılan insanların bilgilerini alıp onlarla mücadele etsek. İl Sağlık Müdürlüklerinin, Valiliklerin bu tür eylemlere izin vermemesi gerekir. Bu yapılanlar doğru olamaz.  Aşı karşıtları tamamen anti bilimsel kampanyalar yürütüyor. Hepsi hatalı, hepsi yanlış. Bu hastalıktan kurtulmamız için aşı şart. Bunlar maske ve mesafeye de karşı çıkıyorlar. Eğer biz aşılanmaz, maske kullanmazsak sürü bağışıklığı da işe yaramayacak. Virüse karşı oluşan antikorlar vücudu ömür boyu korumaz. Eş zamanlı hepimiz hasta olup antikor oluşturursak bundan kurtulabiliriz. Ama bunu yapamayız. Dolayısıyla bu noktada herkesin aşılanması gerekiyor. Aynı anda bütün dünyanın hasta olması mümkün değil. Dolayısıyla sürü bağışıklığı bizi kurtarmayacağı için maske, mesafe ve temizlik kurallarına ihtiyacımız var. Dünyanın normalleşmesinden yana aşı karşıtlarının dayanaklarının hiçbiri doğru değil. Hepiniz karanlıkta parlayan yıldızlar gibi olacaksınız diyerek vatandaşları dolduruyorlar. Yazık ediyorlar. Ben bunlara başından beri karşıyım. Söyledikleri hiçbir şey doğru değil. Bu tür etkinliklerin kesinlikle yasak olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığına bunların ihbarının yapılıp engellenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

haber:Fatoş YETİMHELLAÇ

Anahtar Kelimeler:
KTÜTıp Fakültesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.