banner114

Rize hastaneyi tartışıyor

Rize Salarha Vadisi Yeni Şehir Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (SALVADER) şehir hastanesinin yat limanında yapılacak olmasını eleştirenlere Trabzonun hastanelerinden örnek verdi. SALVADER yönetim kurulu, Rize, sağlık hizmetlerinde ve tıp öğrencisi yetiştirmede marka şehir olsun. dedi.

ŞEHİR BİR ARAYA SIKIŞTIRILMIŞ

Yapılan yatırımlara bilimsel değil rant olarak bakılmasını eleştiren SALVADER, Sağlık hizmetlerinin kalitesine mi yoksa rant getirisine mi, halkın refah ve mutluluğuna mı acil vakalarda hızlı ulaşıma ve nice canların kurtarılmasına mı, yoksa rant gelsin, benim yerim değerlensin de gerisi önemli değil mantığımı ön plana çıkıyor? Keşke şehir hastanesinin yapılacağı yere gösterilen özen ve talep diğer kamu yatırımı ve hizmet binaları alanlarına gösterilmiş olunsaydı şehir bu kadar sıkıştırılmış olmasaydı. dedi.

BİLİMSEL DEĞİL RANTSAL BAKIYORUZ

Yapılan yatırımlara bilimsel değil rant olarak bakılmasını eleştiren SALVADER, Yapılması planlanan şehir hastanesi ile hedeflenen kalitesi ve tıp fakültesine entegre çalışmasını hiç konuşmuyoruz neden? Çünkü olaya bilimsel açıdan değil de rantsal açıdan bakıyoruz da ondan. Yapılan bir çok yanlıştan tecrübe edinmemiz, tekraren hataya düşmememiz gerekirken hedef ve takıntı olan rant uğruna, ne ilimizin ne tıp fakültesinin ne de marka olma yolunda şehir hastanesinin geleceğini düşünmüyoruz. Hepimiz bilmişlik yapıp ahkâm kesmeye, usul ve üslubumuza hiç bakmaksızın açık ismini bile yazmaktan imtina ederek takma ve argo isimlerle yazıp çiziyor, mangalda kül bırakmıyoruz. diye belirtti.

TRABZON HASTANELERİ ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Trabzonun sahil kesiminde yapılan hastanelerin işlerliğine dikkat çeken SALVADER, En azından komşu ilimize bakıp, nerde ne yaptı, hangi yatırımdan verim aldı, hangi yatırımlar atıl kaldı veya amacına ulaşmadı görmemiz lazım. Örnek; Trabzon Yomra Kaşüstü Hastanesini yaptı. Ne kadar başarılı olabildiler? Şehirde Numune Hastanesine alternatif olarak yapıldı. Numune taşınacaktı, oldu mu? Hayır. Başarılı, isim yapmış hocaları Kaşüstüne taşıyabildiler mi? Hayır. Bundan tecrübe edinerek Akçaabat, Haçkalıbaba Devlet Hastanesini sahilde yaptı. Şimdi Trabzon, Yıldızlı da stadyumun yanında dolgu yaparak 1200 yataklı Şehir Hastanesini yapıyor. Tepelerde uydu kentler yaptı ve şehre katma değer kattı. 1. ve 2. tanjantı yaptı, Boztepeyi tünelle geçti, 3üncü yollarını yaptılar. Şehri böyle açıyorlar. şeklinde açıkladı.

ŞEHİR HASTANESİNİ RANTSAL ÇIKARLARA ALET ETMEYELİM

Son olarak ise SALVADER, Herkes kendi bölgesine yatırım gelmesini isteyebilir. Herkes görüş ve eleştirilerini, medeni üslupla dile getirebilir. Rize de ülke de hepimizin. Rizemiz için doğru olanı isteyelim. Hiç bir siyasi/ideolojik ve bölgesel ayrım gözetmeksizin, bizlere yıllarca sağlık hizmeti sunacak muhteşem komplekste görev yapacak sağlık camiasını dinleyelim, onların bilimsel raporlarını inceleyelim/incelettirelim, sağlık hizmeti alacak hasta ve hasta yakınlarına kulak verelim, nice canların kurtarılmasına vesile olacak çabuk ve hızlı ulaşım yollarını tıkamayalım. Mahalle arası yol haline gelen, hız tahdidi bu kadar düşük olan yolu da hızlı ulaşım yolu diye yutturmayalım. Rize Şehir Hastanesini ve RTE Üniversitesi Tıp Fakültesini rantsal ve çevresel çıkarlara değil, Türkiyede markalaşma yolunda ciddi adımlar atalım. Sıradan bir Tıp Fakültesi olmayalım. Bizlere düşeni hep birlikte yapalım, sonra ne kadar güzel işler yaptık diye gururlanalım, pişman olmayalım. ifadelerine yer verdi.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.