banner114

Prof. Sırma’yı fuardan dışladılar

İslamcı camiada neler oluyor? Davanın kilometre taşlarında büyük emeği olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Giresun fuarından dışlandı.  Prof.  Sırma’nın ‘dengeler’ adına ‘Giresun Kitap Fuarı’ndaki etkinliklerinin iptal edilmesi büyük tepkilere neden oldu. Birçok yazar İhsan Hoca’ya yapılan saygısızlığı protesto ederek programını iptal etti.

Giresun Belediyesi’nin organize ettiği kitap fuarına önce davet edilen ancak ardından fuardan dışlandığı kendisine iletilen Prof. Dr. Sırma özürleri geri çevirdi. Sırma,“Olanlar üzücü. Müslümanların hali bu... Biz yine yazar, yine konuşuruz” sözleriyle üzüntüsünü dile getiren İhsan Hoca “Ben tarihçiyim, tarih böyle hadiselerle doludur. Bakalım geriye kim kalır” dedi.

Kitap fuarı deyince son on yıla kadar İstanbul’da 39 yıldır ve İzmir’de 25 yıldır düzenlenen fuarlarla övünür, heyecanla beklerdik. Anadolu’nun birçok şehrindeki okuyucular ise bulundukları yerlerden bu fuarlara gıptayla bakardı. Hakkı teslim edelim, AK Parti’nin yerel yönetim çalışmalarının kültür sanat boyutunda takdire şayan işlerinden biri bugün Kahramanmaraş’tan Erzurum’a, Ordu’dan Kayseri’ye Kırşehir’den Malatya’ya birçok Anadolu şehrine yayılan kitap fuarları oldu. Oldukça zor bir organizasyon ve maddi olarak külfetli bir iş. Mutlaka bir takım eksikleri vardır fakat bugün Beylikdüzü’nde devasa bir alanda, son derece profesyonel imkanlarla gerçekleşen İstanbul Kitap Fuarı’nın Tarlabaşı’ndaki keşmekeşliğini, imkansızlıklarını da dün gibi hatırlıyoruz. 

Anadolu’da ziyaret ettiğim fuarlarda, insanların kitap kadar ihtiyaç duyduğu başka bir şey daha gözlemledim ki, o da belki de hayatları boyunca hiçbir yerde yüz yüze gelemeyecekleri yazarları bu fuarlarda görebilmeleriydi. İstanbul’da ya da İzmir’de imza sırasında belki yirmi otuz kişi görebileceğiniz yazarların önünde Anadolu’daki fuarlarda yüzlerce insanın kuyruk olduğuna da şahit oldum. Yazarlar da sohbetlerimizde Anadolu’daki okuyucuların ilgisinin, okumalarının kendileri için kıymetinden şevkle bahsediyorlar. Fuarcılık tarihimiz açısından sözünü ettiğimiz sevindirici işlere bu sene Giresun’da eklendi. Giresun Belediyesi’nce düzenlenen, 4 Ocak’ta kapılarını kitapseverlere açan birinci kitap fuarı eminim Giresunlular için büyük sevinç ve gurur kaynağı olmuştur. Fakat henüz açılışı bile gerçekleşmeden Giresun Kitap Fuarı, böylesi değerli bir organizasyona yakışmayacak bir haberle gündemimize oturdu ne yazık ki. Kitapları Beyan Yayınları tarafından okuyucuyla buluşturulan İlahiyatçı-yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın önce fuara davet edildiğini, ardından ‘Giresun’daki yerel siyasi dengeler’ mazeretiyle afişleriyle bütün şehir donatılmış olmasına rağmen bir anda Giresun Belediyesince fuar etkinliklerinden çıkarıldığını öğrendik. Belki de öğrenmeyecektik, Beyan Yayınları ‘Giresun Fuarı’nda Neden Yokuz?’ başlıklı bir duyuru yapmasa. İptalin anlatıldığı duyuru “Değerlerine sahip çıkamayanlar iki cihanda da değer görmeyecektir” cümlesiyle bitiyor. Ardından elbette Giresun Belediyesi bir açıklama yapmak durumunda kaldı. Açıklamada “Belli ki yanlış anlaşılmaya sebep olan iletişim kopukluğu nedeniyle Beyan Yayınları’nın İstanbul Cağaloğlu’nda bulunan merkezinde Prof. Sırma hocamızı üzücü hadise kamuoyunun bilgisine sunulmadan önce ziyaret edip üzgün olduğumuzu belirttik. Davetimizi tekrarladık. Ancak hocamız kitap fuarı organizasyonuna katılmama kararını bizlerle paylaştı. Bir kez daha ifade ediyoruz ki farkında olmadan incittiysek affola” ifadeleriyle ayıp örtülmeye çalışıldı. Birkaç internet sitesi, birkaç popüler sosyal medya kullanıcısı dışında basın dünyası da olaya kör ve sağır görünüyor. Bunlar alışık olduğumuz haller. Dün ise AK Parti’den istifa eden milletvekili Mustafa Yeneroğlu Twitter’dan “İhsan Süreyya Sırma hocamız AK Parti kurmaylarının hocası sayılır. Artık ona bile tahammül yoksa, hazin halimize kelimeler kifayetsiz kalır.”mesajıyla olaya tepki gösterdi. Konuyla ilgili yetkililer sessizliğini koruyor.

Dengeler adına şaşıran adres...

Beyan Yayınları’nın Prof. Dr. İhsan Süreyya’nın etkinliğinin iptal edilmesi üzerine yayınevi olarak da fuara katılmama kararı aldıklarını ‘Giresun Fuarı’nda Neden Yokuz?’ başlıklı duyuruyla kamuoyuyla paylaştığı metin de oldukça dikkat çekici. Yayınevi, iptal sürecini kelimelere döktükten sonra “Giresun Belediyesi’nin böyle bir karar almasına sebep olan baskının adresini tesbit etmek bizim için zor değil” diyerek, İsmet Özel’in ‘Amentü’ şiirinden ‘Polistir babam, cumhuriyetin bir kuludur’ dizelerini paylaşarak belediyenin ‘yerel siyasi dengeler’ gerekçesinin adresi olarak CHP’yi işaret ediyor. ‘Kendinden başka hiçbir sese tahammül edemeyen baskıcı ve faşist düşünce, yine sahneye çıkmış ve istediği sonucu almıştı. Herkes tıynetine göre davranacak, Anadolu’da bilinen deyimle ‘kurt kurtluğunu it itliğini’ yapacaktı” gibi ağır ifadeler tesbit(!) edilen adrese yazılırken, ‘Bizim için asıl acıtıcı taraf, bu baskı karşısında, bu coğrafyanın mağdur ve mazlum halkının temsilcisi olarak iktidara gelmiş kadroların yapılan baskıya boyun eğemeleri’ gibi ifadelerle Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma etkinliğinin ‘yerel siyasi dengeler’ gerekçesiyle iptal etmekte hiçbir beis görmeyen Giresun Belediyesine bir sitemde bulunuyor.

Bunların dengesini kim bozuyor?

Konuyla ilgili değerlendirmlerde bulunan Prof. Dr. İhsan süreyya Sırma, “Türkiye’de birçok fuara gidiyoruz. Giresun’dan da davet ettiler, kabul ettik. Uçak biletimi dahi almışlardı. Programı ‘dengeler’ adına iptal etmişler. Bunların dengesini kim bozuyor bilmiyorum. İki hafta önce ÖNDER bana ödül verdi, Gençlik ve Spor Bakanı vardı, saygıyla dinledi. Orada da aynı hep yaptığım konuşmaları yaptım, aynı konuları yıllardır dillendiriyorum. Müslümanlar kendi şahsiyetini terkediyorsa ben ne yapayım? Yarın bir savaş olsa demek onların yanında yer alacaklar. İlkokul çocukları gibi davranıyorlar. Benim fuara falan ihtiyacım yok. Ya hiç davet etmeyeceksin ya da böyle alay etmeyeceksin. Dört-beş gün önce Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel geldi ve özür diledi. Başkanı aradı, telefonu bana vermek istedi ama ben kabul etmedim, görüşmek istemiyorum dedim. Araya milletvekilleri de soktular, kabul etmedim. Böyle şeylere ihtiyacım yok. Bazı yazar arkadaşlar da bana yapılan ayıbı görünce kendi programlarını iptal etmiş. Ama olanlar üzücü işte. Müslümanların hali bu... Biz yine yazar, yine konuşuruz. Ben tarihçiyim, tarih böyle hadiselerle doludur. Bakalım geriye kim kalır.” açıklamasında bulundu.

Anahtar Kelimeler:
İhsan Süreyya Sırma
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.