banner114

Planlar iptal oldu sorumlu kim?

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, Araklı’da kurulan Katı Atık Bertaraf tesisi için hazırladığı 1/50.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı mahkeme kararıyla iptal edildi.  Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, olumlu ÇED raporu alınabilmesi için uydudan bölgedeki evlerin bile silindiğini kaydetti.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, Araklı’da kurulan Katı Atık Bertaraf tesisi için hazırladığı 1/50.000 ölçekli çevre düzeni planı mahkeme kararıyla iptal edildi. Araklı’da kurulan tesis için yanlış yer seçimi yapıldığını savunan ve konuyu mahkemeye taşıyan Şehir Plancıları odası Başkanı Ercan Şen, mahkemenin verdiği kararı değerlendirdi. Başkan Şen, “Çevre Düzeni Planı’nı iptal ettiğin zaman alt ölçekli planlar planlar ve ruhsatlar da hükümsüz hale geliyor. İdarenin onunla ilgili bir karar tesis etmesi gerekiyor. Mahkeme ruhsatları iptal etmedi. Çevre Düzeni Planı’nı iptal etti. Biz buna hukuken planlar arasında kademelilik ilkesi diyoruz. Yani birbiriyle ilişkisi olan evraklar bunlar. Bir Çevre Düzeni Planı olmadan, Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı yapılamıyor. Dolayısıyla ruhsat vb. işlem tesis edilemiyor. Çöp tesisi ile ilgili çevre planı iptal edilince otomatikman altındaki planlarda hukuksuz hale geliyor. Gayri yasal veyahut da sakat hale geliyor. Onların da bir şekilde iptal edilmesi, düzeltilmesi, ruhsatların da ona göre durdurulması ve iptal edilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

KAMUNUN YARARINI ZEDELEİCİ BİR DURUM VARSA…

Mahkemenin kararının ardından idarenin çalışma başlatması gerektiğini kaydeden Başkan Şen, “Biz orada idarenin ne yapacağını bilemiyoruz? Mahkeme kararının yerine getirilmesini diliyoruz. Burada vahim bir durum var. Biz hukuka başvurduğumuz zaman maalesef yürütmeyi durdurma alamadığımız için orada tesisler yapılıyor, inşaatlar yükseliyor. İptal kararı çıkınca oluşmuş tesis ve kullanım ortaya çıkıyor. Bunu geri döndürmek zor oluyor. Şimdi tutup bunu yıkın, kaldırın gibi şeyler de milli servet açısından olumsuzluk yaratıyor. Böyle bir çelişki var ortada. Biz her zaman hukuktan kamunun yararlarını zedeleyici bir durum varsa süreci ve işlemi durdurmasını bekleriz. Onlar yapmayınca böyle şeyler karşımıza çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Yapmış oldukları uyarıların dikkate alınmadığını aktaran Başkan Şen, “Yapılmış bir tesisi ortadan kaldırmazlar. Hukuk açısından mahkeme kararında neler eksik, neler söyleniyor plan çerçevesinde o eksiklikleri gidermeye çalışır idare. Dolayısıyla tesisi kaldırmak mümkün değil. Biz tabii bu sıkıntıları çok daha önce gördük. Uyarılarımızı ilgili idareye, Çevre ve Şehirciliğe, Büyükşehir Belediyesine yaptığımızda dikkate alınmadı. Katı atıklarla ilgili en basit kural 250 metreye kadar bina, yerleşim yeri olmayacak kuralıdır. Orada her tarafta 250 metreden daha yakın mesafede yapılar var. Bu tür bazı sıkıntılar var. Sıkıntıların hiçbirini idare dikkate almadı.  Biz çöp tesisine karşı değiliz. Konumlandırıldığı yerin yanlış olduğunu söyledik. Nitekim de daha sonra hukuken de ortaya çıkıyor. Başka meslek odaları da uyardı. Jeoloji, Jeofizik Meslek Odaları da uyardı. Ama bunlar dikkate alınmadı. Çöp tesisi istemediğimizden değil, yanlış yer seçimi yüzünden hukuka gittik. 250 metre mesafe içinde yerleşim yeri ve ev olmaması gerekiyor ama orada uydudan fotoğrafı sildiler. İdare, ÇED belgesi alırken bina fotoğraflarını sildi. Böylede bir düzen içinde oraya işlem yapıldı. Bu hukuksuzlukta mahkemeden geri döndü. Cezanın düzeltici bir tarafı varsa doğru olabilir. Hukuken verilmiş bir karar var. Umarım belediye ya da ilgili idare, Çevre ve Şehircilik bundan sonra yaptığı işlemlerde daha dikkatli davranır” açıklamalarında bulundu.

HABER: SONGÜL MAZLUM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.