banner114

Plan eyleme dönüşmeli

EYLEM PLANI AÇIKLANDI AMA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Trabzon’da açıkladığı 6 ili kapsayan 15 maddelik “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” Trabzon’da geniş yankı uyandırdı. Eylem planına tam destek veren STK’lar, Kurum’un açıkladığı planının çok daha önceden hayata geçirilmesi görüşünde birleşti. STK’lar, açıklanan planın lafta kalmayarak eyleme dönüşmediği sürece Kurum’un açıkladığı planın hiçbir anlam ifade etmediğini belirttiler.

PLANA YEREL KATILMALI

Bakan Kurum’un açıkladığı 15 maddelik eylem planını değerlendiren ŞPO Başkanı Ercan Şen, “Yerel yönetimler, muhtarlar ve STK’lar bu planın içine katılmalı. Aksi halde Ankara’da masa başında alınan kararlar yanlış olur. Planların uygulanabilmesi çok önemli” derken İMO Başkanı Muzaffer Aydın ise, “Plan çok doğru ancak kolaycılık yapılmamalı. Devlet bundan önce de 2 tane kararname çıkardı. Bugüne kadar onlarla ilgili hiçbir şey yapılmadı. İnsanlar öldükten sonra bunlar hatırlanıyor.” dedi.                

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Trabzon’da açıkladığı 6 ili kapsayan 15 maddelik “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” Trabzon’da geniş yankı uyandırdı. Eylem planına tam destek veren STK’lar, Kurum’un açıkladığı planının çok daha önceden hayata geçirilmesi görüşünde birleşti. STK’lar, açıklanan planın lafta kalmayarak eyleme dönüşmediği sürece Kurum’un açıkladığı planın hiçbir anlam ifade etmediğini belirttiler.

AYDIN, “KOLAYCILIĞA KAÇILMAMALI”

TMOBB İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Muzaffer Aydın, Bakan Kurum’un açıkladığı eylem planına katıldıklarını ancak devletin kolaycılığa kaçarak hareket ettiğini ileri sürdü. Başkan Aydın, “Eylem planı çok doğru... Daha önce hazırlanması gerekirdi. Buralarda oturan insanların yerlerinin terk edeceklerine dair iddialar var. Bu da yanlış. Bu da kolaycılık. İnsanların birçoğu topraklarını terk etmeden oralarda ikamet edebilir. İyi hesaplamalar yapılarak bu yapılabilir ancak kolaycılığa kaçılıyor. İnsanlar öldükten sonra günü kurtarmak için işin önüne geçiyorlar. Bakan Kurum’un açıklamalarda havza planlamasıyla ilgili hiçbir şey yok. Bu planlama yapılır, araştırılır dolayısıyla insanlar orda ikamet ettirilebilir. En kolay vatandaşa toprağını terk et demek. Bu kadar basit olmaması lazım. Devlet bundan önce de 2 tane kararname çıkardı. Bugüne kadar ne yapıldı onlarla ilgili hiçbir şey. İnsanlar öldükten sonra bunlar hatırlanıyor.” dedi.

ŞEN, “YEREL PLANA DÂHİL EDİLMELİ”

TMOBB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Türkiye’de afet öncesi çalışma yapılmadığı için bugüne kadar birçok felaket yaşandığını belirtilerek Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı’nın bu noktada önemli olduğunu vurguladı. Şen, söz konusu eylem planının belediyeden muhtara, muhtardan STK’lara kadar bölgeyi bilen insanların düşünceleriyle şekillendirilmesi gerektiğini savunarak, “Yerel yönetimlerin işin içine katılmalı. Büyükşehirden muhtarına, STK’sına kadar herkesin görüşü alarak bir plan ortaya çıkmalı. Aksi halde yanlış kararlar alınır. Ankara’dan karar alınmamalı. Alanda olunmadan alınan kararlar kâğıt üzerinde kalıyor.” dedi. Doğru bir çerçeve içerisinde gitmesi durumunda eylem planından iyi bir sonuç çıkabileceğini ifade eden Şen, projenin uygulanabilmesinin çok önemli olduğunu aksi halde yine aynı durumda olunacağı görüşünü belirtti.

AKYÜZ: PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEK LAZIM

Uzungöl’de turizmcilik faaliyeti yürüten Ahmet Akyüz, Bakan Kurum’un Uzungöl’le alakalı dönüşüm sözlerini değerlendirdi. Dönüşümle alakalı söylenen sözlere inanmak istediklerini belirten Akyüz, “Konuşulanların hayata geçmesi lazım. Bu iş belirli bir program çerçevesinde yapılırsa bizim için çok önemli olur. Bu dönüşüm yerellerle yapılırsa çok da sonuç alınacağını düşünmüyorum. Devletin kendi gücüyle böyle bir dönüşümü yapmalı. İmara uyumlu bir şekilde yapılan projeler uygulanırsa anlamlı olur. Bu sürecin çok kolay olacağını düşünmüyorum. Burası hepimize ait bir yer. Artık yeter dur dediğimiz noktadayız. Daha fazla kayıp olmadan bir an önce harekete geçilmeli.” diye konuştu.

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.