banner114

Perişanlık var ama sorumlusu yok!

BAŞKAN KENDİNİ KURTARMANIN PEŞİNDE

  Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım ayı meclis toplantısının ilk oturumunda Başkan Murat Zorluoğlu, Akçaabat’taki otobüs dönüşümünün çöktüğünü kaydedip kooperatifi sorumlu tutmuştu.  Sorumluluk kabul etmeyen Zorluoğlu’na otobüse dönüşen şoförlerden tepki geldi. Şoför Hüseyin Yavuz, “Belediye Başkanımızın aldığı karara göre aracımızı sattık. ‘Elinizi taşın altına koyun 8-10 araba alın, ben bu kararı uygulayacağım’ dedi.  Dediğini yapmadı. Kendini kurtarmanın peşinde.”  dedi.

BİZİ GÜZEL BİR KAOSA SÜRÜKLEDİ

  Başkan Zorluoğlu’na tepki gösteren dönüşüm mağduru şoförlerden Muharrem Akpınar ise “Sayın Belediye Başkanımız bize, otobüs tekeri döndüğü zamandan itibaren minibüsün çalışmayacağını çıkıp basın açıklaması olarak yaptı. ‘Burada hem otobüs hem minibüs olursa kaos sistemi olur’ dedi. Belediye başkanına teşekkür ediyorum, bizi güzel bir kaosa sürükledi.” diye konuştu. Otobüs için aldıkları kredileri ödeyemez halde olduklarını kaydeden Akpınar, Büyükşehirden çözüm istedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı meclis toplantısının ilk oturumunda Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Akçaabat’taki otobüs dönüşümünün çöktüğünü kaydedip Akçaabat Trabzon Söğütlü ve Mersin Minibüsçüleri 1 No.lu Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifini  sorumlu tutmuş ve “Burada Büyükşehir Belediyesine atfedilecek bir kusur yok. Büyükşehir her türlü desteği vermiştir. Ancak kooperatif ön gördüğümüz gibi bir çoğunluk sağlayamadığı gibi ön gördüğümüz sayıda otobüsü de alıp işletmeye sokamamıştır” açıklamasında bulunmuştu.  Sorumluluk kabul etmeyen Murat Zorluoğlu’na, dönüşüme girerek mağdur olan şoförlerden tepki geldi.

BİZİ KAOSA SÜRÜKLEDİ

Mağdur olan şoförlerden Muharrem Akpınar, kendisinin önceleri dönüşüme karşı olduğunu ancak sonrasında Başkan Zorluoğlu’nun dönüşümle ilgili açıklamaları ve UKOME kararlarıyla dönüşüme sıcak baktığını söyledi. Akpınar, sonrasında yaşadığı mağduriyeti şu şekilde açıkladı: “Sayın Belediye Başkanımız bize burada otobüs tekeri döndüğü zamandan itibaren minibüsün çalışmayacağını çıkıp basın açıklaması olarak yaptı. ‘Burada hem otobüs hem minibüs olursa burada kaos sistemi olur’ dedi. Belediye Başkanı’na teşekkür ediyorum, bizi güzel bir kaosa sürükledi. Güzel bir kaos sistemi yarattı. Bizi 40 yıllık arkadaşlarımızla kötü etti. Arkadaşlarımızla yumruk yumruğa geldik. Otobüslerimize yumruk atan tekme atanlar bile oldu. Sağ olsun Belediye Başkanımız bize bu günleri yaşattı.  Biz mağdurun da mağduruyuz.”

MAĞDURİYETİMİZİN MAĞDURİYETİNDEN KURTARSIN

Akpınar, en son cumartesi günü Başkan Zorluoğlu’yla görüştüklerini ifade ederek, görüşmede Zorluoğlu’nun kendilerine cemiyet ve kooperatifle bir daha bir araya gelmeyeceğini ve burası içinde herhangi bir proje yapmayacağını söylediğini ileri sürdü. Akpınar, “En son biz cumartesi günü Belediye Başkanı’yla görüştük. Bize, ‘31 Aralık’a kadar zamanınız var 21 araba olursa ben yine projemin arkasındayım, olmazsa minibüs sistemini Ortahisar şehir içindeki gibi araç yenileme olarak yapacağız’ dedi. Hatta cemiyet ve kooperatifle artık bir araya daha gelmeyeceğini, burası içinde herhangi bir proje yapmayacağını söyledi. Sadece Ortahisar şehir içine yaptığı gibi 0-6 yaş grubu araçların yenilenmesi konusunda yapılacağını söyledi. Bunu da basın açıklaması yaparak, çıkıp bizim şoför arkadaşlarımıza duyurmasını istiyorum. Belediye Başkanı’ndan ricamız, basın açıklaması yapsın minibüslerin yenileneceğini söylesin. Biz dönüşümde sonuna kadar varız. Otobüslerimiz hazır. Ancak bizi Belediye Başkanımız mağdurun da mağduru etti.  Biz şu anda kredilerimizi ödeyemiyoruz. Kendi sigortalarımızı da zorla ödüyoruz. Çoluğumuz çocuğumuz okuyor, ev geçimi vs. birçok sıkıntı içerisindeydik şimdi de ayriyeten hiç çalışmadan kredi ödenecek. Nerede görülmüş bu güzellik?  Belediye Başkanı’na sesleniyorum buradan, bizi mağduriyetimizin mağduriyetinden kurtarsın. Son açıkladığı otobüs sistemi bu gidişle olmayacak, bu görünüyor. 21 araba bu saatten sonra imkansız.” dedi.

BAŞKAN KENDİNİ KURTARMANIN PEŞİNDE

Mağdur olan bir diğer şoför Hüseyin Yavuz ise, dönüşümde Başkan Zorluoğlu’nun kendisini kurtarma peşinde olduğunu ileri sürerek, “Taş binada bize ‘Elinizi taşın altına koyun 8-10 araba alın, ben bu kararı uygulayacağım’ dedi.  Dediğini yapmadı. Halen daha biz ne kadar Belediye Başkanı’nın yanına gidiyorsak da başkan kendini kurtarmanın peşinde.” şeklinde konuştu. Yavuz, yaşadıkları mağduriyeti şu şeklide açıkladı: “Belediye yüzde 51 fazla muvafakatnamesini onayladı. Ancak onayladığı tarihte buna son noktayı koymadı. Koymadığı için biz burada şu an belediyenin mağduriyetini yaşıyoruz. Burada belediye minibüslerin otobüslerle aynı güzergahta çalışmayacağını, otobüslerin çalıştığı tarihte minibüslerin çekileceğini söyledi ve gereğini uygulamadı.  Gelinen noktada burayı bir kaosa sürükledi. Sonrasında çalışmaya başladık ancak hem minibüs hem otobüs resmen bir çatışma içerisindeydik. Samimi olduğumuz arkadaşlarımızla kötü olduk.  Burada Belediye Başkanı gereğini yerine getirmiyor.  Bize ne dedi, alınan kararda ne var? Otobüslerin çalıştığı tarihten itibaren minibüslerin çalışmayacağını söyledi. Bunu uygulamadı Belediye Başkanımız. Biz şu anki durumda bayağı bir mağdur etti.  Belediye Başkanımızın aldığı karara göre biz aracımızı sattık. Taş binada bize, ‘Elinizi taşın altına koyun, 8-10 araba alın, ben bu kararı uygulayacağım’ dedi.  Dediğini yapmadı. Halen daha biz ne kadar belediye başkanının yanına gidiyorsak da Başkan kendini kurtarmanın peşinde. ‘Bu işten caydınız mı?’ diye soruyor bize. Biz bu işten kesinlikle caymadık. Belediyenin aldığı kararın arkasındayız. Ama Başkanımız bu işte kendi aldığı kararın arkasında durmuyor. Biz şu anki durumda 170 kişi mağdur durumdayız.  Dönüşümden yanayız. Mağduriyetimizin giderilmesi için gereğini yerine getirmesini Belediye Başkanımızdan istiyoruz. Yarın ilerde eğer bu şekilde olursa eylem bile yapmayı düşünüyoruz.”

TULAŞ BEDAVA YOLCUNUN PARASINI VERMİYOR

Yavuz, TULAŞ’ın bedava yolcular için ödemesi gereken ücreti ödemediğini, bu nedenle de bir mağduriyette oradan yaşadıklarını belirtti. Yavuz, “Şu an ki durumda boştayız. TULAŞ bedava yolcunun parasını vermediği için araçlarımızı da çalıştırtmıyoruz. Çünkü aydan aya bize vereceğini söyledi ama bu para yatmadı. 2 bin 900 lira araç başı yatırmadı. 80 gün oldu. 80 günden beri gidip geliyoruz, hala para yatmadı. Bu şekliyle de mağduruz. O nedenle de biz araçlarımızı yatırmak zorunda kaldık.” dedi.

HABER: Nesrin BAYRAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.