banner114

Trabzon Sivil İnisiyatif, Trabzonun Pazarkapı Mevkiinde yapımına devam edilen külliyenin ve oluşturulacak meydana, Şehid-i Muazzez merhum Ali Şükrü Bey'in aziz hatırasını yaşatmak üzere adının verilmesi önerisinde bulundu. İnisiyatif, Beşikdüzü Belediyesi tarafından Ali Şükrü Beyin adının kaldırılmasına da yeniden tepki gösterdi.

ALİ ŞÜKRÜ BEYİN ADINI KÜLLİYEYE ÖNERDİLER

Trabzon Sivil İnisiyatif, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti önünde toplanarak Trabzonun Pazarkapı Mevkiinde yapımına devam edilen külliyenin ve oluşturulacak meydana Ali Şükrü Beyin adının verilmesi önerisinde bulundu. Öneriyle ilgili basın açıklaması gerçekleştiren Trabzon Sivil İnisiyatif adına açıklamayı Furkan Lemahmutoğlu okudu. Beşikdüzü Belediyesi tarafından Ali Şükrü Bey Kültür Merkezinin adının değiştirilmesiyle başlayan sürece de değinerek söz konusu öneriyi getiren İnisiyatif şu açıklamada bulundu: Trabzonumuzun bağrından çıkmış, asker, gazeteci, çağının müdrik münevverlerinden, Osmanlı Mebusan Meclisinin altıncı ve Türkiye Büyük millet Meclisi'nin birinci Devre Milletvekili Şehid-i Muazzez merhum Ali Şükrü Bey'in aziz hatırasını rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Evvelce yaptığımız basın açıklamasında Şehidi Muazzez Merhum Ali Şükrü Bey'in aziz hatırasına yapılan şe-ni saldırının bizleri hayretler içinde bıraktığını, Beşikdüzü Belediyesinin bu yanlıştan biran önce dönmesi gerektiğini ifade etmiş ve sürecin takipçisi olacağımızı belirtmiştik. Milli Kahramanımızın isminin yaşatılması gayesiyle Beşikdüzünde yapılan Kültür merkezi binasına eski Belediye başkanı tarafından Ali Şükrü Bey'in ismi verilmişti. Evvelce de ifade ettiğimiz üzere belediyenin yeni yönetimi nasıl bir şaşkınlık içerisine düşmüşlerse Beşikdüzü'ne değer katan Ali Şükrü Bey ismini Kültür Merkezinin tabelasından kaldırma cüretini göstermişlerdir. Merhum Ali Şükrü Bey'in Aziz hatırası gönüllerde yaşadığı müddetçe ismi hangi tabeladan kaldırılırsa kaldırmış olsun hiçbir şey ifade etmeyecektir. Bu beyhude çaba milli vicdanı rahatsız etmenin de ötesine geçmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın merhuma dair hassasiyeti dolayısıyla ve tensipleriyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehidimizin kabri hem merhumun aziz hatırasına hem de vilâyetimize yakışır bir şekilde düzenlenmiştir Şehidimizin ismini yaşatmak tarihi ve vicdanı bir mesuliyettir. Bu vesile ile Trabzon Sivil İnisiyatif olarak Şehidi Muazzez Ali Şükrü Bey'in isminin aziz hatırasına yakışır bir surette yaşatılması ve gelecek nesillere manevi bir miras olması için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle Pazarkapı mevkiinde yapımına başlanılan külliyeye ve tanzim edilecek meydana Ali Şükrü Bey isminin verilmesi şehrimizin devlet ricaline ve eşrafına önerimizdir.

CUMHURBAŞKANIN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Trabzona her gelişinde Ali Şükrü Beyi andığını ve gençlerin örnek alması gereken bir dava adamı olduğunu hatırlatan Furkan Lemahmutoğlu, Yerelde Trabzon genelde ülke sathında merhum Ali Şükrü Bey maruf bir şahsiyettir. Sadece siyasi kimliği ile değil aynı zamanda askeri ve ilmi hüviyeti ile tarih sahnesinde isminden bolca söz ettirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan şehrimizi her ziyaretinde merhum şehidimiz Ali Şükrü Bey'i anar ve gençlerin örnek alması gereken bir dava adamı olduğunu ifade ederlerdi.. dedi.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.