banner114

Bunun Adı Türkiye’ye  Operasyon Çekmektir

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan Trabzon Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu. ABD’ye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Buna ekonomik savaş derler. Üretim, ticarette bir daralma mı söz konusu? Ekonomik hiçbir sebebi yok. Bunun adı Türkiye'ye operasyon çekmektir. Bunun amacı da ülkemiz ekonomisinin savunma mekanizmasını etkisiz hale getirerek ülkemizi teslim almaktır, Türkiye'ye ve Türk milletine diz çöktürmektir. Oyununuz gördük ve meydan okuyoruz. Teslim olmayacağız.” dedi.

Feda Edenlere Haydi Güle Güle Deriz

ABD’YLE stratejik ortaklığın somut yansımalarını anlatan Erdoğan “Böyle müşterek stratejik bir ortağına kalkıp da PYD, YPG gibi terör örgütlerini sahiplenerek bir kenara nasıl koyarsın? 5 bin TIR silahı Kuzey Suriye'ye taşıyorsun. Bu da yetmiyor, kalkıp terör örgütleriyle ilişkisi olan bir papaz için 81 milyonluk Türkiye'yi feda etmeye kalkıyorsun. Kusura bakma gereği neyse bir hukuk devleti olarak biz onu yaparız. Kalkıp da talimatla Türkiye'ye boyun eğdiremezsiniz.” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan Trabzon'da halka hitap etti. Erdoğan, Türkiye'yi yaptırımla tehdit eden ABD'ye sert tepki gösterdi. Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Trabzon İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı ve ardından kent meydanında çok kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Trabzon'dan ilan ediyorum, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz.'' dedi. Trabzon’dan ABD’nin tehditlerine rest çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentte yapılan yatırımlarla ilgili de bilgiler verdi.

KİMSE BİZİM ÖNÜMÜZDE DURAMAZ

24 Haziran seçimlerinde Trabzon’dan yüzde 69. 4 oy aldıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon’a teşekkür etti. Erdoğan, “24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde şahsıma verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ediyorum. Hem sahada hem sandıkta kimse önümüzde duramaz. Trabzon'a yakışan budur.” dedi.

DARBEYLE YAPAMADIKLARINI PARAYLA YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

“Darbeyle yapamadıklarını şimdi parayla yapmak istiyorlar” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin tutumuna ‘Ekonomik savaş’ dedi. ABD’nin tavrının Türkiye’ye operasyon çekmek olduğunu ifade eden C     umhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde devam etti: “Milletimizin iradesini sandıktan yönlendiremeyenler her dönemde farklı araçlarla üzerimize geldiler. Provokasyonla darbeyle yapamadıklarını şimdi parayla gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Buna açık ifadeyle 'ekonomik savaş' derler. Ülkemizde döviz kurunun 15 Temmuz öncesi bulunduğu 2,8 seviyesinden bugün 6 lirayı geçmesinin ne ekonomik ne de mantıklı bir izahı vardır. Türkiye 20 yıl önce Asya ülkelerinde yaşandığı gibi bir finans kriziyle mi karşı karşıya? Hayır. ABD ve İngiltere'de olduğu mortgage kriziyle mi karşı karşıya? Hayır. Yunanistan gibi iflas mı söz konusu? Ama buna rağmen kredi kuruluşları onu yine yükseltiyorlar. Dedim ya ekonomik savaş.”

BURADAN İLAN EDİYORUM, OYUNUNUZU GÖRDÜK VE...

ABD’nin oyununu gördüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peki fırtınanın sebebi nedir? Ekonomik hiçbir sebebi yok. Bu işin bir adı var mıdır? Vardır, Türkiye'ye operasyon çekmektir. Trabzon'dan ilan ediyorum, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Şunu bilmelerini istiyoruz. Teslim olmayacağız, üretmeye devam edeceğiz. İstihdamımızı genişletmeye devam edeceğiz. Fabrikalarımızın çarklarını işletmeye devam edeceğiz. Siz dolarla üzerimize gelirseniz, biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çarelerini arayacağız.” dedi. Trabzon meydanında turistleri gördüm. Kardeşlerim, siz zaten misafirperversiniz. Onlara misafirperverliğinizi daha da artırarak devam ettirin. Çünkü onlar size, birileri dolar kaçırırken onlar da size dolar getiriyor. Birileri kapıları kapatır, Mevla’m başka kapılar açar.” dedi.

'TÜRKİYE'Yİ FEDA ETMEYE KALKIYORSUN'

“81 milyonluk bir ülkeyle stratejik ortaklığını terör örgütleriyle ortaklığına feda edenlere hadi güle güle deriz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye rest çekti. Türkiye ile ABD’nin stratejik ortak ve NATO müttefiki olduğunu hatırlatan Erdoğan, “81 milyonluk bir ülkeyle stratejik ortaklığını terör örgütleriyle ortaklığına feda edenlere hadi güle güle deriz. Ya ben senin stratejik ortağınım. Afganistan'da beraberim, Somali'de beraber olduk. Ve şu anda Kabil'de havalimanını biz koruyoruz. Böyle müşterek stratejik bir ortağına kalkıp da PYD, YPG gibi terör örgütlerini sahiplenerek bir kenara nasıl koyarsın?”

SUÇ ONLARDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suç onlarda... Senin adamın suçluysa, terör örgütleriyle ilişkisi varsa bu ülkenin de bir yargı sistemi var. Gereği neyse bunu yapar. 5 bin TIR silahı Kuzey Suriye'ye taşıyorsun. Bu da yetmiyor, kalkıp terör örgütleriyle ilişkisi olan bir papaz için 81 milyonluk Türkiye'yi feda etmeye kalkıyorsun. Kusura bakma gereği neyse bir hukuk devleti olarak biz onu yaparız. Kalkıp da talimatla Türkiye'ye boyun eğdiremezsiniz.”

CEVABIMIZI YENİ İTTİFAKLARLA YENİ PAZARLARLA VERİRİZ

Türkiye’nin yeni ittifak ve pazarlarla cevap verebileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm dünyaya ticaret savaşı açan ve buna ülkemizi açana da cevabımızı yeni ittifaklara, yeni pazarlara yönelerek veririz. Hale bak, demir çelik de vergileri artırıyor. Biz Dünya Ticaret Örgütü'nün üyesiyiz. Böyle bir şey yok. Ben yaptım oldu mantığıyla böyle bir şey olamaz. Amerika'da her yer kaynıyor. Yapılan yanlış... Biz de ticaret hukuku neyi söylüyorsa onu söylemeye devam edeceğiz.” dedi.

BİRİLERİ ORTALIĞI KARIŞTIRIYOR

Arapların 'Men dakka dukka' (Eden bulur) sözünü hatırlatarak değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi birileri ortalığı karıştırıyor. Neymiş bizi dövize mahkûm edeceklermiş. Kur, faiz e neymiş çarşamba 18’e kadar zaman vermişler papazı bırakınmış. Bırakmadığınız takdirde yaptırımlar başlayacakmış İçişleri ve Adalet Bakanlarımızı yaptırımlara mahkûm edeceklermiş. Ne oldu? Biz de anında ABD’nin İçişleri ve Adalet Bakanlarına aynı yaptırımı uyguladık. Biz ABD ile hiçbir zaman kötü olmanın gayreti içine girmedik. Eğer böyle gidecekse Arapların bir sözü var 'Men dakka dukka' (Eden bulur). Biz de onu yaparız.” dedi.

KILIÇDAROĞLU O AKLI KENDİNE SAKLASIN

Konuşmasında ABD’nin dışardaki düşman CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ise içerdeki düşman olarak ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dışarda bunlarla uğraşıyoruz içerde de Kılıçdaroğlu ile. Kalkıp akıl veriyor. O aklı sen kendine sakla. Bir girdin mağlup oldun, iki girdin mağlup oldun, üç girdin mağlup oldun. Dört, beş, altı, yedi, sekiz mağlup da mağlup. Şimdi kongreye gitmiyorum diyorsun. İster git ister gitme o bizim işimiz değil. Ama senin demokrasi anlayışın bu... ” şeklinde konuştu.

BAHÇELİ HEM YERLİDİR HEM MİLLİDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeliyi övdüğü konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Erdoğan, “Zaten burada Kılıçdaroğlu gibi düşünenler yok ben bunu biliyorum. Çünkü yerli ve milli düşünme mantığı ne yazık ki bu zatta yok. Ama Sayın Akif Bey olumlu yaklaşım ortaya koydu. Ama Genel Başkanı koyamadı, o ne yerlidir ne millidir. Sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum, hem yerlidir hem millidir.” şeklinde konuştu.

HER ZAMAN Kİ GİBİ BEL ALTI İŞLERE YÖNELDİLER

Vatanı Emperyalistlere teslim etmediklerinden söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehitlerimiz oldu 251. Gazilerimiz oldu 2 bin 193. Ama namusumuz bildiğimiz vatanımızı, bayrağımızı, içimizdeki alçakları, teröristleri maşa olarak kullanan emperyalistlere teslim etmedik. Aynı çevreler bununla kalmayıp güney sınırlarımız boyunca bir terör koridoru kurmaya kalktılar. Sınır ötesi operasyonlarla bu planı da bozduk. Her zamanki gibi yine bel altı işlere yöneldiler. Bizim siyasette de diplomaside de ekonomide de en büyük üzüntümüz karşımızda şöyle delikanlıca mücadele eden rakipler bulamamış olmamızdır. Bir kez daha sinsi bir oyunla karşı karşıyayız. Allah'ın izniyle bunun da üstesinden geleceğiz.” dedi.

ŞU AN SAKALIMIZI TRAŞ EDİYORLAR, BİLMİYORLAR Kİ...

“Trabzonlunun yastık altında bir şeyleri olabilir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kent halkını döviz bozdurmaya davet etti. Erdoğan, şu şekilde devam etti: “Para dediğiniz bugün yoktur yarın bulursunuz. Yatırım dediğiniz iki gün gecikir, üçüncü gün daha güçlü gelir. Onlar şu anda bizim sakalımızı traş ediyorlar. Bilmiyorlar ki yarın çok daha gür çıkacak. Her yerde söyledim. Yastık altı dövizi olanlar, dolar, avro, altın... Olanlara söylüyorum. Lütfen bunları bankalarda TL'ye çevirsinler. Trabzonlunun yastık altında bir şeyleri olabilir.”

40 MİLYON TURİSTE ULAŞACAĞIZ

Türkiye’nin yılsonuna kadar 40 milyon turiste ulaşacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazinemizle, maliyemizle, bankalarımızla, özel sektör temsilcilerimizle maruz kaldığımız saldırıyı göğüsleyecek tedbirleri alıyoruz. İhracatçılarımız alternatif pazarlar bulmak için gece gündüz çalışıyoruz. Şu an edindiğimiz bilgiler geldiğimiz nokta yılsonu itibariyle 40 milyon turiste ulaşacağız.” dedi.

UZUNGÖL'ÜN DURUMU İYİ DEĞİL

Uzungöl’ün durumuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan sorumlu olarak Başta Büyükşehir Belediye Başkanını sorumlu tuttu.  Erdoğan, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Burada bir şey söyleyeceğim. Burada Büyükşehir Belediye Başkanı'nı ilgilendirir, kültür turizmini ilgilendirir, ulaşım altyapıyı ilgilendirir. Uzungöl'ün durumu iyi değil, iyi değil. Burayı daha iyi hale getirmemiz lazım. Bu haliyle olmaz. Onun için adımlarımızı daha kararlı atacağız. Uzungöl ya hiçbir şeye benzemez.”

IMF’YE BORCU SIFIRLADIK

İktidara geldiklerinde Türkiye’nin IMF’ye 23,5 milyar dolar borcu olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu borcu sıfırladıklarını söyledi. Erdoğan, “IMF ile anlaşın diyenlerin, ülkenizin siyasi bağımsızlığından vazgeçin dediklerini gayet iyi biliriz. Göreve geldiğimizde IMF'ye borcumuz 23,5 milyar doları. Ne yaptık? Sıfırladık. Şimdi Türkiye'nin IMF'ye borcu yok. Merkez Bankası'nın döviz rezervi 22,5 milyar dolar, şimdi 102,5 milyar dolar. Böyle bir ülkenin ayaklarına döviz kuru dolaştı diye tökezleyeceğini sanmak ahmaklıktır.” şeklinde konuştu.

KİMSE BOŞUNA HEVESE KAPILMASIN

“Aman faiz, faiz de faiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu can bu tende kaldıkça bu tuzağa da gelmeyiz. Çünkü faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir sömürü aracıdır bunu iyi bilelim. Kimse bizi bu tuzağa düşürmeye çalışmasın, bu oyuna da gelmeyeceğiz. Hiç kimse boşuna hevese kapılmasın. Özgürlüğün bedeli ancak can olabilir.” dedi.

AMERİKA BAK!

Demir-çelikte Türkiye’ye yaptırım uygulayan ABD’yi sert sözlerle eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demir çelikte bize yaptırım… Amerika bak. Dünya Ticaret Örgütü var. Bu örgütü kuranlar içerisinde senin kuralsızlığın yok. Hukuk tanımama gibi anlayış Türkiye'de yoktur. ABD'yi hukuka davet ediyoruz.

KÖTÜ KOMŞU EV SAHİBİ YAPARMIŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün bize savunma sanayi ürünleri vermeyerek dize getireceklerini sandılar. İktidara geldiğimizde savunma sanayinin yüzde 25’ini yerli üretiyorduk. Ama şimdi yüzde 60’ını yerli üretiyoruz. Bir insansız hava aracı alacağız, Amerikalı dostlara söylüyoruz diyorlar ki, “Kongreden izin çıkmadı”... Kötü komşu ev sahibi yaparmış.. Bizi silah sahibi yaptılar. Şimdi İHA’da üretiyoruz, Silahlı İnsansız Hava Aracını da biz üretiyoruz. Bunun yanında daha neler neler. İnşallah şimdi tanklarımızı da üreteceğiz. Kendimize dünyanın en iyileri ile yarışan Savunma Sanayi kuruyoruz. Eski dönemin araçlarını yeniden tedavüle sokmaya çalıştıklarını görüyoruz. IMF ile anlaşın diyenlerin aslında ülkenizin siyasi bağımsızlığından vazgeçin dediklerini iyi biliriz. Türkiye’nin IMF’ye borcu yok.. Faiz, zengini daha zengini fakiri daha fakir yapan bir sömürü aracıdır. Bunu iyi bilelim. Kimse bizi bu tuzağa düşürmeye çalışmasın. Hiç kimse boşuna hevese kapılmasın. Bu millet ayaklarına yeniden prangalar vurulmasını boynuna zincir takılmasını izin vermeyecektir.” dedi.

HER HAFTA ORTALAMA 50 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLİYOR

Her hafta ortalama 50 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'nin büyüklüğü içerde ve dışarıda neler yaşarsa yaşasın, yatırımdan projeden üretimden esnafının tezgâhını faal tutmaktan vazgeçmiyor oluşundan kaynaklanıyor. Bugün de aynısını yapıyoruz. Terör örgütleriyle kesintisiz bir mücadele yürütüyor. Her hafta ortalama 50 teröristi etkisiz hale getiriyoruz. İnşallah yakında yeni yerleri de özgürleştirmiş ve güvenli hale getirmiş olacağız. Şu ana kadar ülkemizden güvenli hale getirdiğimiz yerlere gidenlerin sayısı çeyrek milyonu buldu. Münbiç’i bölgenin asil halkı ile birlikte yeniden yapılandırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. İdlib’de diğer bölgelerdeki benzer felaketin yaşanmamış hem diplomatik hem asgari çalışmalarımıza hız verdik. Irak’ta Kandil’i terör yuvası olmaktan çıkarmaya yönelik adımları atıyoruz. Gerekirse Sincar’ı da bu kapsama alacağız” ifadelerini kullandı.” dedi.

SAĞLIKTA ATTIĞIMIZ ADIMLAR DEVAM EDECEK

Sağlıkta atılan dev adımların devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehir hastanelerinin adımını atıyoruz çalışmalarımız sürüyor. Sağlıkta eğitimde bugüne kadar attığımız dev adımlar devam edecek. Adalet, enerji, tarım bunlar bizim atacağımız adımların en önemli adımları. Tüm bu adımlarla dedik ki “Biz hizmetkâr olmaya geldik.”  dedi.

TRABZON'A 29 KATRİLYONLUK YATIRIM

Trabzon’a, son 16 yılda ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 29 katrilyon liralık yatırım yaptık. Eğitimde 2778 yeni dersliği şehrimize kazandırdık. 2. Devlet üniversitesini faaliyete geçiriyoruz.  64 binden fazla öğrenci okuyor. 41 bin seyirci kapasiteli stadı Trabzonsporlu kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Avni Aker ve Akçaabat Stadyumlarını ise Millet Bahçesi haline getiriyoruz. Oralarda gezeceksiniz tozacaksınız, yatıp yuvarlanıp onlarla eğleneceksiniz.

MİLLET BAHÇELERİ GELİYOR

Trabzon’a yapılan yatırımlardan söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Trabzon’a son 16 yılda 29 katrilyon TL’lik yatırım yaptık. Eğitimde 2 bin 778 derslik kazandırdık. 2. Devlet Üniversitesini faaliyetini geçiriyoruz. Yurt binalarını yaptık. Trabzon’da 2 bin 800 kişilik yurtları faaliyete geçiriyoruz. 41 bin kapasiteli Trabzonspor Şenol Güneş Spor Kompleksi Akyazı Stadını hizmete sunduk. Avni Aker ve Akçaabat stadının bulunduğu yeri Millet Bahçesi haline getiriyoruz. Projeler hazır. Adımları atacağız. Orada anneler babalar hazırladığımız projeyle rahatlıkla eğlenecekler gezecekler. ” dedi.

TRABZON’U HIZLI TRENLE BULUŞTURACAĞIZ

Trabzon’un hızlı trenle buluşturulacağını ifade eden Erdoğan, “Etüt proje çalışmalarına başlayacağımız Erzincan Trabzon Hızlı tren hattını da tamamlayarak Trabzon’u hızlı tren ile buluşturacağız. Trabzon Havalimanın da önemli büyüme kaydettik. Trabzon Limanı ve ilçe limanlarına yatırımlar yaptık. Yaptıklarımızla bölge turizmine katkı sağladık.” dedi.

KANUNİ BULVARI İKİ YILDA BİTECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon Kanuni Bulvarının iki yılda biteceğini ifade ederek, Sağlık alanında 46 adet tesisi kazandırdık. 1200 yataklı şehir hastanesi için çalışmalarımız sürüyor. 73 kilometre yola 140 Km daha ilave ettik. Karadeniz sahil yolunda 6 adet tünel açıp hizmete soktuk. Dağları delerek yola devam ediyoruz. Hedef Kanuni bulvarında tamamlanan kesimleri etap etap hizmete açmak. “Trabzon’da hedef, 12 adet köprülü kavşak, 17 adet tünel ve 55 adet köprü bulunan Kanuni Bulvarı ile Akyazı ile Sahil Bulvarı... Cahit işi hızlı tut. Hemşerilerine hesabı veremezsin. Projenin tamamını 2 yıla kadar bitiriyoruz.” dedi.

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Aydın 2 yıl önce

Değirmendere büyük sanayi sitesi ne zaman istimlak edilecek? Hala bekliyoruz. Bu iş öncelikli olması gerekirken diğer projeler önde tutuluyor. Neden demiryolu önemli değil mi?

Avatar
TEMEL DOGRU 2 yıl önce

sayin baskan zamaninda rah. erbakan hoca sizi uyardu durdu onu dinleseydiniz bu hale düsmezdiniz .nerde kurdugunuz faprikalar nerde d8 ler hepsini pas gecdiniz