banner114

Otogar yerini tekrar gözden geçirin

Değirmendere Turizm Vadisidir

Ortahisar Platformu Başkanı Murat Zeki Solak, yaptığı yazılı açıklamada Değirmendere Vadisi’nin ıslah edilmesi gerektiğini belirterek, vadinin ‘Turizm Vadisi’ fonksiyonuna dikkat çekti. Değirmendere Vadisi’nin yeterince risk altında olduğunu hatırlatan Solak, “Geçmişte DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yapımı yarım kalan Değirmendere Islah Projesi’ne yeniden başlanmalıdır.” dedi. Giresun ve Rize’den örnekler verdi. 

Dereli ve Güneysu’ya Bakalım

Solak, “Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Dün Giresun Dereli’de bugün Rize Güneysu ve Artvin Arhavi’de yaşananlar ileride Değirmendere’de böylesi büyük afetlerin yaşanacağının habercisidir. Özellikle Trabzon’un Doğusundaki illerimizde bizden daha geniş dere yataklarına sahip ilçelerde ev ve iş yerlerinin sel sularına kapılıp nasıl yok olduğunu büyük acılarla izledik.” dedi.    

Risksiz Bir Yer Seçilmelidir

Trabzon Ortahisar Platformu olarak otogar yerinde aceleci davranılmamasını isteyen Solak, “Hem riskli bir bölge olması hem gelecekte bir felakete neden olmaması ve hem de jeopolitik olarak uluslararası yollara bağlantı yolu olması hasebiyle otogar yerinin yeniden tartışılması gerekir. Otogar için doğaya saygılı ve risksiz bir yer bulunmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Ortahisar Platformu Başkanı Murat Zeki Solak’ın Trabzon’un Tarihi İpekyolu güzergahında bulunan Türkiye’yi Trabzon’dan Orta Asya’ya bağlayan Dünya Mirası Sümela Manastırı’nın geçiş güzergahı olduğu için bir turizm vadisi olarak da değerlendirilen Değirmendere vadisinin ıslahı ve dere yatağına yapılacak olan yeni otogar binası ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunarak önemli uyarılar yaptı.

“DEĞİRMENDERE VADİSİ VE DEĞİRMENDERE BÜYÜK BİR RİSK ALTINDADIR”

Ortahisar Platformu Başkanı Murat Zeki Solak, Değirmendere gibi çok önemli ve jeolojik olarak çok riskli bir alanın ıslahında Trabzon’un çok geç kaldığını söyleyerek, “Şehrimiz için büyük önem arz eden Değirmendere Vadisi ve Değirmendere büyük bir risk altındadır. Tabii ki bilimsel verilerle teknik rakamlarla ölçümlerde bunları açıklayabiliriz fakat çok uzağa gitmeye gerek yok. Dün Giresun Dereli’de bugün Rize Güneysu'da, Artvin Arhavi'de yaşananlar Değirmendere'de ileride böylesine büyük afetlerin yaşanacağının bir habercisidir. Komşu illerde özellikle Trabzon'un doğusundaki illerimizde bizden daha geniş dere yataklarına sahip ilçelerimizde evlerin, işyerlerinin nasıl sel sularına kapılıp yok olduğunu büyük acılarla büyük kayıplarla sonlanacağını görmüş olduk.”

DEĞİRMENDERE ‘BENİ KURTARIN’ DİYE BAĞIRIYOR

Geçmişte yaşanan afetlere dikkat çeken Başkan Solak, “Geçmişte Değirmendere taştığında, taşan sular şu andaki mevcut otogarın yerine kadar gelmişti ve Değirmendere Mahallesini komple su basmıştı. Bu nedenle Değirmendere vadisi yeniden acil olarak gözden geçirilmelidir. Geçmişte DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yapımı yarım kalan Değirmendere ıslah projesine yeniden hızlı bir şekilde başlanmalıdır. Bu işin şakası yoktur. Değirmendere bugün turizme katma değer sağlayacak çok güzel bir dere olabilecekken bu gün içerisinde kontrolsüzce her nevi moloz, çöp ve hurda yığını deresi haline gelmiştir. Değirmendere bugün ‘beni kurtarın’ diye adeta çığlık atmakta, isyan etmektedir. Bu günden bir adım atmazsak önlem almazsak yarın eyvah demenin bir anlamı olmayacaktır. Ortahisar’ın çok önemli bir yeri olan Değirmendere’nin ıslahına başlanması noktasında kentimizin ve ilçemizin yetkili ve sorumlularını uyarmak istiyoruz.”

“OTOGARIN YERİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR” 

Solak, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından ikinci kez ihale edilen yeni Otogar Binasının yerinin uygunluğu ile ilgili de açıklamalarda bulunarak şu ifadelerde bulundu: “Ortahisar platformu olarak yine o vadide yapılması planlanan yeni otogar binasının da yerinin yeniden gözden geçirilmesini, dere yatağına özellikle bu işin yöneten kısmında olan yerel yönetimler tarafından bir bina yapılmasının doğuracağı tehlikeleri tekrar gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Riskli alanlara yapı yapılması hususunda denetleyen, uyaran, cezai müeyyide uygulayan ruhsat ve benzeri izinleri veren makam olarak Trabzon Büyükşehir belediyesi yetkililerinin çevre illerimizde Değirmendere’den daha büyük dere yataklarında yaşanan sel felaketlerindeki kayıpları da göz önünde bulundurarak bu vadiye yeni bir yapı yapılmaması gerektiğinin bilinciyle yer tercihini yeniden gözden geçirmelerini öneriyoruz.

“BURADA YAPILAN VE YAPILMAYAN İŞLERDEN DOLAYI ACI YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”

Belki projenin oluşması için teknik, matematik, fen ve fizik kuralları uyarlanabilir.

Fakat doğa bu uyarlamaya tepkisini zaman içimde gösteriyor. Bizler, bu şehrin yaşayanları olarak hep bu şehirde olacağız. Gelecekte burada yapılan ve yapılmayan işlerden dolayı acı yaşamak istemiyoruz. Ayrıca şehre kazandırılacak yeni otogar binasının mevcut yolcu yükünün dışında en az 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak bir yatırımın yanı sıra her gün büyüyen Trabzon ve Ortahisar’ın gelişimine de katkı sağlayacak bir proje olarak planlanmalıdır.

Kanuni bulvarı olarak adlandırılan yola eş zamanlı olarak Güney Çevre Yoluna da artık kazma vurulmalıdır. Kamu kurumlarının dere yatakları ve riskli yerlerden uzak bölgelerde yapılar inşa ederek yeni yapı yapacak olan insanlara da örnek olmaları gerekir.”

DOĞAYA SAYGILI VE RİSKSİZ BİR YER BULUNMALI

Otogarın yerinin belirlenmesinde acele davranılmaması için yetkililere seslenen Solak, “Burada kimseyi suçlamak istemeyiz. Şehrimizin en önemli ihtiyaçlarından biri yeni otogardır. Şehrimize yakışmayan bir otogar maalesef yüzümüzü kızartmaktadır. Ama hem riskli bir bölge olması hem gelecekte bir felakete neden olmaması, hem de jeopolitik olarak stratejik olarak uluslararası yollara bağlantı yolu olarak önümüzdeki yıllarda şehrimizde yapılması planlanan demir yoluna entegre olması hasebiyle otogar yerinin yeniden düşünülmesi tartışılması ve daha sağlıklı daha sağlam doğaya daha saygılı uluslararası yollarla daha bağlantılı şehir trafiğini en az etki edecek bir yerde yapılaştırılması konumlanması daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Ortahisar Platformu olarak gerek Tarım ve Orman Bakanımız gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız gerek Trabzon Valimiz ve Trabzon Büyükşehir belediye başkanlığımızdan çok önemli isteğimizdir. Lütfen otogarın yerinde aceleci davranmayalım. Şehrin yaşayanları olarak bu çağrımıza kulak veren verecek olan gündeme getiren, getirecek olan tüm bu şehrin yönetenlerine ve yaşayanlarla şimdiden teşekkür ediyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
OrtahisarTrabzonOtogar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.