banner114

CHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı Mimar Salih Akyüz, dün Zorlu Grand Otel’de “Proje Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirerek seçim sürecine ilişkin değerlendirmelerini ve projelerini anlattı. Akyüz, “Boztepe Şelalesi” ve “Akyazı Yaşam Alanı” projeleri ile dikkat çekti.  “Boztepe Şelalesi” projesi ile Trabzon’a 1 milyon turist çekip, 25 bin kişiye istihdam sağlamayı düşündüklerini belirten Akyüz, “Akyazı Yaşam Alanı” projesiyle de Akyazı’nın yılın sadece 20 günü değil bütün bir yıl yaşanabilir olmasını sağlayacaklarını söyledi.

Akyüz’ün Proje Tanıtım Toplantısına CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, İl Yöneticileri, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı. 

SORUN YARATIP, TARTIŞMALI ÇÖZÜM ÜRETİYORLAR

Trabzon’da idarecilik yapan yerel yöneticilerin veya kurumların neredeyse 10 yıldır bu şehrin varlıklarını yok saydıklarını belirten Akyüz “Önce büyük sorunlar yaratıyorlar. Sonra karşılığı tartışmalı büyük çözümler üretmeye çalışıyorlar.  Aslında bunlar yıllar önce tartışıldı. 19 Mayıs Spor Salonundan, Yavuz Selim’den çıktığınızda bir kentin 100 yıllık bir kültürünü yok ettiniz. ‘Stadı, taşıt sıkışıklığından taşıdık’ denildi.  Spor kültürünü yok ettiler. 19 Mayıs Spor Salonunun futbol dışında o kadar büyük hizmetleri vardı ki. Bunu kaldırdık yerine bir şey koyabildik mi?  Ailelere soruyorum birçoğu çocuğunu spordan geri çekti. Gençleri meşgul etmek lazım hemen her mahallede uyuşturucuya eğilimli gençler var. Avni Aker’in ticarete zararını Çömlekçi, Taşbaşına sordum. “Biz bir o gün para kazanıyorduk” dediler. Çünkü şehrin doğu girişi orasıydı” ifadelerine yer verdi.

ŞEHRİMİZİN İÇİNDEKİ HASTANELERDEN BİZİ DIŞARI ATMAYIN

Gülcemal Projesine çok büyük paralar harcandığını kaydeden Akyüz “Dolgu yapılıyor. Kötü dolguların, artıkların o bölgede belli oranda kullanılmasına hadi göz yumalım. Ama tutup bunun karşısında çok pahalı, süreç içinde ne kadar dayanıklı olacağı tartışılan bir mendireğin yapılmasının mantığı ne kadar faydalı? Yazıktır günahtır, israftır” dedi. Akyüz “Kaşüstü’nde hastane yapıldı ama Kaşüstü Hastanesinin yanlışlığı anlaşıldı. Bu insanlara, ‘Kardeşim kısmen bazı hizmetleri veya hizmetleri oradan alacaksın’ denildi. Şehrimizin içinde hemen ulaşabildiğimiz hastanelerimiz var. Fatih Devlet Hastanesi denilen hastanede 5 tane dal hastanesi yapılabilir.  Şehir içinde dal hastanelerini geliştirirsek daha ulaşılabilir olabilir. Bizi, şehrin içindeki hastanelerden dışarı taşımayın. Stadın yanında Şehir Hastanesi yapılmaya çalışılıyor. Şehir hastaneleri projeleri 20 yıl önce terk edilmiş” dedi

REŞADİYE KÖPRÜSÜ YIKILMALI

Reşadiye Köprüsü’nün yanlışlığı ile ilgili konuşan Akyüz “Yani böyle mi köprü yapılır. Fotoğraflarda, başka şehirlerde ne kadar güzel köprüler görüyoruz. Kent içindeki köprüler estetik olmalı. Kaldı ki işlevselliği olmadığı için yıkılması düşünülüyor. Doğru bir düşüncedir oranın yıkılması lazım” diye konuştu. Boztepe’ye yapılan otelin Trabzon’un siluetini bozduğunu belirten Akyüz “Boztepe’nin kendine özel çekiciliği var. Yıllardır oraya teleferik yapmak istediler, ya kardeşim sen teleferiğini yap. Şimdi o alanı işiniz varsa kullanabilirsiniz. Normal vatandaş, kullanamaz, müşteriyseniz girersiniz” dedi.

10 YILDIR TRAMVAY VAAT EDİLİYOR... BU ŞEHRİN İHTİYACI VAR

10 yıldır tramvayın vaat edildiğini belirten Akyüz “Ama hep gündem dışı bırakılmış. Bu kentin yatay tramvay hattına ihtiyaç var.  Sen kendi insanına ulaşım konforunu sunacaksın. Biz turizm kenti diyoruz ya çekiciliğini arttırır. Sayın Cumhurbaşkanımız burada kendi söyledi. 30 milyar yatırım yapıldığını söyledi. Bu 14 yıl içinde gelen para. Yabancı parayla 5,5 milyar dolar. 5,5 milyar dolar para 50 bin kişilik sıfırdan yeni bir şehir kurabilirsiniz. Biz hesapladık Akyazı ile Havalimanı arasında tramvayın maliyeti 1,5 milyar” dedi. Trabzon’da üniversite öğrenci sayısının düştüğünü belirten Akyüz “Trabzon’da geçen sene 50 bin öğrenci vardı bu sene 42 bine düşmüş. Demek ki dışarıdan gelen öğrencileri sevgiyle kucaklayamadık. Bu çocuklar geriye döndüklerinde şehrimizin reklamını yapacak” diye konuştu.

TRABZONSPOR ŞOVRUMLARI TAŞINMAK İSTENİYOR

 Trabzonspor ürünlerinin satıldığı mağazalarla ilgili ortaya bir iddia atan Akyüz “Trabzonspor müzesi yapılmış. Birde ürünlerinin satıldığı bordo – mavi birimleri var. Çocukların morali bozulmuş. Dediler ki ‘ağabey bizi buradan çıkartmak istiyorlar. Stadın altında şovrumlar yapılıyor burayı boşaltacağız’ denilmiş.  Trabzonspor bu şehrin markası. Bu mağazaları senede en az 300 bin kişi ziyaret ediyorBütün esnafın zarar göreceği girişim. Lütfen sahip çıkalım. Eğer statta bir şey yapılacaksa şehrin içini bıraksınlar. Bu arkadaşlarımız artık biraz şehrin içine boşaltmaya meraklılar!” dedi.

AKYAZI İÇİN DEV PROJE... “AKYAZI YAŞAM ALANI”

Akyazı Stadının yılda sadece 20 gün kullanıldığına dikkat çeken Akyüz “Akyazsı Stadı, Akyazı yaşam alanına dönüşebilir. Biz Akyazı’nın yılda sadece 20 gün değil bütün bir yıl kullanılmasını istiyoruz.  Alan o kadar büyük ki. Seyir alanları, piknik alanları, dönme dolap... Bu bir önerme proje. Bunu kimin yapacağı önemi yok. Bunun için para lazım değil. Bunu kendi yatırımcısıyla yapılabilir, prestij projesi olur. Ulusal proje yarışması yaparım. Bu şehrin yaşayanları olarak en iyisini seçeriz. Turizm için de çok büyük çekim alanı olur. Hemen yapılabilir. Hiçbir engeli yok” diye konuştu.

BOZTEPE ŞELALESİ PROJESİ 25 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Boztepe’yle ilgili dev projesinden bahseden Akyüz “Boztepe Şelalesi Projesi şu an kent merkezinde hiç böyle bir proje yok. Bu proje ile Trabzon’a 1 milyon turist çekip, 25 bin kişiye istihdam sağlamayı düşünüyoruz. Adını çok duyuracağına inanıyoruz. Turizme büyük katkısı olacak. Kendiliğinden artı bir potansiyel yaratacak. Kendi kaynaklarımızı doğru kullanmak zorundayız. 

MEYDAN BU ŞEHRİN KALBİ, HERKES RAHATÇA ERİŞEBİLMELİ

Kent merkezinde trafikle ilişkili birkaç farklı sorunun çözülmesi gerektiğini belirten Akyüz “Bir tanesi otopark sorunu bir diğeri bütün trafiği Meydan civarından dolaşarak çözülmeye çalışılıyor. Meydan bu şehrin kalbi, buraya herkes rahatça erişebilmeli. Bizim projelerimizde Meydan civarından daha çok geriye doğru, dolmuş sistemini daha geriden getirmek var. Bununla ilgili ayrı bir çalışmamız var. Şoförler Odasındaki arkadaşların bazı endişeleri var. Üniversiteden ve Şoförler Cemiyetini içine katarak çözüm üreteceğiz.  Ulaşımda gerçekten bu şehrin raylı sisteme ihtiyacı var. Yatayda tramvay hattını çözebilirsek, o dikey noktalara minibüsçü, dolmuşçu arkadaşlara aktarabiliriz” diye konuştu.

GENÇ’E SESLENDİ “TRABZON’UN BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUNU HİSSETTİRMEMİŞSİN”

Ortahisar’ın şehrin merkezi olduğunu ve büyükşehirden bağımsız düşünülemeyeceğini belirten Akyüz “ Trabzon’a bu kadar yanlış yatırım yapılırken, Trabzon’un belediye başkanı gerçek anlamda sizsiniz. Siz neden, ‘Dur bakalım Orhan Başkan, önceliğimiz bu değil. Bunlara yatırım yapalım’ demediniz. Trabzon’un belediye başkanı olduğunu bilecek her zaman o 350 bin kişinin arasında olduğunu hissettirecek. Ortahisar Trabzon Belediye Başkan adayının yok ona karşı çıktı, tramvay buradan oy istemedi, yatırımda bu vardı olmadı, deme lüksü yok. Senin arkanda 350 bin kişi var. Sen tramvayı nasıl yaptırmazsın? 30 milyar gelirken, belki de yarısı son 5 yılda geldi. Bir akvaryuma bir belediye binası. Sen Trabzon’un belediye başkanı olduğunu hissettirmemişsin” dedi.

PROJELERİNİ ANLATTI

CHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı M. Akyüz, basınla buluşmasında önce eski yönetimlere yönelik eleştirilerini sıraladı ardından projelerini anlattı.

1. Kırsal alanda tarımı destekleyeceğiz. Gerekirse kooperatifler kurarak kendi ürünümüzü kendi üreticimizden temin edeceğiz.

2. Su fiyatı indirilmeli: Su fiyatı indirmeye belki yetkimiz olmayacak ama pahalı olduğunu söyleyeceğiz.

3. Piknik alkanlarını çoğaltacağız: Özellikle Trabzon sahilinde 1-2 piknik alanı mutlaka oluşturacağız.

4. Hafif Raylı Sistemi mutlaka kazandıracağız. Bizim hesaplarımıza göre Akyazı Havaalanı arası 1,5 milyar liraya mal olabilir.

5. KTÜ 50 bin öğrenciden 42 bine indi. Bunun sorgulanması gerekir. Öğrenci Trabzon’a gelmemeye başladı.

6. Düşük kapasiteli de olsa katlı otoparklar yapacağız.

7. Estetik duraklar kuracağız.

8. Opera ve tiyatro binası yapacağız. Mevcut kent müzesi küçük. Orası ancak sanat galerisi olabilir. Biz Türk Sanat birikimlerini sergilenebileceği büyük bir müze yapacağız.

9. Trabzon festivaller şehri olacak. Belki de her ay bir festival organize edeceğiz. Bu şehrin güzelliklerini daha fazla tanıtacağız.

10. Her mahalleye bir kreş yapacağız.

11. Engelsiz yaşam için tüm olanaklarımızı seferber edeceğiz.

12.Nitelikli estetik semt pazarları kuracağız

13. Yerel el sanatlarını geliştirmek için Ortahisar Akademi’yi kuracağız.

14.TRAPARK uygulamasını kaldıracağız. Kaldıramazsak karşı olduğumuzu söyleyeceğiz

VİZYON PROJELERİ

1.AKYAZI YAŞAM ALANI:

İçinde insanımızın deniz kıyısında çayını yudumlayabileceği ve denizle de buluşabileceği içerisinde sosyal donatıların olduğu alanlar oluşturacağız. Hemen yapılmasını önemsiyoruz. Dönme dolap, şehir terasları, yürüyüş yoları ve plaj. Dışarıdan bir yatımcı da yapabilir. Ancak projelendirmesi ulusal bir yarışma ile yapılmalıdır.

2. BOZTEPE ŞELALESİ PROJESİ

Değirmendere’den boruya alınacak suyun Boztepe’nin doğu cephesinden şelale olarak akıtılmasını planlayan Akyüz, projede ayrıca her türlü sosyal donatının olacağını sözlerine ekledi. Proje gazeteciler arasında büyük beğeni topladı.

Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Trabzonlu 2 yıl önce

of'lu olduğu için güven vermiyor.bir of'lu kendi çıkarının dışında hiç bir gayeye hizmet etmez.of'lu bir işe talipse bilinizki orda kendi ali menfaati söz konusudur.