banner114

Önce geri adım attı ardından yine basını suçladı

 BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Murat  Zorluoğlu, Atatürk Köşkü’nde yapmayı planladığı geniş çaplı restorasyon öncesi geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi AK Partili eski yönetimine yönelik ağır ithamlarda bulunmuştu. TTSO Meclisinde yaptığı konuşmada, eski Başkan O. Fevzi Gümrükçüoğlu döneminde yapılan restorasyonun perişan olduğunu, boyaların dökülüp, mermerlerin karardığını ileri sürerek restorasyonu eleştirmişti. Dün ise yaptığı açıklamada Atatürk Köşkü’nü ortalama 400 bin kişinin gezdiğini, bu kadar çok ziyaret edilen bir yerde deforme olayının elbette olacağını söyledi. Zorluoğlu, ikinci geri adımı ise köşkteki eşyaların değiştirildiği konusunda attı. Zorluoğlu, öyle bir şey demediğini ileri sürerek, basının çarpıttığını söyledi.  

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zoluoğlu, Atatürk Köşkü ile ilgili daha önce yaptığı açıklamaların basın tarafından çarpıtıldığını söyleyerek yeni Büyükşehir Belediye Meclisinde açıklamada bulundu. Başkan Zorluoğlu, Trabzon basınıyla ilgili, “Basında sürekli Büyükşehir Belediyesi hafif bir şey söylese de bunu nasıl abartsam diye çırpınan bazı arkadaşlar var. Benim hiç söylemediğim, çünkü böyle bir çalışmamız da yok, böyle bir tespitimiz de yok. Biz orada bu malzemeler ne oldu, geçmişte alındı mı, verildi mi, gidildi mi gibi böyle bir tespit yapacak durumda da değiliz, böyle bir niyetimiz de yok” dedi.

CHP’Lİ ZORLU’NUN EŞİ DE HEYETTEYDİ

Başkan Zorluoğlu dün gerçekleşen meclis toplantısında Atatürk Köşkünün tarihi önemimi ve günde ortalama bin kişi tarafından ziyaret edildiğini söyleyerek neden yenileme çalışmaları yapmak istediklerini, “Burada elbette en son 2013’te olmak üzere geçtiğimiz yıllarda çeşitli tadilatlar yapıldı. Ancak bugün geldiğimiz noktada burası yeniden bir tadilata ihtiyaç duyuyor. Bunu siz de gittiğinizde çıplak gözle çok rahatlıkla görebilirsiniz. O nedenle biz 2020 yılının başında Büyükşehir Belediyesi olarak uzmanlardan müteşekkil bir teknik heyet kurduk. İçerisinde CHP Ortahisar Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu’nun eşi hanımefendi hocamız da vardı. Bir güzel teknik heyetti. Çalıştılar ve orayla ilgili hem dışı hem içini konservasyon dediğimiz korumayla restore edecek bir proje hazırlandı. Bu proje tarafımızdan Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderildi ve kuruldan da geçti. Artık ihale edilebilecek bir duruma geldi” sözleriyle anlattı.

BAŞKANIN SÖYLEDİKLERİNİ NASIL ÇARPITSAM DİYE ÇIRPINANLAR VAR

Basında yayınlanan haberlerin söylediklerini içermediğini ifade eden Zorluoğlu, basında kendisinin söylediklerini abartmaya çırpınan kişiler olduğunu söyleyerek, “Biz geçmişten farklı olarak ikinci bir şey daha yapmak istiyoruz. O da içerideki malzemeler. Bunlarla ilgili ben hiçbir zaman ‘var olan malzemeler alındı, çalındı, götürüldü’ gibi herhangi bir şey söylemedim. Ama maalesef basında sürekli Büyükşehir Belediyesi hafif bir şey söylese de bunu nasıl abartsam diye çırpınan bazı arkadaşlar var. Benim hiç söylemediğim, çünkü böyle bir çalışmamız da yok, böyle bir tespitimiz de yok. Biz orada bu malzemeler ne oldu, geçmişte alındı mı, verildi mi, gidildi mi gibi böyle bir tespit yapacak durumda da değiliz, böyle bir niyetimiz de yok.  Mevcut içeride şu anda bulunan malzemelerin, yani koltuğundan bilardo masasına, tablosundan resmine kadar hepsi defterlerde kayıtlı. Sizler de gidip görebilirsiniz, bir kısmının hakikaten orayla alakası yok. Bakın duvarlardaki gazete kupürlerine ne 1920’lerle 1930’larla alakası var ne Atatürk Köşkü’nün fonksiyonuyla bir bağlantısı var. Birileri gelmiş bu burada güzel durur demiş adeta asmışlar oraya. Ben onları kastediyorum” şeklinde konuştu.

 AMACIMIZ MALZEMELERİ TASNİF ETMEK

Öte yandan Atatürk Köşkünde yapılacak olan çalışmaların ne olduğunu anlatan Zorluoğlu, “Diyorum ki buradaki malzemeleri de tasnif edelim. Uzman heyetler bunu tasnif etsin, benim gidip tasnif edecek halim yok. Diyelim ki bu malzemelerden şunlar şunlar buranını geçmişiyle, tarihiyle ve fonksiyonuyla ilgilidir ama şunlar şunların da bu fonksiyonla bir alakası yoktur, tarihi bir niteliği de yoktur. Bunları ayıralım buradan. Ama mevcut kalacak olanların da içinde eskimiş olanlar var. Sadece bina eskimiyor, içindeki malzemeler de eskiyor, koltuklar da eskiyor, yani oradaki diğer var olan eşyalar da eskiyor. Dolayısıyla bir taraftan binayı restore ederken bir taraftan içerisindeki eşyaları da tasnif edelim ve kalacak olanları da bir uzman bilirkişilerce onaralım. İstanbul’da Topkapı Sarayı’nda Dolmabahçe’de bu işleri kim yaptırıyorsa onlara yaptıralım. Bilimsel bir yöntemle ve teknik anlayışla bunu bu zaman kadar getirdik. Yaptığımız şey budur. Önümüzdeki günlerde bir restorasyon konservasyon ihalesi yapacağız bir de eşyalarla ilgili bir ekip oluşturup, bu süreci bu eşyalarla birlikte devam ettireceğiz.  Atatürk Köşkü’nü bundan sonraki süreçte Büyükşehir Belediyemizin yüzde yüz sermayesinin sahibi olduğu iştiraki KENT A.Ş. her bakımdan yönetecek. Bundan sonraki süreçte bahsettiğimiz işler buradan elde edilecek gelirle yapılacak. Şimdiye kadar şöyle oluyordu, Büyükşehir Belediyesi bu geliri tahsil ediyordu ama genel maksatlı her yere kendi bütçesi içerisinde harcıyordu. Şimdi biz bu tür yerlerden spesifik olarak alınan giriş ücretlerini yine o yerin devamı için onarımı ve güzelleşmesi için kullanacağız” dedi.

haber:Fatoş YETİMHELLAÇ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.