banner114
banner146

Öğrenciler yüz yüze eğitimden memnun!

YÖK’ün aldığı yüz yüze eğitim kararı doğrultusunda uygulamalı dersler devam ediyor. Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından bahar yarıyılında, Sağlık Bilimleri ve BESYO İçin Yüz Yüze Eğitim Modelinin uygulanması için verilen kararın ardından, Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri uygulamalı eğitimlere başladı.

Gümüşhane Üniversitesi Senatosunun aldığı kararla 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Yarıyılında eğitim öğretim hizmetleri yüz yüze, hibrit (karma) ve uzaktan eğitim modelleriyle gerçekleştirilmesine karar verilmişti. Gümüşhane Üniversitesi Senatosu tarafından alınan kararla Sağlık Bilimleri Fakültesi ilgili bölümleri ve BESYO 4’üncü sınıf ve üzeri öğrenciler ile meslek yüksekokullarının uygulama yapacak bölümleri,

COVİD-19 Salgını ile mücadele kapsamında şartlara uygun ve yeterli sayıda gruba bölünerek vize sınavlarından sonra yüz-yüze olacak şekilde planlanarak yapılması kararı, diğer bölümlerin ise Hibrit (Karma) eğitim modeline gerçekleştirilmesi kararı verilmişti. Senatonun aldığı karar doğrultusunda Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu 2’inci sınıf öğrencileri uygulamalı derslere başladı.

Sağlık anlamında uygulamalı derslerin teorik anlatımdan daha önemli olduğunu söyleyen öğrenciler, okullarına kavuştukları için mutluluk duyduklarını dile getirdi. Konu ile ilgili gazetemize konuşan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, öğrencilerin eğitiminde her türlü tedbirin alındığını ve dezenfekte çalışmalarının sürekli yapıldığını söyledi. Rektör Zeybek, aşılama işleminin hızlanmasıyla birlikte 2021-2022 eğitim-öğretim yılında yüz yüze eğitim yapma fırsatı olabileceğini söyledi.

“EĞİTİM ÖĞRETİMİN HER KADEMESİNDE UYGULAMA ÇOK ÖNEMLİ”

Uygulamalı eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, öğrencilerin eğitimlerinde koronavirüs ile ilgili bütün tedbirlerin alındığını söyleyerek, “Bilindiği gibi 16 Mart 2020 tarihinden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuyla paylaştığı üzere yüz yüze eğitime ara verildi. YÖK başkanımız 23 mart 2020 tarihinde Yüksek öğretime online olarak  devam edileceğini duyurdu.  Salgın devam ettiği için, sağlık yüksek okullarımız ve sağlık bilimleri fakültemiz gibi uygulamalı birimlerde 2’inci sınıf öğrencilerimizin karma eğitim yoluyla senato kararıyla eğitimlerini ve stajlarını yapmalarını kararlaştırmıştık. Sağlık son sınıf öğrencilerimizin bazı derslerini hastanelerde ve yüksek okullarda imkanlar çerçevesinde yapmalarını planladık. 1100 öğrenci gelmesi planlandı, bazıları bulundukları şehirlerde staj yapma imkanı buldular bazı aileler çocuklarını salgından dolayı göndermek istemediler fakat öğrencilerimizin büyük kısmı şu an buradalar. Eğitim öğretim faaliyetlerinin her kademesinde olduğu gibi uygulama çok önemli. Bu kapsamda öğrenciler gelerek zorunlu uygulama eğitimlerini almaya başladılar. Salgın devam ettiği için uygulamalarımızı ve derslerimizi öğrencileri sınıf sınıf ayırarak yapıyoruz. 10’ar kişilik gruplara eğitim veriliyor. Hijyen şartları öğrenciler gelmeden önce oluşturulmuştu. Düzenli olarak dezenfekte işlemleri gerçekleştiriliyor. Öğrencilerimizin maskesiz gelmesine izin verilmiyor. Salgının seyri yavaşlamış durumda, aşılamanın artması sevindirici bir haber. Dileriz sonbahara kadar aşılama tamamlanır ve 2021-2022 yılını yüz yüze yapma fırsatı buluruz.” dedi.

“BİR AYLIK UYGULAMA DERSİ BİZİM İÇİN ÇOK İYİ OLDU”

Senato kararıyla uygulamalı eğitime geçilmesini sevinçle karşılayan Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu 2’inci sınıf öğrencisi Gizem Tümren, “ Biz üniversiteye başladığımızda burada sadece 4 ay eğitim görebilmiştik. Bu bir aylık uygulama dersi bizim için çok iyi oldu. Buradan gidince de staj yapacağız bizim için iyi olacak. Staj gerçekten çok önemli teorik olarak ne kadar çalışırsak çalışalım uygulamadaki gibi olmuyor.” ifadelerini kullandı. 

“SAĞLIK ALANI İÇİN UYGULAMALI DERSLERİMİZİ ALMAMIZ GEREKİYORDU”

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi Beyza Özçelik ise, “Koronavirüsten dolayı online eğitime geçilmesiyle internet üzerinden ders almaya başladık. Sağlık alanı için uygulamalı derslerimizi almamız gerekiyordu. Okul vakaların azalması ve mezun olacağımız için bize uygulamalı dersleri uygun gördü. Bu şekilde hem derslerimizi aldık, hem mesleğimize başlamadan önce tecrübe için stajımızı görmeye başlayacağız. Yeni bir ortama girdiğinizde elinizde bilgi olmadan, online gördüğümüz için bir eksiklik olurdu. Okulu da özledim.” şeklinde konuştu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.