banner114
banner146

Ödenek ayrılmalıdır

 TTSO Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı. Meclis toplantısında konuşan TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Yatırım Adası’nı gündemine aldı. Hacısalihoğlu, “Ödenek ayrılması ile ilgili ihtiyaç olan buranın uygulama projeleri, keşif projeleri Aralık ayında tamamlanacak. Kasım ayında tamamlanacaktı, bir miktar süre uzatıldı. Engel konu kalmıyor. Ödenek ayrılmasını bekliyoruz.” dedi.  

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun da katıldığı meclis toplantısında ilk olarak Meclis Başkanı Şadan Eren kısa bir konuşma yaptı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu’nun, meclise devam eden projelerle ilgili bilgiler vereceğini hatırlatan Eren, “Büyükşehirin hayata geçirmeye çalıştığı projeler bizleri heyecanlandırmaktadır. Belediyemizce istişareler noktasında bizlere de görev düşmektedir. Trabzon’un mihenk taşı kurumları olarak bu şehri çocuklarımıza bırakacağımız miras olarak görmekte ve el birliği ile işlemeliyiz.” diye konuştu.  Ardından ise meclis gündemine geçildi. İlk olarak geçen ayın faaliyetleri ile ilgili meclis üyeleri bilgilendirilirken daha sonra TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu bir konuşma yaptı.

EN BÜYÜK DİLEĞİMİZ TEKRAR FİYAT İSTİKRARINA DÖNMEMİZ

Hacısalihoğlu, son dönemde ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve fiyat artışları ile ilgili olarak, “Özellikle son günlerde, ekonomide bir çalkalanma olduğunu görüyoruz. Tabi bunlar, faiz oranlarında ki yapılan 200 baz puanlık düşüşe bağlı olarak dövizdeki artışlar ve özelikle global piyasalarda mal tedarikinden kaynaklanan problemler nedeniyle ülkemize de yansıyor. Şehrimizde ve ülkemizde fiyat istikrarını bozmuştur. En büyük dileğimiz tekrar fiyat istikrarına dönmemiz. Arz ve talep dengesinin karşılıklı eşleşmesi ve fiyatların makul seviyede kalması. İthal ettiğimiz ürünlerin fiyatlarının artmasıyla birlikte enerji ile ilgili bütün kalemlerde fiyatların artması ve maliyetlere yansıması açık ve nettir. Bunlardan kaçışımız yok. Üretime dönük adımların gerçekleşmesi konusunda ülkemizin sanayi stratejik belgesinde ki adımları bizler için çok çok önemli olacaktır.” diye konuştu.

GERİ DÖNÜLEMEYECEK DURUMA GELDİ

Yatırım Adası konusunda ödenek çıkmasının önünde engel kalmadığını da dile getiren Başkan  Hacısalihoğlu, “Yatırım Adası… Yatırım Adası Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ve Valimizin yönetiminde olduğu projedir. Bu proje bilindiği güzele 2019 yılında artık hayata geçmek üzere atılan bir adımdı. Buna bağlı olarak şirket kurulmak suretiyle geri dönülmeyecek duruma gelen Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi, Yatırım Programına alınmış oldu.  Ödenek ayrılması ile ilgili ihtiyaç olan buranın uygulama projeleri, keşif projeleri Aralık ayında tamamlanacak. Kasım ayında tamamlanacaktı, bir miktar süre uzatıldı. Engel konu kalmıyor. Ödenek ayrılmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

28 BİN KİŞİLİK BİR İSTİHDAM

Yatırım Adası’nın önemine de işaret eden Hacısalihoğlu, şunları kaydetti: “Burada özel sektör ve kamu yatırımı söz konusu. Özel sektörün yapacağı yatırımda gerek inşaat ve makine ekipman olursa, yaklaşık 2 milyar 373 milyon dolarlık yatırım söz konusu. İstihdam olarak 28 bin kişinin burada istihdam edilebileceği görünmektedir. 2.4 milyar dolar kaynak yaratacaktır. Yatırımın büyüklüğü ve geri dönüşünde devlet açısından baktığımızda yaratacak katma değer, kurumlar vergisi sigortayı dikkate aldığımızda 279 Milyon dolar devlet geri alıyor. 235 milyon yatırıyor, 279 geri alıyor. Teşvikleri de dikkate aldığımızda 5 yılda geri dönen bir yatırım. Orta ve yüksek teknolojik ürünlerin gelişmesinin ve bu konuda ülkemizdeki orta ve yüksek teknolojide insan gücünün yetişmesiyle çok önemli bir projedir.”

Yatırım Adası’nın gerekliliği üzerine konuşan Hacısalihoğlu, “OSB var, buna gerek var mı denilebilir.  Bu proje, orta ve yüksek teknoloji ülkenin projeleri. OSB’ler Kobilerin sanayiye yeni atılan firmalarımızın gelişmesi için ayrılan alanlardır. Elbette şehrimizde ticaretin yanında sanayi gelişirken bir taraftan OSB’leri destekleyeceğiz, yeni OSB’lerin kurulması için gerekli çalışmaları yürütüyor. Bölgenin refah seviyesini düşündüğümüzde elbette bu tür projelere ihtiyaç vardır. Aksi takdirde ülke olarak geleneksel üretimde tıkanıp kalırız. Yapacağız ihracatta birim fiyat değerlerinin küçük değerde kalmasıdır ve bu arzu etmediğimiz durumdur. Bununla da dünyada rekabet etme şansımız kalmaz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.