banner114
banner146

Netanyahu öfkesi

PROTESTO YAĞMURU...

İYİ PARTİ Genel Başkanı Meral Akşener, İkizdere’de tartışılan taş ocağına dikkat çekmek için geldiği İkizdere ve Çayeli’nde ağır protestolarla karşılaştı. Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı  ‘Netanyahu’ya benzeten Akşener’e iki ilçede ağır hakaretler edildi. Akşener, programını keserek Rize Merkeze uğramadan Çayeli’nden geri döndü.

TERÖRLE İŞBİRLİĞİ SUÇLAMASI

TRABZON Havalimanından doğruca İkizdere’ye geçen Akşener, önce esnaf ziyareti yapmak istedi. Ancak vatandaşlar sert tepki verdi. Yol kenarındaki bir kadın Akşener’e “Terör örgütüyle işbirliği yapıyorsunuz.” diye bağırdı. Akşener kadına dönerek, “Yapmıyorum kardeşim. Ezan okunuyor bu nasıl bir iftiradır. Sizi Allah’a havale ediyorum.” dedi.   

NETANYAHU’YA BENZETMEK SİZE YAKIŞTI MI?

AKŞENER ile İkizdereli kadın arasındaki tartışma devam etti. Bunun üzerine İkizdereli kadın “Boy boy resimlerin çıkıyor. Sen iftira ediyorsun.” dedi. Akşener ise “Megri megriyi ben mi söyledim? Hadi oradan” şeklinde tepki gösterdi. Bir başka vatandaş Akşener’e, “Cumhurbaşkanımızı Netanyahu’ya benzetmek size yakıştı mı?” diye seslendi. Akşener, vatandaşa “Sen yakıştırdın mı?” diye seslendi. Vatandaşın “Ben yakıştıramadım’ cevabı üzerine Akşener, “Tamam’ dedi. Ancak etrafındaki partililerle vatandaşlar arasında didişmeler baş gösterdi. Tepkilerin büyümesi üzerine Akşener, ziyaretleri keserek taş ocağı eylemi yapan kadınlarla görüşmeye gitti. 

TAŞ OCAĞINA GİTMEKTEN VAZGEÇTİ

İŞKENCEDERE Vadisi’ndeki taş ocağına çıkmayan Akşener, İkizdere’nin biraz uzağında kendisini bekleyen kadınlarla görüştü. Akşener, daha sonra üzgün bir üslupla İkizdere programını değerlendirdi. Akşener, “Ben esnafı gezmek istedim. Ama olmadı. Bana ‘PKK’lısın, bebek katilinin yanındasın’ diye bağırdılar. Bana küfrettiler. Ben Fındıklı’nın geliniyim. Bu güne kadar bana hiç  küfreden olmadı.” dedi.

SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

28 ŞUBAT sürecinde başörtüsü için mücadele ettiğini ve ölüm tehditleri aldığını kaydeden Akşener, “Bana ‘kafir’ diye bağırdılar. Bunun ötesi yok artık.” şeklinde konuştu. Akşener daha sonra bir soru üzerine Erdoğan için yaptığı ‘Netenyahu’ benzetmesini izah etmeye çalıştı. Akşener, “Benim söylediklerim Netanyahu’nun Filistin’e yaptıkları ile alakalı değil.” şeklinde konuştu.

ÇAYELİ’Nİ GEZEMEDİ

İKİZDERE’NİN ardından Çayeli’ne geçen Akşener, burada çok daha kalabalık protestocularla karşılaştı. Vatandaşlar, “Terörist Akşener.” temposu tutarken ancak iki esnafı ziyaret edebilen İYİ Parti Lideri, olayların büyüme eğilimi göstermesi üzerine hem esnaf ziyaretini kesti hem Rize’ye gitmekten vazgeçti. Akşener, Trabzon’a gelerek Ankara’ya döndü.  

Trabzon’da kemençeyle karşılanan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Rize’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik Netanyahu benzetmesi yüzünden protesto edildi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Rize programını gerçekleştirmek üzere dün önce Trabzon Havalimanına iniş yaptı.  Akşener’in Rize programında Teşkilat Başkanı Koray Aydın, Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır, Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve Tekirdağ Milletvekili Enes Kaplan yer aldı. Akşener havalimanında kalabalık bir heyet tarafından coşkuyla karşılandı. Havalimanında Akşener için kemençe çalındı ve horon tepildi. Horona katılan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ise performansıyla dikkat çekti.

İKİZDERE AKŞENER’İ TEPKİYLE KARŞILADI

Trabzon’daki coşkulu karşılamanın ardından Rize’ye doğru karayoluyla harekete geçildi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Rize İyidere köprüsünde karşılama töreninin ardından İkizdere ilçesine hareket etti. Anayol üzerinde asılan pankartlar ise dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik 'Netanyahu' benzetmesiyle polemik yaratan Akşener'e “Erdoğan'a söylenen laf bize söylenmiştir”, “Sandıkta hesaplaşacağız, “Misafire hoş geldin sen hangi yüzle geldin”, “Milletin hizmetkarına hakaret aklın noksalığına alamettir” ibareli pankartlarla mesaj verildi. Yol güzergahı üzerinde üst düzey güvenlik önlemleri alındı. İkizdere halkı Akşener'e sert tepki gösterdi.  Tepkiler sırasında partililer ile İkizdereli vatandaşlar arasında arbede yaşandı. Alanda kolluk kuvvetleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı. İYİ Partililer tepki gösteren vatandaşlara “Sonunuz geldi gideceksiniz.” dedi. Milletvekili Örs’ün ise kavganın büyümemesi için bir kişinin ağzını eliyle kapattığı görüldü.

PKK İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAKLA SUÇLANDI

Ayrıca İkizdere’deki karşılama sırasında bir kadın, "terör örgütü ile iş birliği yaptıkları" iddiasında bulunarak, Akşener'e tepki gösterdi. Bunun üzerine bir partili, "Kim PKK ile iş birliği yaptı?" deyince kadın, "PKK ile iş birliği yapmıyor mu, CHP ile iş birliği yapmıyor mu?" dedi. Meral Akşener, "Açıklama yapar mısınız?" diyen kadına, "Yapmıyorum kardeşim. Ezan okunuyor, nasıl bir iftiradır. Sizi Allah'a havale ediyorum. Ayıp." şeklinde cevap verdi. Kadının "Boy boy çıkıyor resimleriniz, iftira ediyorsunuz." sözleri üzerine Akşener, "Megri megriyi ben mi söyledim? Osman Öcalan'ın mektubunu ben mi okutturdum? Hadi oradan." ifadesini kullandı.

NETANYAHU BENZETMESİ YÜZÜNDEN TEPKİ GÖSTERDİLER

Ziyareti sırasında yanına gelerek konuşmak isteyen bazı vatandaşlar ile Akşener'in yanında bulunanlar arasında sözlü tartışma yaşandı. Daha sonra esnaf ziyareti sırasında bir kişi, Akşener'e, "Cumhurbaşkanımızı, Netanyahu'ya benzetmeniz size yakıştı mı?" diye seslendi. Akşener, "Sen yakıştırdın mı?" diye sorduğu bu kişinin "Ben yakıştırmadım." yanıtı üzerine, "Tamam." dedi. Bunun üzerine partililer ve bazı vatandaşlar arasındaki gerginlik büyüdü. Tartışan kişiler, güvenlik güçlerinin uyarısıyla dağıldı. Meral Akşener ve beraberindekiler, esnaf ziyaretini iptal ederek taş ocağı açılması planlanan bölgeye gitti.

‘HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR’

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, 'Lojistik Merkez ve Liman Projesi'nin inşa edileceği deniz üzerindeki alanın dolgusu için açılması planlanan taş ocağına karşı çıkan İkizdere'nin Gürdere ve Cevizlik köylerindeki halkla bir araya geldi.  Genel Başkan Akşener, "Buraya ilk gelen Genel Başkan benim. Bunun anlamı şu. Ben tekrar buraya dikkat çekmek istedim. Bana alkış istemiyorum. İstediğim buranın unutulmaması. Bunu diğer arkadaşların yapmasını da istiyorum. Bu kişisel bir şey değil." dedi.

BİZİM İSTANBULUMUZ YOK SADECE RİZEMİZ VAR

Akşener’le görüşen bir vatandaş, "Bizi kimse görmedi. Elimizdeki her şeyi, bahçelerimizdeki yemeği, ambarımızı her şeyimizi doldurduk. Şimdi bizi niye engelliyorlar? Bizi başta aç susuz görmediz de, şimdi yemeğe dönünce bizi neden engelliyorsunuz. Ölene kadar buna (taşocağına) karşıyız. Kimseye koy vermeyeceğiz." diye taş ocağı için tepki gösterdi. Başka bir vatandaş da, "Şirketler devletleştirilmiş." diyerek tepkiyi sürdürdü. Akşener, “Kamulaştırma iradesini koyabilecekleri üzerinden demek ki bu kadar büyük etkileri var." diye karşılık verdi. Başka bir İkizdereli vatandaşın "Biz yalnız arazileri değil, çaylıkları da onlara verelim ama şu doğaya dokunmasınlar."  sözleri üzerine diğer vatandaşlar alkış tuttu.  Taş ocağı için yol çalışmalarından çıkan hafriyatın dereye dökülmesi ile ilgili Akşener, “İkizdere'de esnaf gezdim, orada esnafı dinledim. Burada da bu insanları taş ocağına karşı çıkan insanları dinledim. Avukat ile görüşeceğim. Bunları hep öğrendik. Daha da derinleştireceğiz. Grup Başkan Vekilimiz, milletvekillerimiz soru ve araştırma önergeleri verecek meclis içinde. Grup konuşmama koyacağım ve tespitimi yapacağız.” şeklinde konuştu.

AKŞENER’E PKK, FETÖ SUÇLAMASI

Kendisine yönelik tepkiler için de Akşener, “Türkiye’de hangi haksızlığın karşısında durup, haksızlık yapanın karşısına dikilirsen bugünün Türkiye’sinde ya FETÖ’cü oluyorsun ya da PKK’lı oluyorsun. Ben İkizdere’de esnaf gezeyim, onları dinleyeyim, dedim sonra da size burada uğrayıp, dönecektim. Bir hanımefendi bana ‘Sen PKK’lısın, bebek katilinin yanındasın, bunun hesabını ver’ dedi. CHP ile beraber olduğum için ‘CHP eşittir, PKK’ dedi. Önce bir çarşıyı dolaşayım dedim, olmadı. Neyse konuştuk. Ben 27 yıldır aktif politika yapıyorum. Beğenenler oldu, beğenmeyenler oldu. Ben de Fındıklı’nın Sümer köyünün mensuplarından birinin karısıyım. Gencecik yaşımda politikaya başladım ve hiç bugüne kadar cinsiyetim üzerinden küfreden olmadı. Bu dönemde oldu. ‘Fosforlu Meral’ dendi. ‘Fosforlu’nun ne demek olduğunu hep beraber biliyoruz biz. Utanmadılar. Babaanneyim ben babaanne. 64 yaşında kadınım, utanmadılar.” diye konuştu.

‘BU HEPİMİZE YAPILAN BİR TUZAK’

İYİ Parti lideri Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yahu Megri’yi ben mi söyledim? Kafalardan konfetileri ben mi temizledim? Abdullah Öcalan’ın kardeşine ben mi dedim ‘Bizim Mehmet’ diye? Osman Öcalan’ın mektubunu ben mi okudum? Ben bunları konuşmadan gezecektim burada. Bu hepimize yapılan bir tuzak. 28 Şubat’ta başörtüsü için mücadele etmiş, her türlü ölüm tehdidi almış Meral Akşener’e ‘kafir’ dendi. Bunun da ötesi yok artık. Bu korkutma amaçlı, kendimizi izah etmeye yönelik sesi kimin çok çıkarsa öbürünü korkuttuğu bir düzen. Kişisel olarak bana sökmez. Burada bir haksızlık var. Bu insanlar da haklı. Ne denirse densin haklı. Ne söylenirse söylensin bu kadınlar haklı. Ben buraya nutuk atmaya gelmedim. Bu insanların sesini duyurmaya devam edeceğim. Haksızlık karşısında sussan dilsiz şeytandır.”

‘BEN TARİH DOKTORALIYIM’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu benzetmesini yaptığı gazeteciler tarafından hatırlatılan Akşener, şunları söyledi: “Akademik dünyadan gelen bir insanım ben. İnkılap tarihi bölüm başkanlığından politikaya başladım. Senelerce rejimleri anlattım öğrencilerime. Son dönemde yani son 25 yılda bir gelenek oluştu. Bu çok ciddi bilimsel bir tartışma konusu. 'Sultancıl yönetimler' deniyor bunun adına. Bu sultancıl yönetimleri de ben 5 yıldır konuşuyorum. Sultancıl yönetim anlayışı ne demek? Mesela Orban gibi Putin gibi Trump gibi Biden ne olacak bilmediğimiz için henüz kendisi ile ilgili bir fikre sahip değiliz, bir şey diyemeyeceğim, Macron gibi. Uluslararası ilişkileri iç siyasetin öznesi yapan ve seçim kazanabilmek için bilumum değerlerin içine şak, diye tüküren bir anlayış bu. Usandık. Sandalyeyi muhafaza için bunun şimdiki adı, popülist diktatörler. Ben 'diktatör' sözünü hiç sevmiyorum. Onun için 'sultancıl yönetim zihniyeti' diyorum. Bilimsel adı da bu. Şimdi Netanyahu da aynı."

FİLİSTİN’İ MESCİDİ AKSA’DAN BİLİRİZ

İYİ Parti lideri Akşener, açıklamalarına şöyle devam etti:  "Netanyahu’nun Filistin’e yaptıkları ile alakalı değil benim söylediğim. O sandığı muhafaza etmek için İstanbul seçimlerinde benzeri yapılmadı mı? Bu bir anlayış; ama Sayın Erdoğan’ın gücüne gitti, ‘zavallı’ dedi. Zavallılığın, dün akşam söyledim ne olduğunu.  Ben tarih doktoralıyım. Filistin'i, kuruluşunu, Siyonizm’i okuturum. En önemlisi Filistin'in haritadaki yerini biz Mescid-i Aksa'dan biliriz. İnsanların kutsal değerlerinden itilip kakılmasından bıktık usandık. Bana geçmez. Ben yemem. Bu ülkede Sayın Yavaş ile ikimizi Çin Elçisi tehdit etti. Delikanlı Cumhurbaşkanı cumhurbaşkanlığı yaptığı ülkenin bir partisinin genel başkanı ve belediye başkanı tehdit edildi. Başka ülkenin Elçisi tarafından. Ne yaptı? Cay içirdi elçiye. 250 bin liralık tazminat davası açmış.. Demek ki miktar oymuş.."

İTTİFAKLAR SÜRECEK

"İttifaklar sürecek mi?" sorusuna ise Akşener, "Bilmiyorum, öyle gözüküyor. Bunu sadece Millet İttifakı açısından söylemiyorum İki taraflı söylüyorum. Ama parlamenter sisteme seçimden önce dönüşe yönelik adım atılırsa ittifaka gerek kalmıyor. Onun için bilmiyorum dedim. Şuan ki görüntü, bugünkü şartlar devam ettirir."  açıklamasında bulundu.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’YA DA YANIT VERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkındaki ‘stajyer bakan’ sözünü de değerlendiren Akşener, “Ben İçişleri Bakanlığı'nda stajyerim. Kendisi ordinaryüs profesörü. Ordinaryus profesörü içişleri bakanımız var. Soru sorduğunuz kişi de bir stajyer bir içişleri bakanı. Ordinaryüs profesöre bakmak lazım.” diye konuştu.

ÇAYELİ’NDE TERÖRİST AKŞENER SLOGANLARI ATILDI

İkizdere’nin ardından Çayeli ilçesine geçen Akşener, burada da bazı vatandaşların protestosuyla karşılaştı.  Akşener, beraberindeki partililerle esnaf ziyaretinde bulunmak için Cengiz Topel Caddesi'ne geldi. Bölgede toplanan bir grup, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı İsrail Başbakanı Netanyahu'ya benzeten Akşener'i protesto etti. Bazı vatandaşlar da "terörist Akşener", “Siyonist Akşener” şeklinde slogan attı. Bu sırada, "Cumhurbaşkanı Meral Akşener" sloganı atan İYİ Parti'liler ile protestocu grup arasında arbede yaşandı. Güvenlik güçleri, Akşener ve parti yöneticilerinin içinde bulunduğu aracın çevresinde etten duvar ördü. Polis ve bazı vatandaşların uyarısıyla tepkilerin azalması üzerine Akşener, esnaf ziyaretine başladı. Bunun üzerine kalabalık bir grup, Akşener'e yönelik protestolarını sürdürdü. Kalabalık arasında bulunan bazı kişilerin araçlara su şişesi, domates, soğan ve ayakkabı attıkları gözlendi. Akşener, tepkilerin yeniden artması üzerine aracıyla polis eşliğinde ilçeden ayrıldı.  Rize’nin Merkez ilçesinde de ziyaretlerde bulunması beklenen Akşener, yaşanan protestoların ardından kent merkezine gitmeden karayoluyla Trabzon’a ve havalimanı üzerinden de başkente geri döndü.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.