banner114
banner146

Ne benim amirimsin,  ne de ben senin memurun

CHP Ortahisar Belediye Meclisi Üyesi Oktay Söğüt, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Büyükşehir Belediye meclisinde kendisi ile ilgili söylediği sözlere cevap verdi. Söğüt’ün Sayıştay raporlarında yer alan yasaklı listedeki kişilerden doğrudan alım yapıldı sözlerine sinirlenen Zorluoğlu sert tepki göstermiş ve Söğüt’ün Büyükşehir’in işlerine karışmamasını dile getirmişti. Söğüt, Zorluoğlu’na cevap olarak, “Ne benim amirimsin, ne de ben senin memurun” dedi.

“YASAKLI LİSTESİNDEKİ GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERDEN DOĞRUDAN TEMİN USULÜ ALIM YAPMIŞ DEDİM”

Söğüt 2020 Sayıştay raporundan hareketle daha önce dile getirdiği düşüncelerini, “Dün başlayan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin aralık ayı meclis toplantısında Başkan Zorluoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılına ait Sayıştay Denetim Raporu’nda yer alan bulguların kimi gazete ve internet haber sitelerinde yayımlanmasından duyduğu rahatsızlığı ifade etti. Sosyal medyadan, Sayıştay Denetim Raporu’nda yer alan bulgulardan birini de ben paylaştım. Kimi gazete ve haber sitelerinde yayınlanan paylaşımımı kelimesine dokunmadan aktarıyorum; ‘Doğrudan temin usulü ile yapılan alımlarda, alım yapılacak gerçek veya tüzel kişinin, Kamu İhale Kurumu’nun internet sayfasındaki yasaklılar listesinde bulunup bulunmadığının kontrol edilmediği’. Bu bulgudan hareketle de ‘Trabzon Büyükşehir Belediyesi, devletin yasaklı listesinde bulunan gerçek ve tüzel kişilerden doğrudan temin usulü alım yapmış’ demişim” diyerek yeniden dillendirdi.

ZORLUOĞLU, BELGELERİ PAYLAŞMALIYDI

Ortada eğer Zorluoğlu’nun dediği gibi bir durum varsa yapılması gerekenin belgelerin ortaya koyulması olduğunu söyleyen Söğüt, “Başkan Zorluoğlu bu husustaki eksikliği kabul etse de, yasaklı listesindeki hiç kimseden doğrudan temin yoluyla bir alım yapmadığını nedense celallenerek anlattı. Oysaki Başkan Zorluoğlu’nun yapması gereken; kendi döneminde yapılan tüm doğrudan teminleri ve bu teminlerin yapıldığı kişi ve kuruluşlara ait yasaklılar listesinde olup olmadığını gösteren belgeleri kamuoyuyla paylaşması olmalıydı” ifadelerini kulandı.

BU KONU ORTAHİSAR’IN BU KONU BÜYÜKŞEHİRİN DİYE BAKMIYORUM

Zorluoğlu’nun kendisine yönelik olarak Büyükşehir’e değil Ortahisar’a baksın yönündeki sözlerine Karşılık veren Söğüt,  “Yapılması gereken bu kadar basit iken, nedense yapmayan Başkan Zorluoğlu, eksikliğini kabul ettikten sonra, -beni kastederek- ‘CHP Ortahisar Meclis Üyesi yanlış konuşuyor, haksız eleştiri yapıyor’ diye devam edip, ‘Ortahisar Meclis Üyesi, Ortahisar’ı ilgilendiren konularla uğraşsın’ gibi abuk sabuk laflar etti. Konuyu mu dağıtmak istedi bilemem ama vali edasıyla konuşan Başkan Zorluoğlu bilmelidir ki; ne Oktay Söğüt’ün amirisin, ne de Oktay Söğüt senin memurun.  Bir meclis üyesinin, yaşadığı şehrin ve o şehrin yaşayanlarının tüm sorunlarını dert etmesi, dile getirmesi kadar doğal bir şey olamaz. Yok, o konu Büyükşehir’in, yok bu konu Ortahisar Belediyesi’nin diye de bakmaz, bakamaz” sözleriyle şehrin sorunlarını dile getirmesinin doğal olduğunu söyledi.

YANLIŞLARI DİLE GETİRİLMEYECEK Mİ?

Şehrin sorunlarıyla her zaman yakından ilgilenen söğüt, daha önce dile getirdiği konuları hatırlatarak, “Su konusu Büyükşehir Belediyesi’nin görevleri arasında diye, Ortahisar meclis üyesi fikir beyan etmeyecek, suya üç yılda yüzde 61 zam insafsızlıktır demeyecek miyim? Ortahisar ilçemizde yapımı devam eden alt ve üst yapı çalışmaları Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde diye susacak, yapılan işin kalitesinden, verilen süreyi aşmasına kadar, bu şehrin yaşayanlarının çektiği çileyi dile getirmeyecek miyim? Büyükşehir Belediyesi hiçbir şey yapmayıp izliyor diye ekmeğe, simite yapılan, yakında ulaşıma yapılacak zammı eleştirmeyecek miyim? Büyükşehir Belediyesi bütçesinin üçte biri borçlanmayla karşılanırken, Van’ın Tuşba ilçesine AVM yapmasına sessiz mi kalmalıyım? Boztepe’nin kalbine saplanan o viyadük rezaletinin temeli atıldığında, ‘İş bitsin inisiyatifi ele alacağız’ dediğinizi hatırlatmayacak mıyım? Allah’ın kumu ve denizini plaj yapmak için harcadığınız 10 milyonun abartılı bir rakam olduğunu, plajı betona boğduğunu görmeyecek miyim? Yerel seçimler öncesi ‘En büyük projem raylı sistem’ diyerek söz verdiğinizi, üstüne üstlük ‘Nazlı nazlı da dolaşacak’ dediğinizi unutacak mıyım? Yapılacak projeler için ne bir anket, ne bir proje yarışması açmamanıza parmak basmayacak mıyım? Tüm ikaz ve uyarılara, bilime, geçmiş acılara rağmen, dere kenarına terminal yapma isteğinize direnmeyecek miyim? Vatandaşın ekonomisi iyice bozulmuşken, Büyükşehir neden lüks araçlar kiralıyor, başkanlık makamına yüksek bedelli koltuklar neden alınıyor demeyecek miyim?” diyerek yanlışları dile getirilmesinden rahatsız olan Başkan Zorluoğlu’na seslendi.

ZORLUOĞLU ŞEHRİ DE İNSANINI DA TANIMIYOR

Bir vatandaş olarak şehrin sorunlarına karşı susmayacağını söyleyen Söğüt, Başkan Zorluoğlu’nu şehri tanımadığını vurgulayarak,  “Geçtim meclis üyeliğimden, bir vatandaş, bu şehrin bir yaşayanı olarak, uzayıp giden bu ve benzeri konularda nasıl susarım? Doğduğum, doyduğum bu şehre yapılan her haksızlığın, her hukuksuzluğun karşısında elimden geldiğince durdum, durmaya da devam edeceğim. Değil Başkan Zorluoğlu, feriştahı gelse bu duygu ve düşüncemden beni caydıramaz. Ona buna ve bana ayar çekmeye çalışan Başkan Zorluoğlu, bu şehrin havasını çok solumadığından olsa gerek, ne onu, ne bunu, ne beni, ne de bu şehrin insanını tanımadığı gibi, bu şehri de bildiğini, tanıdığını sanmıyorum” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.