banner114

Mülk sahipleri dikkat

Yönetmelik gereği yılbaşından itibaren enerji kimlik belgesi olmayan binalarda alım, satım, kiralama işlemlerinin yapılamayacağını belirten Osman Yakuphan, daire başına ortalama fiyatın 20-50tl aralığında olduğunu belirterek vatandaşları mağduriyet yaşamamaları için firmasına danışmaya davet etti. 5627 sayılı kanun gereği 1 ocak 2020’ye kadar enerji kimlik belgesi alması gereken vatandaşları Trabzon’da bu belgeyi verebilen tek yetkili isim olan Makine Mühendisi ile Enerji Uzmanı Osman Yakuphanile  Mimar Muhammet Yakuphan uyardı. Yönetmelik gereği yılbaşından itibaren enerji kimlik belgesi olmayan binalarda alım, satım, kiralama işlemlerinin yapılamayacağını belirten Osman Yakuphan, daire başına ortalama fiyatın 20-50tlaralığında olduğunu belirterek vatandaşları mağduriyet yaşamamaları için firmasına danışmaya davet etti.

TRABZONLULARI FİRMAYA DAVET ETTİLER

Enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini sağlamak için 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) 1 Ocak 2011 zorunlu hale getirildi. 2020 yılının ilk gününden sonra kiralama, alım ve satım işlerinde enerji kimlik kartı kullanılacak. Enerji Kimlik Belgesi olmayan daire, bina ve dükkânlar artık satılamayacak ve kiralanamayacak. Bu belgenin Trabzon’da verebilen tek yetkili isim olan Makine Mühendisi ve Enerji Uzmanı Osman Yakuphanile  Mimar Muhammet Yakuphan, 2020 yılının ilk gününden itibaren enerji kimlik belgesi olmayan konutların satılamayacağını ve kiralanamayacağını belirterek Trabzonluları firmaları Hann Enerji Mimarlık ile Mühendislik’e davet etti.

VATANDAŞLARI UYARDI

2020 yılına kadar enerji kimlik belgesi için yasal zorunluluk bulunmuyor.  Ancak bu tarihten sonra enerji kimlik belgesi olmayan binalarda yer alan daireler hiçbir şekilde satılamayacak ve kiraya verilemeyecek. Yani enerji kimlik belgesi almama cezası uygulanmayacak ancak bu belgeyi almayan binalarda bulunan taşınmazların kiraya verilmesi ya da satılması mümkün olmayacağı için kat malikleri enerji kimlik belgesi almak zorunda kalacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Makine Mühendisi ve Enerji Uzmanı Osman Yakuphan, “Enerji Kimlik Belgesi binanızın enerji performans sınıfını belirleyen bir projelendirme çalışmasıdır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren; 5627 sayılı enerji verimliği kanunu ve işbu kanuna istinaden hazırlanan 5.12.2018 tarihli, 27075 sayılı enerji performans yönetmeliği gereğince binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alımı satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır. Binanın veya bağımsız bölümünün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir. Enerji kimlik belgesi binanın tamamı için düzenlenecek olup, bina dâhilindeki tüm dairelere kapsamaktadır. Her hangi bir dairenin ayrı olarak bu belgeye alması ya da bina için düzenlenen bu belgeden hariç tutulması mümkün değildir. Enerji kimlik belgesi almanız için binanıza yalıtım yapılmış olma zorunluluğunuz olma zorunluluğunuz yoktur. Yalıtım binanızın enerji performans sonucunu belirleyen etkenlerden biridir. Enerji Kimlik Belgesi alındığı tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir. Belgenin hazırlık süresi yaklaşık 7 gündür. Ücretlendirme toplam daire sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Binanızın enerji kimlik belgesi olup olmadığını E- Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Vatandaşlarımız ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.