banner114

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’un Akçaabat ilçesinde muhtarlarla bir araya geldi. Toplantıda ilk sözü alan Yaylacık Mahallesi Muhtarı Hakan Karan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu’nu ve TİSKİ'nin mahallesindeki sorunlarla ilgilenmediğini iddia ederek toplantıyı terk etti.  TRABZON Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ve daire amirleriyle birlikte Akçaabat’taki temaslarına Akçaabat Yaylacık Mahallesi Muhtarı Hakan Karan’ın sözleri damga vurdu. Akçaabat Belediyesi Hasan Saka toplantı salonunda 73 mahalle muhtarıyla bir araya gelen Başkan Zorluoğlu ile TİSKİ’yi kendi mahallelerinde yaşanan sorunlarla ilgilenmediğini ifade eden Muhtar Karan toplantıyı protesto etti. Protestosunun ardından Muhtar Karan salonu terk etti.

ZORLUOĞLU VE TİSKİ’Yİ ELEŞTİREREK PROTESTO ETTİ

Akçaabat Yaylacık Mahallesi Muhtarı Hakan Karan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu ve TİSKİ’yi Akçaabat’ta düzenlenen toplantı da eleştirerek protesto etti. Muhtar Karan, TİSKİ’nin hizmetleri aksattığını ve bu nedenle vatandaşın gözünde itibar kaybettiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu’na da sorunlarını bildirdiğini ancak 15 saat sonra yanıt aldığını belirten Karan, eleştirilerde bulunduktan sonra salonu terk etti. İşte Muhtar Karan’ın dikkat çeken sözleri: “Akçaabat’a Trabzon’da bakış ABD’de beyazların siyahlara bakışı gibidir. Kâğıt üzerinde hizmet oluyor. Ben finali yapmayı erken severim. Üçüncü dönem muhtarım. Bu son 6 ayın 3 ayını hayatımın 10 yılına değer bir şekilde eziyet çektim. Bunun sebebi de özellikle TİSKİ olayıdır. TİSKİ Genel Müdürü geldiği zaman ziyarete gittik. Bize çok kendine güvenli bir şekilde; ‘Ben görev yaptığım 3 ay sonra koridorda konuşmaya adam bulamadım.’ dedi ki. Burası da öyle olacak. Ben de kendisine dedim ki, ‘Sayın müdürüm ben burada 3 gün çalışıp 4. gün kaçan müteahhit gördüm. 10 metreyi aşamadı. Burayı Van'la karıştırmayın’ dedim. 'Haklısın' dedi.  Bir slogan var, lağımlar denize akıyor. Keşke denize aksaydı da karada su işini halletseydik. 3 aydan beri ne çektiğimi bir Allah bilir bir de ben bilirim. Bir gece yarım saatte 36 kişiyle konuştum. Önce müdürümü aradım ulaşamadım. Bir görevli cenazesi olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanımıza 4 tane fotoğraf attım, 10 dakika içinde fotoğrafları gördünüz. 15 saat beklediniz sayın başkanım, 15 saatin sonunda ben sizi aradım, yine bakan olmadı. Tabii bakamazsınız, siz Büyükşehir Belediye Başkanısınız. Ama Özal ABD’de prens bırakmadı. Siz de doğu da bırakmadınız. Bu kadar elamet var, bir tanesi telefon açıp da… Bu kadar eziyet var, gerekçesi ne dememişsiniz. TİSKİ Genel Müdürü kendisini çok metih ediyor ama bu tarihe kendi iş verdiği müteahhit kontrol edemeyen müdür olarak geçecektir. Takmayabilirsiniz bir şey demiyorum ama beni vatandaşla karşı karşıya getiriyorsunuz. Ben vatandaşın limanı olmam gerekirken belediyenin limanı oldum. Parçalanıyorum. Beni yordunuz. 20 bin kişilik mahallenin muhtarı belediye başkanıma ulaşamadım. Felaket olsa ulaşamayacak mıyım? Ben sizi dinlemeyeceğim. Taklada atmam. Dik duruşumu gösteririm. Böyle de öleceğim. Sevgilerimi sunuyorum, özür diliyorum ama bende sizi protesto ediyorum.” diyerek salondan ayrıldı.

ZORLUOĞLU: ŞIK OLMADI, İTİBAR ETMİYORUZ

Trabzon Akçaabat’ta 73 muhtarla bir araya gelen ve 20 bin nüfuslu Yaylacık Mahallesi’nin Muhtarı Hakan Karan’ın hizmet alamadığı gerekçesiyle eleştiri ve protestosuyla karşılaşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yaşananları değerlendirdi. Zorluoğlu, Karan’ın tepkisinin şık olmadığını ve söylediklerine itibar etmediklerini belirtti. Başkan Zorluoğlu olayla ilgili, “Muhtarımız şık olmayan bir tavırla ilk sözü kendisine vermiş olmamıza rağmen bir şeyler söyledi ve gitti. Bizi dinleme inceliğini ve zarafetini dahi göstermedi. Dolayısıyla kendisini bu tavrından dolayı kınıyorum. Bu şekilde bir yaklaşımla Yaylacık’a da, seçildiği insanlara da hizmet edemeyeceğini, bu yaklaşımının hiç hoş bir yaklaşım olmadığını ve herkes tarafından da ayıplanması ve kınanması gereken bir yaklaşım olduğunu ifade etmem lazım. Buraya gelip ‘şov yapıp’, sonrasında da ‘Ben sizi protesto ediyorum’ diyerek gitmenin kendisi dahil hiç kimseye bir faydası olmayacağını ifade etmek istiyorum. Burası siyasi şovların yapılacağı bir yer değildir. Biz burada Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bütün siyasi görüşlere saygılı ve vatandaşımızın verdiği oya, iradesine sonuna kadar saygı duyan bir anlayışla çalışıyoruz. Ben hangi mahallenin hangi sandığın kime oy verdiğine bakmış değilim. Ben buna bakmam. Ben ihtiyaç nerede varsa, vatandaşımızın bizim başımızın üstünde yeri var, oraya hizmet ederim. Dolayısıyla bir takım siyasi mülahazalarla buraya gelip hiç de kibar ve nazik olmayan bir üslupla buranın düzenini bozmak, burada yapmaya çalıştığımız güzel iş birliği ve ileriye doğru atacağımız adımlarla ilgili istişareyi bir anlamda zedelemeye çalışmak hakikaten doğru olmadı. Bunu da sizlerin dikkatlerine ve takdirlerine sunuyorum. Bu tür istisnalar her yerde olabiliyor ama doğrusu bugün Akçaabat’ta ilk söz verdiğimiz muhtarımızın bu tavrı beni sadece üzdü. Yoksa içerik itibarıyla çok da kıymet vereceğimiz bir içerik de konuşmadı. Dolayısıyla söylediklerine çok itibar etmiyoruz ama tavrına da uyarımızı söylüyoruz.” diye konuştu.

AKTÜRK AÇIKLAMALARDA BULUNDU, YAŞANANLARI KINADI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile Yaylacık Mahallesi Muhtarı Hakan Karan’ın yaşadığı diyalogla alakalı Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk açıklama yaptı. Aktürk, “Muhtarımız derdini anlatıyor. İcra makamı onu dinler gerekeni yapar. Bu şekilde davranış olmaz. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, ‘Muhtarlarımızı yerle yöneticiler dinleyecek’ dedi. Bu tarz yaklaşımı doğru bulmuyorum” dedi. Başkan Aktürk, “Muhtar milletin derdini anlatır icra makamları çözüm arar. Dert muhtarın kendi derdi değil milletin derdidir. Muhtarın bir kimliği vardır, bu kimliğin iki tane yüzü vardır, biri devlet biri millet. Devlet ile siyaset birbirine karıştırılmamalıdır. Milletin temsilcisi kimliğiyle milletin sorununu derdini icra makamlarına anlatır, İcra makamı çözüm sunar. Yaşanan olayı kabullenmiyorum, hoş bulmuyorum. Millet bizden hizmet bekliyor.” ifadelerini kullandı.  Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.