banner114
banner146

Moskova’da darbeyi anlattı

TASS Haber Ajansının “Türkiye’de binlerce insan tutuklanıyor. Nedir bu?” sorusuna Şeref Malkoç, “Türkiye, darbeye kalkışan bir terör örgütüyle mücadele ediyor. Onlarca uçak Kremlin’i bombalasa ve helikopterler Sayın Putin’i öldürmek için yola çıksa Rusya Devleti o zaman ne yapardı? Türkiye bugün her devletin yapacağı şeyi yapıyor.” şeklinde cevap verdi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu ile Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiserliği arasındaki dayanışmanın, dünyada insan hakları konusundaki hassasiyeti artıracağını belirterek, "Söz konusu dayanışma, ülkelerimizde bu alanda gelişmeler de sağlayacaktır." dedi.

Kamu denetçilerinin yanı sıra günebakış Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Müdürü Ali Öztürk’ün de eşlik ettiği Malkoç, temaslarda bulunmak üzere gittiği Moskova'da, Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiserliğini ziyaret etti. Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatyana Moskalkov ev sahipliğindeki toplantıda Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında Rus yetkilileri bilgilendiren Malkoç, yetkililerden Rusya'da yapılan faaliyetler konusunda bilgi aldı. Temaslarına ilişkin basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu ile Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiserliği arasındaki dayanışmanın, dünyada insan hakları konusundaki hassasiyeti artıracağını vurguladı.  Malkoç, ziyaretle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bu son derece önemli bir olay. Dünyanın da zaten huzura, barışa ve insan haklarına ihtiyacı var. 3 Mart 2017'de imzaladığımız mutabakat gereği, Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile ilişkilerimizi geliştirdiğimiz gibi, Asya, Avrupa ombudsmanlıkları ve İslam Ülkeleri Ombudsmanlar Birliği ile faaliyetlerimiz var. Bu faaliyetlerin bir kısmını da Türkiye'de yapacağız." dedi.

ORTAK ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Malkoç, Rusya Federasyonu'nda birçok farklı kavmin, mezhebin ve dinin barış içerisinde ve insan hakları korunarak yaşadığına işaret ederek şunları kaydetti: "Rusya’ya gelen Türk vatandaşlarımız veya Türkiye’ye gelen Rus vatandaşları bir sorun yaşadığında biz Ombudsmanlık olarak çözüm noktasında destek ve yardımcı olacağız. Karşılıklı görüş alışverişi, karşılıklı iletişim ve bu tür kurumları geliştirmek için ortak çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda Moskova’ya geldik. Gayet güzel çalışmalarımız oldu. Hem ilişkilerimiz gelişti hem de Türkiye’deki insan hakları konusunda yaptığımız çalışmaları ve faaliyetleri anlattık. Bunun yanı sıra mülteci sorununu konuştuk. Suriye ve Irak’tan Türkiye’ye gelen mülteciler var. Hem kurumumuzun hem de Türkiye’nin bu konuda da yaptıklarını anlatmış olduk. Rusya ombudsmanlığının bu konuda bizden talepleri oldu. Bunlar altı ana başlıkta oldu. Bunları da karşılıklı olarak değerlendireceğiz. Bu çalışmaların Türk ve Rus halklarının dostluğunun pekişmesine ve kaynaşmasına katkısı olduğu kanaatindeyim. Bu ziyaret özellikle insan hakları konusunda da her iki ülkenin insan hakları kurumuna katkılar sunacaktır diye düşünüyorum.”

ŞİKÂYETLERİN ÇÖZÜMÜ KOLAYLAŞACAKTIR

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri de değerlendiren Malkoç, “Her iki ülke arasındaki ilişkilerde inişler çıkışlar olabilir, zorluklar olabilir. Geçen yıl ilişkiler anlamında zor dönemlerden biriydi. Bu zorluklarla karşılaşması ister istemez vatandaşları da etkiledi. Rusya’dan Türkiye’ye gelenler gelmemeye başladı. Orada yaşadıkları sorunlardan da bize intikal ettirdikleri sıkıntılar oldu. Biz de Kamu Denetçiliği Kurumu olarak elimizden gelen çalışmaları yaptık. Burada da idarecilerimizin, iş adamlarımızın belli mağduriyetleri oldu. Bugün onları da tekrar görüşeceğiz. Bu ziyaretler sonrası şikâyetler azalır mı bilmiyorum ama en azından şikâyetlerin çözümünde kolaylıklar olacak. Onu gördük ve yaşadık. Fevkalade olağanüstü bir ilgi ile karşılaştık. Bu Türkiye Cumhuriyeti’ne gösterilen bir teveccühtür.” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE DEMOKRATİK VE ANAYASAL SÜREÇ İŞLİYOR

Türkiye’deki yoğun tutuklamalar ve FETÖ operasyonlarıyla ilgili bir soru üzerine Malkoç, Türkiye’nin son 1,5- 2 yılda olağanüstü badireler atlattığını kaydetti. Malkoç, “Türkiye, DEAŞ gibi, PKK gibi ve FETÖ gibi dünyanın en sinsi ve en tehlikeli terör örgütleriyle mücadele ediyor. Bunlar olağanüstü mücadelelerdir.  Türkiye’nin bu terör örgütlerine ve uzantılarına karşı verdiği mücadele en haklı mücadelesidir. Türkiye, FETÖ denen terör örgütünün bir darbe girişimine muhatap olmuştur. Onlarca savaş uçağı, helikopterler FETÖ mensubu askerler tarafından ele geçirilmiş ve TBMM bombalanmıştır. Cumhurbaşkanı’mızı helikopterlerle öldürmeye gitmişlerdir. Şimdi size soruyorum: Rusya içinde bir kısım askerler Rus savaş uçaklarıyla Kremlin’i bombalasa ve Sayın Putin’i öldürmek üzere helikopterle yola çıksa Rus hükûmeti ne yapar? Tüm dünyada yapılması gereken ne ise Türkiye de onu yapıyor. Bu arada yapılan bir yanlışlık var ise onu da düzeltecek makamlardan biri de Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumudur. Önemli olan, bir ülkede huzurdur, barıştır. İnsan haklarının ihlal edilmemesidir. Biz şundan mutluyuz: Haksızlığa uğradık diyenlerin itiraz edebilecekleri makamlar var. Kamu Denetçiliği Kurumu var, Başbakanlık’ta kurulan komisyon ve mahkemeler var. Demokratik ve anayasal süreç işliyor. Eksiklikler varsa bunlar düzelecek. Türkiye 3,5 milyon mülteciye bakıyor. Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre en fazla mülteci barındıran ülke. Türkiye, DEAŞ gibi, PKK gibi ve FETÖ gibi dünyanın en belalı örgütleriyle mücadele ediyor, insan haklarını ve demokrasiyi yaşatmaya çalışıyor, öbür taraftan da yüzde 5 kalkınma hızını yakalayarak dünyada Çin ve Hindistan’dan sonra en büyük kalkınma hızına sahip olan ülke oluyor. Biz komşularımızla bu ilişkileri sıkılaştırırsak bölge barışına, huzuruna ve Dünya barışına katkıda bulunacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.