banner114

Minibüs değişimine varız  otobüs dönüşümüne yokuz

Akçaabat Şoförler Odası Başkanı Ali Şentürk, ilçede minibüsten otobüse geçen şoförlerin önüne araç kırıldığı, otobüslerin yumruklandığı iddialarını yalanladı. Akçaabatlı şoförlerin yüzde 85’inin minibüs değişimi istediğini kaydeden Şentürk, minibüs değişimi şeklinde karar beklediklerini açıkladı.

Akçaabat Şoförler Odası Başkanı Ali Şentürk, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin önüne giderek otobüse dönüştükten sonra mağdur edildiklerini iddia eden şoförlerin şahsına yönelik açıklamalarına karşılık verdi. Başkan Şentürk, iddia edildiği gibi hiçbir minibüs şoförünün otobüs şoförünün önüne araçlarını hatta durak dışında duran otobüslere bile müdahale ettirmediğini kaydetti. Minibüs şoförleri arasında uyuşturucu madde kullanımının da söz konusu olmadığını kaydeden Şentürk, Akçaabat Emniyetinin sık sık denetimde bulunduğunu ne Emniyetin ne de kendilerinin böyle bir duruma göz yummasının mümkün olmayacağını kaydetti.

“BURADA HERKESİN HAKKI VAR”

Başkan Şentürk, “Minibüs şoförlerimizin otobüslerin önüne araç kırması, araçlarını yumruklaması gibi bir durum söz konusu değil. Uyuşturucu kullanılmasına göz yummamız mümkün değil. Biz otobüse geçen arkadaşlarımıza, minibüs kalan arkadaşlarımıza söylüyoruz. Burada herkesin hakkı var. Burada herkes çalışabilir. Otobüse geçen arkadaşların kendi tercihleridir. Kimse kimsenin önüne kırmaz. Böyle olaylar olursa, hem adli tarafından, hem belediye tarafından hem de bizim tarafımızdan yaptırımlar gelir. Minibüsçülerin bunu yapmadığına ben eminim.” şeklinde konuştu. Uyuşturucu madde kullanılıp servise çıkıldığı iddialarına yönelik Başkan Şentürk, “Böyle bir şey olabilir mi? Bunu diyen arkadaşlar da birkaç ay öncesine kadar minibüs şoförüydü. Bunun kullanılması yasak, içilmesi yasak ancak bunun kullanılmayacağının garantisini veremeyiz ama Emniyetin, Adliyenin bizlerin gerekli müdahalesi hemen oluyor. Kaldı ki son dönemlerde Akçaabat Emniyetinin denetimleri o kadar sık olmasından dolayı esnaf veryansın ediyor. Kaldı ki bu kadar sık denetlemenin olduğu bir durumda böyle bir şey olması mümkün mü? Olsa da dahil buna müdahil edilir. O tür insanları aramızda barındırmayız. Bunu söylemeleri çok şık değil. Bir otobüse şoför alsanız onun uyuşturucu kullanmayacağının garantisini verebilir misiniz? Hiç kimse için garanti verilemez ama doğru olmadığını ifade ediyoruz. Bize geçen hafta minibüslerimizin yeriyle ilgili şikayet geldi. Minibüslerimizin yerinde 23.00’den sonra araç kalmadı. Başka özel araçlar tarafından tenha yer olarak benimsendiği ve alkol alındığına dair şikayetler geldi. Hemen İlçe Emniyet Müdürlüğü ile istişare ettik. Müdür Bey hemen ‘Sık sık kontrollerimiz yapalım’ dedi.” ifadelerini kullandı.

“HIZLI ULAŞIM HAKKINI ENGELLEMEK BİR VİZYON PROJE DEĞİL”

2 yıldır otobüs sisteminin Akçaabat için doğru bir sistem olmadığını savunduğunu dile getiren Başkan Şentürk, şunları kaydetti: “Bu bir vizyon proje değil. 14 ortaklı bir sistem ve hızlı ulaşımdan daha seyrek ulaşıma düşmek de bir vizyon proje değil. Akçaabat-Trabzon arasında bir vatandaş 17 dakikada Trabzon’a giderken, bu otobüslerle bunu 40 dakikaya çıkarmak vizyon proje olabilir mi! Araçlarımızı yenilemeye biz karşı çıkmıyoruz. Elektronik takip sistemine biz karşı çıkmıyoruz, araçlarımıza kamera kayıt sistemi konulmasına karşı çıkmıyoruz. Bunlar vizyon proje olabilir ama hızlı ulaşım hakkını engellemek bir vizyon proje değil. 14 ortaklı bir sisteme geçmek vizyon proje değil. Açık ve net söylüyorum. Kamera sistemi vizyon projedir, elektronik takip sistemi vizyon projedir. Bu durak başkanının projesidir. Kendi borçlarından kurtulma projesidir. Buna inandıramadık onları. Belediyeye bağlı kalmak, 28 kalem kanunlarla birlikte belirlenmiş kurallarla hizmet vermek vizyon proje değildir. Bazı arkadaşlarımız ‘Biz otobüse geçeceğiz.’ dedi. Biz onların da fikirlerine saygı duyduk.”

“ŞOFÖRLER DEĞİŞİME EVET DÖNÜŞÜME HAYIR DİYOR”

Şoför esnafının yüzde 85’inin otobüs dönüşümünü istemediğini savunan Başkan Şentürk, “Gelinen noktada biz haklı çıktık. Yaklaşık 450’ye yakın minibüs plakası sahibi değişime tamam diyor ama otobüs dönüşümüne hayır diyor. Bizim dediğimiz noktada kaldılar. ‘450 şoför biz otobüs dönüşümüne asla girmeyiz.’ dediler. Büyükşehir Belediyesinin söylediği şey şuydu: ‘Talep sizden geldiği için yüzde 51 kararını istiyorum. Yüzde 51 kararını eğer yılbaşına kadar getirirseniz ben o kararın arkasında duracağım.’  Şu anda yaklaşık yüzde 85 oranında minibüs kalmak isteyen var. Yüzde 15 otobüse geçen arkadaşlarımız var. Onlar da iki ay dolmadan bu sistemin doğru bir sistem olmadığını gördüler ve ekonomik olarak kazançları olmadığı için eylem yapmaya geldiler. ‘Minibüsçü önümüze kırıyor, minibüsçü alkol alıyor’ bahaneleri doğru bir şey değil. Otobüslerin çalışma usul ve esasları Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bellidir. Bu usul ve esaslar nedir? Durak harici yolcu almayacaksın. Onlar durak harici durup yolcu alabiliyorlar. Biz buna bile müdahale ettirmiyoruz. Minibüsçü arkadaşlara, ‘Sakın müdahale etmeyin.’ diyoruz. Şimdilik böyle devam etsinler ama bu usul ve esaslar yarın öbür gün onların önüne konacaktır.”  değerlendirmelerinde bulundu.

“MİNİBÜS ÜZERİNDE DEĞİŞİM KARARI ALININCA ARAÇLARI DEĞİŞECEĞİZ”

Sürecin nasıl ilerleyeceğine yönelik de değerlendirmelerde bulunan Başkan Şentürk, “Otobüslerden minibüslere dönüş olacaktır. Otobüse dönenler bir miktar kayıp yaşayacaktır. Yıl başından sonra biz burada güzergahımızda minibüs olarak çalışmaya devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi de minibüsler üzerinde değişim kararı verdiği tarihten itibaren de araçlarımızı değişeceğiz ve kamera takip sistemini de araçlarımıza koyacağız. Bu da tatlılıkla sonuçlanacak. Kazanan yine şoför esnafı olacak. Kendini bu krizden düzelterek çıkacak.” diye konuştu.

“TOPLU ULAŞIM KOMİSYONUNU DEVREYE ALINMALI”

Toplu Ulaşım Komisyonu kurulması gerektiğini de savunan Başkan Şentürk, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Büyükşehir Belediyesinin Toplu Ulaşım Komisyonunu devreye sokması lazım. Bu çok önemli. Bugün İstanbul Ulaşım Daire Başkanlığında Toplu Ulaşım Komisyonu devrededir. Siz bir vatandaş olarak şoförle ilgili yaşadığınız hadisede durumun değerlendirme yeridir, toplu ulaşım komisyonu. Toplu Ulaşım Komisyonunda vatandaş olarak haklılığınız ispatlandığı takdirde belediye tarafından verilen çalışma izninin belli süreler de elinden alınması demektir. Şoför esnafına karşı yaptırım uygulaması demektir. Onun da işini daha ciddi yapacağı anlamına gelmektedir.”

 

HABER:Songül MAZLUM

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.