banner114

Mikro milliyetçilikle ülke kalkınmaz

GTSO Başkanı İsmail Akçay, RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu’nun TCDD’nin yapılması planlanan 16 proje arasında Erzincan-Gümüşhane- Trabzon hattına da yer verilmesi üzerine getirdiği eleştirilere sert çıktı. Rize Milliyetçisi olduğunu öne süren ve Samsun-Sarp Demiryolu Projesini benimseyen Karamehmetoğlu’na cevap veren Akçay, mikro milliyetçilikle ülkenin kalkınamayacağını söyledi. Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu hattının en doğru güzergah olduğunu kaydeden Akçay, “Sayın Karamehmetoğlu, ben düşüncesinden kurtulmalıdır. Zira ben düşüncesi etnosentik nasyonalizm görüşüdür.” şeklinde konuştu. 

GTSO Başkanı İsmail Akçay, RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu’nun TCDD’nin yapılması planlanan 16 proje arasında Erzincan-Gümüşhane- Trabzon hattına da yer vermesi üzerine getirdiği eleştirilere sert çıktı. Rize Milliyetçisi olduğunu öne süren ve Samsun-Sarp Demiryolu Projesini benimseyen Karamehmetoğlu’na cevap veren Akçay, mikro milliyetçilikle ülkenin kalkınamayacağını söyledi.

AKÇAY: “ERZİNCAN-GÜMÜŞHANE-TRABZON VE DEVAM EDECEK DEMİRYOLU HATTI EN DOĞRU VE GÜZERGÂHTIR”

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinin ihale edilmesi ve kamuoyunda dile getirilen farklı güzergâh söylemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu’nun Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi hakkında yapmış olduğu açıklamaları üzüntü ile karşıladığını belirten Akçay, “RTSO Başkanımız açıklamasında kendisinin Rize Milliyetçisi olduğunu vurgulayarak, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinin yanlış bir hat olduğunu söyledi. Doğrusunun ise Rize güzergâhında yapılacak bir hat olduğunu bölgenin nüfus oranları üzerinden savunuyor. Ulaşımda karayolundan başka alternatifi olmayan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon güzergâhının, deniz yolu, havayolu, karayolu gibi zengin ulaşım yolları olan bölge ile nüfus üzerinden mukayese edilmesi doğru değildir.” dedi.

AKÇAY: SADECE BİZ DÜŞÜNCESİNİ BENİMSİYOR

Erzincan- Gümüşhane- Trabzon hattına karşı Samsun-Sarp Demiryolu Projesini destekleyen RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu’nun düşüncelerinin dar kapsamlı olduğunu ve “biz” düşüncesini benimsediğini ifade eden GTSO Başkanı İsmail Akçay, “Bu görüşler yalnız biz düşüncesini benimseyen dar kapsamlı etnosentik nasyonalizm görüşüdür. Ülke ve toplumsal menfaatler düşünüldüğünde yeri de yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her zaman ülke olarak daha güçlü ve daha zenginleşmemizin yolunun ihracattan geçtiğini vurguluyor.” diye konuştu.

AKÇAY: GÜMÜŞHANE’NİN YILLIK 100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT POTANSİYELİ VAR

Gümüşhane’nin yıllık 100 Milyon Dolarlık önemli bir ihracat potansiyelinin olduğunu vurgulayan GTSO Başkanı İsmail Akçay, bunun kısa ve orta vadede bunun katlanarak artasının da demiryolu ağı ve ulaşımla sağlanacağını söyledi. Akçay, “Şu an proje ihalesi aşamasında Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesi hattı aynı zamanda geçmişten beri farklı tarihsel dönemlerde dahi önemli bir ticaret güzergâhı olarak kullanılmış ve bu hattı kullanan tüm medeniyet ve devletlere önemli kazanımlar sunmuştur. Biz sadece ili ile değil ülkesi ile zengin olmak istiyoruz. Hem bölgesel hem de ülkemizin yüksek menfaatleri için geçmişten beri farklı tarihsel dönemlerde dahi önemli bir ticaret güzergâhı olarak kullanılan bu bölgeye yapılacak Erzincan-Gümüşhane-Trabzon ve devam edecek demiryolu hattı en doğru ve güzergâhtır.” ifadelerini kullandı.

RTSO’DAN MİKRO MİLLİYETÇİLİK

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), yapılması planlanan 16 proje arasında Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Yeni Demiryolu Projesi’ne yer verirken, bu projenin hayata geçirilmesi için açıklama yapmayan Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Samsun–Sarp demiryolunda ısrarcı oldu. Samsun – Sarp demiryolu projesini sürekli gündeme getiren RTSO Başkanı Karamehmetoğlu, “Amaç insanlığa hizmet ve geleceğe yatırım ise aklın yolu birdir. Samsun – Sarp arası nüfus 4 milyon 100 bin, Erzincan – Trabzon arası nüfus 1 milyon 140 bin. Demiryolu yapılacaksa Samsun – Sarp arasında yapılsın. Erzincan – Gümüşhane – Trabzon demiryolu projesinin ihalesi yapıldı. Ben şimdi bakıyorum, Rize’de herkes uyuyor. Bölgeye kazandıracağı hiçbir şey yok. Biz demiyoruz bu demiryolu bugün bu bölgeye kazandırılsın. Ülkenin imkânları ve bütçemizin şartları önemli. Ama yapılacaksa bu demiryolu Samsun – Sarp arasında yapılsın.” ifadelerini kullanmıştı.

KARAMEHMETOĞLU: “RİZE MİLLİYETÇİSİYİM”

Nüfus oranına göre Samsun’dan Sarp’a kadar uzanacak olan bir demir yolunun bölgeye ekonomik anlamda can kazandıracağını savunan Karamehmetoğlu, “Samsun’dan Sarp’a 4 milyon 100 bin nüfus var. Erzincan’dan Trabzon’a 1 milyon 140 bin nüfus var. Amaç insanlığa hizmet ve geleceğe yatırım ise aklın yolu birdir. Erzincan’dan başlayacak olan demiryolu Trabzon’dan vazgeçtim, Rize’ye insin. Ordu’nun, Giresun’un, Artvin’in ne günahı var. Bayburt’u bu projeden çıkardılar, bak 31 Mart’ta oy oranları ne kadar düştü ve belediye başkanlığını MHP kazandı. Ben iyi bir Rizeliyim, iyi bir Rize milliyetçisiyim. Cumhurbaşkanımızın zarar görmesini asla istemem. Siyaset ile işim olmaz ama bazı doğru şeyleri konuşmamız lazım. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile bu konuyu konuştum. Sağolsun, kendileri Samsun – Sarp demiryolu projesinin bir önce hayata geçirilmesi için gerekli adımların atılmasını istediğini belirtti.” diye ko nuşmuştu.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.