banner114

MHP Ortahisar İlçe Başkan Gedikli günebakış’a misafir oldu, adeta Millet İttifakı’na meydan okudu

MHP Ortahisar İlçe Başkanı Murat Gedikli, yönetiminden isimlerin de katılımıyla günebakış’a yeni ofisi için “hayırlı olsun” ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette ülke gündeminden yerel meselelere, seçimlerdeki hedeflerinden Cumhur İttifakı’na kadar birçok konuda günebakış’ın sorularını samimiyetle yanıtlayan Gedikli, “Seçimi çok rahat alacağımıza inanıyorum” diyerek Millet İttifakına şans vermediğini kaydetti. Başkan Gedikli’nin günebakış’ın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

“2023 seçimleri hakikaten sıkıntılı bir seçim olacak. Sıkıntılı derken; biz seçimi çok rahat alacağımıza inanıyorum. Bunu vatandaşlarımızla yapmış olduğumuz istişarelerde görüyoruz. İnsanlar Cumhur İttifakı’nın elini taşın altına değil, gövdesini koyduğunu görmüştür.”

“Milliyetçiyim kisvesi altında sahaya çıkanlar, ‘Burası Kürdistan’dır’ diyenlere cevap veremiyorsa, şehidimizin bacısına Grup Başkanvekili küfrediyorsa, bu küfür kime yaradı? Bu küfür kimin hoşuna gitti? Türk milletinin mi hoşuna gitti, PKK ve yandaşlarının mı hoşuna gitti?”

“Şimdi sen tezkereye ‘Hayır’ diyerek Türk askerine ‘Girmiş olduğun koridordan geri çekil, burayı tekrardan PKK’nın farelerine terk et.’ diyorsun.  PKK’nın fareleri bu deliklerin hepsine sızacak, girecek… Allah göstermesin sen 2023’te iktidara gelirsen Kandil’e nasıl gireceksin?”

Milliyetçi Hareket Partisi olarak nasıl çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Murat GEDİKLİ: Milliyetçi Hareket Partisi’nin, ‘Önce ülkem ve milletim, sonra ben ve partim.’ diyen bir lideri var. Bu sözü iyi analiz etmek lazım. Milliyetçi Hareket Partisi 50 yıllık bir çınar ama geçmişine baktığın zaman 3000 yıllık kadim Türk Devleti’nin birikimiyle harmanlanmış bir oluşumun sonucu doğmuş bir dava hareketi. Şimdi bakıyorsun Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu yönden dolayı çok güçlü bir hafızası var. Geçmişte 113 tane beylik, imparatorluk, kaanlık, hakanlık, devlet kurulmuş. Milliyetçi Hareket Partisi 113 tanesinin geçmişte yaşamış olduğu sıkıntıları çok iyi analiz etmiş. Bize karşı yapılan operasyonları çok güzel okumuş, bizim içimizdeki sıkıntıları çözmüş, 112 tanesinin nasıl yıkıldığının analizini yapmış. Böyle bir hareketin liderine baktığınız zaman bizim liderimiz gelecek kuşakları düşünürken, bazı siyasi partilerimiz maalesef ki mevcut siyasi şartları kullanmak için plan ve proje gerçekleştiriyor.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 300 yıllık Türk Devleti geleneklerinden beslenen bir dava partisi olduğunu ifade ettiniz. Bu kadar güçlü bir parti neden tek başına iktidar hedefiyle yola çıkmıyor?

Murat GEDİKLİ: Gönül ister ki tek başına iktidar olasın. Her partinin siyasi amacı tek başına iktidar olmaktır. Her parti ülkeyi yönetmeye taliptir ama ülkeyi yönetmeye talipken senden bazen de tavizler isterler. Tavizler vermediğin sürece destek alamazsın. Milliyetçi Hareket partisi ve şu andaki Cumhur İttifakı’nın mücadele ettiği yapıya baktığınız zaman karşımızda büyük bir yapı var. Adamların 40-50 senelik projesiyle mücadele ediyoruz. Bu dünden bugüne yapılmış bir operasyon değil. Adamlar Güney Doğu’da bir operasyon yaptı. Adamlar orada aşiretleri kandırmış, devletçikleri kurmaya kalkmışlar. Bugün Suriye’ye, Irak’a bakınca bunlar bizden ayrılmış, bizim eyaletimiz, bizim aşiret beylerimiz tarafından yönetilen yerlerdi. Baktığınız zaman bunların arkasında bir güç var. Türkiye’ye palazlanmaya çalışıyorlar. Yunanistan’ın bugün bizimle savaşma şansı yok. Bakıyorsun bunlar bile sana dikleniyor.  Çevrende böyle bir abluka varken Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı bunlarla mücadele ettiği sürece, birilerine taviz vermediği sürece ayrılmaz. Biz isteriz ki bu toplumun yüzde 50’sinin, yüzde 55’inin, yüzde 60’ının gönül bağlarını alalım. Mücadelemiz bu yöndedir.

Trabzon’da kaç üyeniz var?

Murat GEDİKLİ: Trabzon özelinde baktığımızda bizim üye oldun olmadın derdimiz yok. Bizim kapımız herkese açıktır. Bizim üye yönlü bir çalışmamızda yoktur. Çünkü bu dava hareketidir. Örnek veriyorum Milliyetçi Hareket Partisi 7 Haziran seçimlerinde 100 küsur bin oy almıştır ama baktığınız zaman 100 bin üyesi yoktur. Bu partiye oy veren herkes üyemiz değildir ama gönüldaşımızdır. Örnek vereyim 10 bin -15 bin üyeyle beraber senin gücünü göstermene gerek yok. Şu an Mecliste olmayan bir partinin 500 bin üyesi var. Baktığınız zaman yüzde 0.1 oy alıyor. Bu üye bazlı değil, gönül hukukuna göre. Bizim üye bazlı bir çalışmamız yok. Normalde şu anda Ortahisar’da 5-6 bin üyemiz vardır. Ben geldiğim zaman üye sayımız 2 binlerdeydi. 2016’dan beri ilçe başkanıyım. Bu sayıyı ikiye, üçe katladım.

Gönüldaşlıktan bahsettiniz. 2023 seçimleri için hedefleriniz, beklentiniz nedir?

Murat GEDİKLİ: 2023 seçimleri hakikaten sıkıntılı bir seçim olacak. Sıkıntılı derken; biz seçimi çok rahat alacağımıza inanıyorum. Bunu vatandaşlarımızla yapmış olduğumuz istişarelerde görüyoruz. İnsanlar Cumhur İttifakı’nın elini taşın altına değil, gövdesini koyduğunu görmüştür. Bugün çok kişinin cesaret edemeyeceği şekilde Cumhur İttifakı sahadadır. Hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. X bir parti diyor ki; ‘Kandil’e gireceğiz’ Ona sormak gerekiyor ki madem Kandil’e gireceksin Meclis’te bir tezkere oylaması yapılıyor, tezkere oylamasında ortaya hayır oyu çıkıyor. Bu ‘Hayır’ın geçmişine dönünce HDP Eş Genel Başkanı çıkıyor diyor ki: ‘Biz yapılacak tezkere oylamasında TC devletinin vazgeçmesini istiyoruz. Biz bu oylamada hayır diyeceğiz. Buradan da bize destek veren ittifak ortaklarımıza sesleniyoruz. Bu yanlıştan geri dönsünler. Hayır versinler. Çünkü biz bugünlerde anlaşamazsak. Yarın hükümete geldiğimiz zaman nasıl anlaşacağız?’ Sonra bakıyorsun ki Millet İttifakı’nın içinde olan bir x parti ‘Hayır’ veriyor. ‘hayır’ oyu vermesi kimi sevindiriyor? HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı ve yandaşlarını. Bugün bakıyorsun Gabar’da, Havaşin’de, Gara’da Türk askeri 3 senedir 110 kilometrelik operasyon düzenlemiş. Girmişler o topraklara. Şimdi sen tezkereye ‘Hayır’ diyerek Türk askerine ‘Girmiş olduğun koridordan geri çekil, burayı tekrardan PKK’nın farelerine terk et.’ diyorsun.  PKK’nın fareleri bu deliklerin hepsine sızacak, girecek… Şimdi onun tabiriyle Allah göstermesin sen 2023’te iktidara gelirsen Kandil’e nasıl gireceksin? Zaten 3 senelik mücadeleyle biz Kandil’in ucuna kadar gelmişiz. Sen şimdi askerleri geri çekeceksin 3-4 sene daha mücadele vereceksin, ondan sonra Kandil’e gireceksin. Bu milletin aklıyla alay etmekten başka bir şey değil.

Yerel anlamda değerlendirecek olursak Cumhur İttifakı’yla oy oranınızı nasıl görüyorsunuz?

Murat GEDİKLİ: Yüzde 55-60 bandında oy alacağımıza inanıyoruz. Sahada şunu görüyoruz: Dış politika olarak millet sonuna kadar yanımızda. Sahada yapılan Kürdistan lafında ağzının payının verilmemesi, bizim şehidimizin akrabasına, ailesine ya da herhangi birine söylenmesi ayıp olacak şekilde tabirde bulunup hakaret edilmesini insanlarımız görüyor. Milliyetçiyim kisvesi altında sahaya çıkanlar, ‘Burası Kürdistan’dır’ diyenlere cevap veremiyorsa, şehidimizin bacısına Grup Başkanvekili küfrediyorsa, bu küfür kime yaradı? Bu küfür kimin hoşuna gitti? Türk milletinin mi hoşuna gitti, PKK ve yandaşlarının mı hoşuna gitti? Bu coğrafyanın ismi Anadolu’dur. Bu coğrafyada bu milletin bekası için 3 bin senedir analarımız şehit vermiştir. Vermeye de hazırdır. Sen bu anaların dolu olduğu bir coğrafyada çocuğu için, kız kardeşi için hakaret ediyorsan millet de gereken cevabı verecektir. Bundan hiç şüphem yoktur. Hatta çok kurmayın da sessiz kaldığını gördük. Milletimiz her şeyin farkında. Allah’ın izniyle Cumhur İttifakı milli bir politika izlediğinden dolayı vatandaşımız destek verecek. Ekonomik anlamda sıkıntılarımız var. Bunu kimse inkar edemez ama bir savaşın da içindeyiz. Eskiden kabuğuna çekilmiş bir Türkiye vardı. Diyarbakır’la uğraşıyorduk, Hatay’la uğraşıyorduk, Ankara’da metrolardaki canlı bombalarla uğraşıyorduk. Bugün öyle değil. Bugün oyun kurucu olmaya çalışan bir Türkiye var. İki kutuplu bir dünya düzeninde Cumhurbaşkanımız ‘Artık dünya beşten büyüktür’ diyor. Artık Türkiye ‘Ben de varım’ diyor. Birileri de buna izin vermemek için çalışacak. Bu coğrafya kanlı coğrafyadır. Bu coğrafyada güçlü olursak az öleceğiz, güçsüz olursak çok öleceğiz.

Cumhur İttifakı paydaşınız AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi ile birlikte zaman zaman çeşitli ziyaretlerde bulunuyorsunuz.  Şikayetler alıyor musunuz? Vatandaşlarla gerçekleştirdiğiniz görüşmelerde neler gündeme geliyor?

Murat GEDİKLİ: Cumhur İttifakı olarak beraber sahadayız. İstişare halindeyiz. Mahalleler de toplu programlar yapıyoruz. İl Başkanımız da teşrif ediyorlar. Sadece Milliyetçi Hareket Partisi seçmenine yönelik çalışmalar da yapmıyoruz. Programlarımızda CHP’liler de, farklı partililer de yer alıyor. Trabzon küçük yer. Hısım, akraba farklı siyasi düşünceleri olan insanlar olarak bir arada yaşıyoruz. Sıkıntılar 3-5 aşağı aynı sorunlar. Ekonomi üzerine, dış politika üzerine konuşmalar yapılıyor.  Kafaların da ön yargıları olan bazı abilerimiz oluyor. Biz bunlarla bire bir görüştüğümüz zaman ‘Biz bunları bilmiyorduk. Allah liderimizi başımızdan eksik etmesin’ noktasına gelebiliyoruz. Ekonomik olarak sıkıntıların önümüzdeki 1-2 yıllık süreç içerisinde düzeleceği kanaati doğrultusundayım. Milliyetçi Hareket Partisi asgari ücretin açlık sınırının üzerinde olması için bir çalışması var. Aynı zamanda asgari ücrette vergi alınmaması için çalışması var. Aynı zamanda Büyükşehirlerde asgari ücret alan personellerin ulaşımlardan indirimli olarak yararlanması yönünde çalışmalar var. Milliyetçi Hareket Partisinin bu yönde de çalışmaları var. Milliyetçi Hareket Partisi’nin EYT ile de ilgili bir çalışması var.

Anahtar Kelimeler:
MHPMurat Gedikli
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.