banner114

ÖNERGE OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ 

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin dünkü meclis oturumunda İYİ Parti Grup Başkan Vekili Davut Çakıroğlu’nun 11 Kasım 2019 tarihinde verdiği “Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Tabelasına T.C. İbaresinin Koyulması” yönündeki önergesi mecliste büyük tartışmalara neden oldu. Çakıroğlu’nun önergesi, meclisin yetkisinde olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

ZORLUOĞLU: “MECLİSİN YETKİSİ YOK”

Meclis Başkanı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Mevzuatta belediyelerin önüne T.C. ya da başka bir ibare konulması yönünde bir düzenleme yok. Hukuki olarak meseleye bakıldığında komisyonumuzun çok doğru tespit ettiği şekliyle Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin önüne Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin getirilmesi yönünde meclisin bir yetkisinin olmadığı çok açık ve nettir.” diyerek önergeyi oylamaya sundu. Önerge oy çokluğuyla reddedildi. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin dünkü meclis oturumunda İYİ Parti Grup Başkan Vekili Davut Çakıroğlu’nun 11 Kasım 2019 tarihinde verdiği “Trabzon Büyükşehir Belediyesinin tabelasına T.C. ibaresinin koyulması” yönündeki önergesi, meclisin yetkisinde olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

ZORLUOĞLU: “T.C. İBARESİNİN KENDİSİ TARTIŞILMIYOR”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Mevzuatta belediyelerin önüne T.C. ya da başka bir ibare konulması yönünde bir düzenleme yok. Hukuki olarak meseleye bakıldığında komisyonumuzun çok doğru tespit ettiği şekliyle Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin önüne Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin getirilmesi yönünde meclisin bir yetkisinin olmadığı çok açık ve nettir. Burada T.C. ibaresinin kendisi tartışılmıyor, en başta bundan ben zül duyarım. Biz burada belediye meclisinin böyle bir yetkisi olmadığını, böyle bir karar alamayacağını komisyon raporundan onu anlıyoruz. Bu hukuki boyutu, siyasi tarafına baktığında belki tartışılacak en son yer Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisidir.” dedi.

ÇAKIROĞLU: “KARARI ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUM”

Trabzon Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Davut Çakıroğlu,“Sayın komisyon başkanı siz ya önergemizi iyi okumadınız ya da anlayamadınız. Vermiş olduğum önerge Büyükşehir Belediye Kanunu ile ilgili Hal Yasasına ilişkin önerge değildir. Biz önergemizde T.C.’nin ne olduğunu, kimlerin kullanabileceğini, nasıl kullanabileceğini söyledik. Yetkinin olmayışından bahsediyorsak hangi yetki ile kaldırılmıştır bu. Diyarbakır’ı da yazsaydınız, o da büyükşehir. Türkiye Cumhuriyeti aslan gibi duruyor. Kim koymuş. Orada yasal bir suç mu var? O zaman buna da bir cevap vermeniz gerekir. Ben bu kararı hem kendi adıma hem şehrim adına üzüntüyle karşılıyorum. Keşke bir referandum yapsaydınız. Ortak aklınızın ortağı olmayız.” dedi.

BÜLBÜL: “OYLATILMASINI HAKARET KABUL EDİYORUM”

Trabzon Büyükşehir Belediye AK Parti Meclis Üyesi Şaban Bülbül, “Az önce duyduğuma inanamadım. Referandum yapılması hem Türkiye Cumhuriyeti’ne hem Türk milletine hakarettir. Böyle bir şey olmaz. T.C. asılması için oylama yapacaksak başka bir belediyede kaldırılması için oylama yapılırsa bunun karşısında nasıl duracağız? Böyle bir şeyin oylatılması bile Türk milliyetçiliği kişiliğime ve herkese hakaret olarak kabul ediyorum. Bu tartışılamaz.” dedi.

ŞAHİN: “ÇOK TALİHSİZ BİR KOMİSYON RAPORU”

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Çok talihsiz bir komisyon raporu, T.C. bir rumuz değil kimliktir ve hepimizin şerefle taşıdığı bize bahşedilen bir ruhtur. Tüm belediyelerin bağlı olduğu İçişleri Bakanlığının başında var bu. Sayın Cumhurbaşkanının uçağının gövdesinde yazıyor. Biz neyi tartışıyoruz? Bir belediyenin tabelasına T.C. yazalım mı, yazmayalım mı? Biz şu an Türkiye Cumhuriyetini inkâr etmeye çalışıyoruz. O zaman bu gündeme alınırken bu arkadaşlarımız buna niye kabul oyu verdi. Ben hatta burada bunun müzakere edilmesi yanlış dedim. İdari tasarrufsa herkes görüşünü bildirir büyümezdi.” diye konuştu.

NUHOĞLU: “T.C.’Yİ OYLATTIRMAYI KABUL ETMİYORUM”

Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti ibaresini belediyesine yazdıran bir başkan olarak terör örgütü ile koyun koyuna olanlarla cenneti vaat etseler birlikte olmayacağız. Kendisiyle gurur duyduğum hemşerim, Türkiye Cumhuriyetinde terör odaklarına, uyuşturucu baronlarına kök söktüren Süleyman Soylu sayesinde güney doğuda bütün vatandaşlarımızın kalbine Türkiye Cumhuriyet ibaresi eklenmiştir. T.C.’yi oylattırmayı kabul etmiyorum.” ifadelerine yer verdi. 

ATAMAN:­­ “SİYASET YÜRÜTÜLEBİLECEK BİR MESELE DEĞİLDİR”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, “Mesele, üzerinden siyaset yürütülebilecek bir mesele değildir. Mesele hassastır. Meclisimiz yarım saattir bunu tartışmaktadır. Sayın Şahin’e katılıyorum.  Katiyen tartışılmaması gereken bir konudur.  Türkiye Cumhuriyeti adının kurum kimliklerinden çıkarılmasına şiddetle karşı olduğumuz gibi siyasi bir malzeme olarak istismar edilmesine de aynı şiddetle karşıyız.” dedi. 

HABER: Filiz YILDIRIM

Anahtar Kelimeler:
TrabzonMeclisTc Ibaresi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.