banner114
banner146

Maraş Caddesi tam kapansın

Kahramanmaraş Caddesi için tarihi karar masada. Trabzon Büyükşehir Belediyesi yürüttüğü altyapı çalışmalarının ardından Maraş Caddesi’nde yapacağı üstyapı düzenlemesinden önce caddenin trafiğe kapatılıp kapatılmayacağı konusunda kamuoyunda yoklama yapıyor. Trabzon’da siyasi parti il başkanları Maraş Caddesi’yle ilgili görüşlerini açıkladı. Buna göre Maraş Caddesi’nin trafiğe kapatılıp, özellikle dolmuşlardan arındırılıp yayalaştırılması yönünde ortak fikir ortaya koydu.

MUMCU, “CADDE TAMAMEN KAPATILSIN”

Ulaşım Ana Planı’nın olması bilimsel açıdan daha doğru sonuç vereceğini ancak bu durumda bir tercih yapılması gerektiğine işaret eden AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, “Ulaşım Ana Planı kapsamında değerlendirse daha iyi olur diye düşünüyorum. Ulaşım Ana Planı ortaya çıktıktan sonra değerlendirilse daha iyi olurdu. Ben Maraş Caddesi’nin trafiğe kapatılması tarafındayım. Ya tek şerit ya da tamamen kapatılsın. Kapatılması görüşü ağırlıklı. Asıl olarak Ulaşım Ana Planı bünyesinde değerlendirilmesi gerekir. Ulaşım Ana Planı’na da yetişemeyecek. Caddenin yeni bir yaşam alanı olması açısından, yeni bir rekreasyon olması açısından çok isabetli olur. Ana trafiğin akışında ortaya bir sıkıntı da çıkmaması gerekir.” şeklinde konuştu.

HACISALİHOĞLU, “ALTERNATİFLER İYİ OLUŞTURULMALI”

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu,19 Mayıs’ta Başkan Zorluoğlu’yla randevulaştık. Partimize gelerek Kahramanmaraş Caddesi konusunda görüşlerimizi aldı. Bizim burada parti olarak görüşümüz şu oldu; işlek bir cadde ve burada bankalardan, avukatlara kadar çok sayıda esnaf bulunuyor. Dolayısıyla bizim teklifimiz alternatif varsa trafiğe kapatılabilir, alternatif yoksa tek şerit akan bir trafik, gerekli yerlerde cep yapılmasıydı. Çünkü yaşlı vatandaşların burada gelir para yatırır, para çeker, noter işerli olur. Bunların hepsi bu caddede. Ama bunlara alternatif olarak onlar Gazi Paşa caddesini trafiğe çift yönlü açmayı düşünüyorlar. Belediye tam kapamadan yana. Avrupa’nın birçok şehrinde bu şekilde birçok sessiz meydan var. Uzun Sokağı Volkan Canalioğlu kapattığı zaman insanlar tepki göstermişti ama sonradan işleyişin güzelliğini görünce teşekkür ettiler. Bu durum da böyle olabilir. Alternatif olduktan sonra insanların oradaki bankalara, notere, avukata rahat bir şekilde ulaşarak gidebileceği trafik akışı sağlanacaksa cadde trafiğe kapanabilir. Onda herhangi bir mahsur yok. Tamamen kapanması durumda Avrupa’da birçok örneği bulunan sessiz meydanlardan bir tanesi de Trabzon’da olabilir. Trabzon’un bu şekilde sessiz meydanlara da ihtiyacı var. Özellikle yaz aylarında burada trafik yoğunluğunun ne kadar olduğunu hepimiz biliyoruz. Ne yayanın nede sürücülerin eziyet çekmemesi için trafik alternatifinin iyi çalışılması lazım. Çalışmalar yeterli olursa kapanmasında bir mahsur yok.” şeklinde konuşarak partisinin yaklaşımını anlattı.

TARIM, “DOLMUŞSUZ BİR ALTERNATİFTEN YANAYIZ”

MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, “Caddenin yayalaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Caddeye dolmuşsuz bir alternatif sunulsun. Trafiğe kapatılırsa mantık değişir, iş kolları değişir. Dolmuşların bir alanda depolanıp trafiğe çıkması Trabzon’un trafik sorununda da çok faydalı olacaktır. Caddede yoğunluk oluşturan zaten dolmuşlar. Cadde boyunca dolmuş durakları var. Yayalaştırıldığında caddenin çevresi de değişecek. Caddenin elit bir görünüme kavuşacak. Trabzon için en menfaati neyse o yapılmış olacak. Trabzon için en doğru neyse o olsun istiyoruz.” açıklamalarına yer verdi.

KUVVETLİ, “ŞAHSİ FİKRİM TAMAMEN YAYALAŞTIRILSIN”

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, “Biz Maraş Caddesi ile ilgili konuyu kurullarımızla görüşeceğiz. Benim şahsi fikrim caddenin yayalaştırılması. Başkan Zorluoğlu ile görüştük. Biz görüşümüzü hemen açıklamayacağız.  Kendi fikrim aynı Uzun Sokak, Kunduracılar Caddesi gibi Maraş Caddesinin Postaneye kadar tamamen yayalaştırılması. Diğer 2 alternatif noktasında trafiğin nasıl etkileneceğine ilişkin arkadaşlara bir çalışma yaptırıyorum. Düşüncemizi kamuoyu ve Belediye Başkanımızla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

KURT, “YAYALAŞTIRMA TRABZON’UN YARARINA”

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, “Geçmişte Uzun Sokak için de bu konu gündeme gelmişti. O zaman Uzun Sokağın trafikten arındırılmasına karşı çıkan kişiler olmuştu. Fakat neticede buradan güzel bir sonuç alındı.  Benim şahsi fikrime göre teknik konuları bırakıp konuşmam gerekirse Kahramanmaraş Caddesinin trafiğe kapatılması şehir adına olumlu bir gelişme olacaktır. Böyle bir karar alınırsa, alternatif çözümlerin oluşturulması dahilinde parti olarak bu konuda olumlu görüş beyan ederiz. Belediye Meydanımız, Maraş Caddemiz, Uzun Sokağımız var. Şehri Güneye doğru yayamadık. Merkezimiz bu üç alan. Bu araç trafiği, ses kirliliği de hoş değil. Maraş caddesinin yayalaştırılmasıyla daha güzel bir görüntü ortaya çıkar diye düşünüyorum.

Burada belediye başkanının Trabzon’un yararına yapabileceği en iyi işlerden birinin bu olduğunu düşünüyorum.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.” sözleriyle yayalaştırmanın şehrin yararına olduğunu kaydetti.

VELİOĞLU “RAYLI SİSTEM YAPILMALI”

Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, “Maraş Caddesini tamamen yayalaştırmadan önce öncelikle cadde içersin de bir raylı sitem yapılması gerektiğini düşünüyorum. Atapark’la Meydan arasında hatta olursa Çömlekçiye kadar raylı sistem olabilir. Trafiğe kapandığında caddeye herkes giremeyecekse bu ciddi bir sıkıntı da doğuracaktır. Yaşlı ve engelliler için bir takım zorluklar oluşabilir. Onun için raylı sistem yapıldıktan sonra trafiğe kapanmasını daha doğru buluyorum. Maraş Caddesinin kapanmasının şehir açısından çok ciddi maddi kazanç sağlayacağını düşünüyorum. Planlama tüm açılardan ele alınarak yapılmalı. Ulaşım imkanlarının nasıl olacağının kararlaştırılmasından sonra kapanması taraftarıyım. Doğabilecek sorunlar hakkında gerekli çalışmalar yapıldı mı da kapanması düşünülüyor. Ben yaptım oldu denileceğine çıkıp bütün siyasi parti il başkanlarına çağrı yapılıp böyle bir karar alınırken düşünceleri sorulmalıydı. Basının yaptığı şeyi şehri yönetenlerin yönetici vasfıyla yapması gerekirdi. Diyalogdan kaçma hali olduğu için ne yazık ki bizi arayıp toplanılmadı. Bu da Trabzon’a zarar veriyor her şeyden önce.” sözlerini kullanarak yetkililerin herkesi dinlemesi gerektiğini dile getirdi.

HABER: Rabia Mollaoğlu- Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.