banner114
banner146

Maraş Caddesi masaya yatıyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı toplantılarının ilk birleşimini Başkan Murat Zorluoğlu yönetti. Çalışmalarla ilgili meclisin başında bilgi veren Zorluoğlu, ihalesi iptal edilen otogar projesinin ihalesinin yeniden 1 ay içerisinde yapılacağını kaydetti. Yalıncak Plajındaki beton kabinlerin ahşapla kamufle edildiğini ve geri adım atılmayacağını belirten Zorluoğlu, altyapı çalışmalarıyla ilgili ise zaman alacağını açıkladı.

OTOGAR YERİNDEN GERİ ADIM YOK. OTOGAR DERE YATAĞINA YAPILACAK

Zorluoğlu, “Çıkan sıkıntılar nedeniyle işe henüz başladığımız otogar sözleşmesini feshettik. Gereken kanuni aşamalar kat edildi ve şimdi yeniden revizyon yapmak suretiyle ihale ediyoruz. İnşallah önümüzdeki kısa süre içinde ihale günü beli olacak. Her halde 1 ay içinde ihalesi yapılacak duruma gelecek.” dedi. Ancak artan maliyetten söz etmedi.

PAZARKAPI’DA Kİ CAMİNİN ETRAFI İHALEYE ÇIKIYOR

Zorluoğlu, şöyle devam etti: “İhalesi gün alınma aşamasında olan Moloz ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım projesi Etap 1 - A.. Etaplara ayrıldığı için böyle 1 - A denildi. Yapım işi ihale birimine gönderildi.

AVRASYA PAZARI İNŞAATI BAŞLADI

Avrasya Pazarı, başladı. Şu anda oranın kazı çalışmaları yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Kazı çalışmalarını müteakiben, orada 350 tane dükkanın yer alacağı çok güzel bir kompleks inşasına başlamış oluyoruz.”

YALINCAK PLAJI, PLAJIN ÖTESİNDE

Yalıncak plaj çalışmalarına yönelik eleştirilerden bunalan Zorluoğlu, bu kez projeyi plaj projesinden çıkardı. Zorluoğlu, “Yalıncak plajı son sürat devam ediyor. Hedefimiz Haziran sonu tamamlanması. kamuoyunda bazı eleştiriler oldu. Yalıncak’ta yapılan çalışma bir plaj düzenlemesinin çok daha ötesinde. Orada sahil düzenleme, rekreasyon çalışması yürütüyoruz. Burada sadece insanların denize girecekleri alan değil, yeşil alanları, bisiklet yolları, kafeleri, spor alanları ile tam anlamıyla sahil düzenlemesi projesidir. Ganita’dakinin bir küçük versiyonu.” diye konuştu. Zorluoğlu STK’ların ve üniversitenin eleştirilerine yine kulak asmadı.

KUMSALDA BETONU GİZLEYEREK DOĞAYA SAYGIDAN BAHSETTİ

Zorluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Soyunma kabinleri zaten projede ki şekliyle devam ediyor. Tuğladan yapılan ilk aşamada, oranın resmini çekip burası betonlaştırılıyor eleştirisini haklı bulmuyorum. Son hali ortaya çıktığında inşallah hepimiz beraber gideriz oraya çevreye ve doğaya ne kadar hassas ve saygılı olduğumuzu görürüz. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın yerinde ahşap kaplamalı duşa kabinler, soyunma odaları yükseliyor. Ben inanıyorum mecliste ki tüm arkadaşlarımızla oraya gittiğimizde bu yapılan işin Trabzon için ne anlama geldiğini hep beraber göreceksiniz.

ALT YAPI ÇALIŞMALARI

Beşirli, Kalkınma, Bostancı, Meydan, Karşıyaka olmak üzere toplamda 107 bin metre içme suyu hattı oluşturuldu. 565 km’nin 107 km’si tamamlandı. 6 km yeni kanalizasyon hattı oluşturuldu. Yağmur Suyu Hattı 11 km oluşturuldu. Fiber Optik Alt Yapı kapsamında 30 km’lik hat oluşturuldu. Zor çalışma, Meşakkatli iş. Şehrin en önemli merkezlerinde başlattığımız çalışma. Trabzon için elzem, mutlaka yapılması gereken çalışmaydı.

MEYDAN BÖLGESİNDE BÜYÜK MESAFE KAT EDİLDİ

Hem Beşirli, hem Kalkınma hem de ağırlığımızı son 1 aydın verdiğimiz Meydan bölgesinde çok büyük mesafeler kat ettik. Meydan bölgesinde Mayıs ayı içinde söz verdiğimiz çalışmayı tamamladık. Bir taraftan Baro ve bir taraftan Hacıkasım’dan denize doğru hat çizdiğinizde, bütün o alanların alt yapı çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Biz zaten alt yapı çalışmalarını tamamlayacağımızı söylemiştik. Üst yapının hazırlanması ve tamamlanması zaman alacak. Bazen bilmesi gereken insanlardan böyle tepkiler gelince şaşırıyoruz.

“AYNI YERİ 15 GÜN ARAYLA KAZIYORLAR”

Evet, zaten bunun 5’i bir yerde. Kanalizasyon, yağmur suyu, fiber, üst yapı çalışmaları hepsi bir birini takip ediyor. Aynı alan bazı bölgelerde 3 kere kazılabiliyor. Aynı anda doğalgaz ve kanalizasyonu yapamıyorsunuz. Bunun güzelliği nerede? Biz bu 5 işi, aynı proje içinde yapıyoruz. Bu iş tamamlandığında çok uzun yıllar, 40 yıl 50 yıl artık Trabzon merkezinde böyle bir temel alt yapı problemi yaşanmayacak.

Böyle büyük çalışmalara ihtiyaç kalmayacak. Bu çalışma Büyükşehir Belediyesinin ve Büyükşehir Belediye Meclisinin yüz akı olan çalışmadır.

MEYDAN BÖLGESİ ÜST YAPI ÇALŞIMALARI..

Meydan bölgesi ile ilgili Uzunsokak’ta, Tanjant ve Maraş ile bütün ara sokaklar da dahil tamamının alt yapı çalışmaları tamamlandığı gibi üst yapı anlamında beton dökümü gerçekleşti. Bu beton dökümünden itibaren ara sokakların bazılarında üst yapı için çalışmalara başladık. Taş kaplaması gerçekleşiyor. İnşallah çok hızlı şekilde bütün imkânlarımızla, ekip sayılarını arttırarak Uzunsokak’ta bağlantıların tamamını kısa sürede tamamlayacağız. Kunduracılar, bağlantıları ile ilgili şu an çalışmalar devam ediyor. Orada kısa zaman da üst yapı meselesini çözmeye çalışıyoruz.

Bu çalışmalar, hakikaten çok zaman alıyor. Bu bir binanın inşaatın, kaba inşaatı ile ince işlerine benziyor. Kaba inşaatı daha kolay yapabiliyorsunuz ama ince iş bir sürü ayrıntıyı gerektirdiğinden zamana gerekiyor.

MARAŞ CADDESİ KAPATILACAK MI?

Maraş Caddesi ile ilgili tartışmalara değinen Zorluoğlu, ilk kez istişare kapısını araladı. Zorluoğlu bu konuda şunları söyledi.

Maraş Caddesi ile ilgili geleceği ile ilgili uzun zamandır Trabzon gündeminde burası nasıl olacak diye geçmişten beri fikirler var. Yaptığımız bu alt yapı çalışmasından sonra kamuoyu Maraş Caddesinin, Cumhuriyet Caddesine kadar olan bölümünü nasıl olacağı şeklinde beklenti ve merak var.

Sadece Maraş Caddesi değil Cumhuriyet, Gazipaşa, İskele Yokuşundan, Taksim Yokuşuna, Tanjant’a kadar Ulaşım Master Planı çalışması kapsamında burayı inceledik. Ulaşım Master Planı içinde 3 tane KTÜ’den profesör düzeyinde danışmanımız var. Birisi Ulaşım Kürsüsü Başkanı olmak üzere. Ulaşım Master Planı ekibi burayı çok iyi bilen güçlü bir ekip olarak çalışmalarını yapıyor. Biz onlardan ilk etapta Meydan Bölgesini istedik. Bize taslak sunum yaptılar. Ben bu konuyu çok önemsiyorum. Buranın geleceğiyle ilgili şehrin bütün dinamikleriyle istişare yaparak karar vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

İSTİŞARELER DEVAM EDİYOR

Biz milletvekilleri ve ilk başkanımızla değerlendirdik. Aynı zamanda ben daha sonra MHP, CHP ve İYİ Parti il başkanlarımızı ziyaret ederek bu çalışmalarla kendilerini bilgilendirdim. İstişarelerde bulunduk. Bu akşamda Trabzon’da ki tüm meslek odalarının ortak yönetimini oluşturan İKK Yönetim Kurulu toplantısına katılacağım. Orada bütün Meslek Odası Başkanlarına yaptığımız çalışmalarla ilgili bilgi vereceğiz. Elimizde olan raporu kendileriyle paylaşacağız. Orada ayrıntılı şekilde istişarelerde imkânımız olacak.

Daha sonra TTSO, TTB ve TESOB ile istişare edeceğim. Bu konuyu en üst karaborsanı olan Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde tartışılması fikirlerin alınması gerekiyor. Yarın inşallah burada ilgili arkadaşlarımız kısa sunum yaparlar. Bizde bunu meclisin önerilerine açarız” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.