banner114

Mahkeme dönüşümü durdurmadı

 Trabzonun Akçaabat ilçesinde gerçekleşmesi yılan hikâyesine dönen dolmuş modernizasyonuna karşı çıkan bir grup şoför, yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı. 

Trabzon İdari Mahkemesinde görülen davada, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin mahkemeye sunduğu savunmayla yürütmenin durdurulmasına ret kararı verildi. Kooperatif Başkanı Abdullah Sevim, dönüşümün önünde engel kalmadığını ifade etti.

DÖNÜŞÜM YARGIYA TAŞINDI

Trabzonun Akçaabat ilçesinde bir süre önce Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve S.S. Akçaabat Trabzon Söğütlü ve Mersin 1 Nolu Karayolu Yolcu Taşımacılığı Kooperatifi ortaklığında yapılan çalışma ile Akçaabat-Trabzon arasında çalışan minibüslerin otobüse dönüşümü ile ilgili karar alınmıştı. Dolmuş modernizasyonuna karşı çıkan bir grup şoför ise yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı. Davaya konu olan dilekçede, Trabzon ilinde faaliyet gösteren M plakaların tespit edildiği, bu kararda Mersin- Akçaabat- Trabzon hattına 583 adet M plakanın verildiği, bu plakaların kooperatif adına değil şahıslar adına verildiği, Trabzon ilinin Büyükşehir olmasından sonrada Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışma ruhsatlarının verilerek hat ve plakalarının korunduğu, dava konusu karar ile mevcut araçların 25+1+30 ve 17+1+3 kapasiteli araçlara dönüştürülmesine ilişkin kararın hukuka aykırı olduğu, Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon merkezleri yönetmeliğinin 1/1-k maddesi uyarınca Akçaabat ilçesi sınırları içerisinde ulaşım faaliyeti ile ilgili toplantıya Akçaabat Belediyesi temsilcisinin katılması gerekirken bunun yapılmadığı kazanılmış hakların ihlal edildiği, kararın başkanlık makamınca onayından itibaren iki ay içerisinde muvafakat verilmesinin gerektiği, dönüşmek istemeyenlerin dönüşümün yapıldığı hatta çalışmasına izin verilmeyeceğine yer verildiği ve dönüşmek istemeyen plakaların istekleri dışında başka hatlarda çalışmak zorunda bırakılmalarının hukuk devleti ile bağdaşmadığı, alınan kararın kamu yararına anayasaya aykırı olduğu ileri sürülerek yürütmenin durdurulması ve iptali istenilmektedir denildi.

YARGI RET KARARI VERDİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin mahkemeye sunduğu savunmayla yürütmenin durdurulmasına ret kararı verildi. Yargının verdiği kararda 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinin 2. fıkrasında; idari mahkemelerin, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilecekleri hükme bağlanmıştır. Dava dosyasının incelenmesinden; uyuşmazlıkta yukarıda anılan kanun hükmünde öngörülen şartların gerçekleşmediği anlaşıldığından, yürütmenin durdurulması isteminin reddine, tebligatın tamamlanmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde Samsun Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere, 22/09/2020 tarihinde oy birliğiyle karar verildi. ifadeleri yer aldı.

DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNDE ENGEL KALMADI

Mahkemenin verdiği karar sonrasında bir açıklama yapan S.S. Akçaabat Trabzon Söğütlü ve Mersin 1 Nolu Karayolu Yolcu Taşımacılığı Kooperatifi Başkanı Abdullah Sevim, dönüşüme imza atmayan hak sahiplerini imza atmaya davet ederek,  böylelikle dönüşümün önünde bir engel kalmadığını ifade etti.

HABER: Nesrin BAYRAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.