banner114

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan ve “Atatürk Parkı” ile “100. Yıl Parkı” gibi farklı adlarla anılan parkın yıkımı ve yeni proje, Maçkalı vatandaşlar tarafından değerlendirildi. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan’ın “ihtiyaç gereği” yapıldığını ifade ettiği ve ağaçların kesildiği yönünde tepkilere neden olan projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan vatandaşlar ağaç kesilmesine karşı çıkarken yeni projede de mutlaka “park özelliğinin” korunmasını istedi. Parkın betonlaşmadan vatandaşların kullanabileceği nitelikli bir alan olarak kalmasını bekleyen vatandaşlar, beklentilerini “Düğün salonu ilçemiz için gerekli ancak bununla birlikte mutlaka gidip dinlenebileceğimiz, nefes alabileceğimiz park kalmalıdır.” sözleriyle dile getirdi. Vatandaşların bir diğer şikâyeti de Maçka Belediyesinin kendilerini proje hakkında bilgilendirmemesi ve düşüncelerini almamasıydı. İşte vatandaşların değerlendirmeleri:

Soner Çoban: Belediye başkanı, esnafı bu konuda bilgilendirmedi. Yapmadığı için de benim bir bilgim yok. Bu konuda bilgi paylaşımı olsa daha güzel olurdu. Herkesin görüşü alınabilirdi. “Maçka’ya daha faydalı nasıl olunabilir?” diye ortaya çıkardı. Çünkü Maçka’nın özellikle kış döneminde iş potansiyeli çok düşüyor. Bildiğim kadarıyla 2 yıldır park kullanılmıyor. Yıkılma gündemi vardı, yıkılmadı. Yapılamadı. Öyle kalınca da Maçka’ya faydası olmadı. Bu şekilde belediye de esnaf da zarara uğradı. Orada 2 yıldır düğün yapılamadı. Düğüne gelenler esnaftan da alışveriş yapıyordu. Bir yılda 100-120 düğün oluyordu orada. Bu Maçka için bir kayıptır.

Erkan Cengiz: Benim projeden haberim yok ancak Maçka’da bir düğün salonumuz yok. Esnaf olarak bu konudan rahatsızız. Ne düşünüyorlar bilmiyorum. Neden bu zamana kadar Maçka’da düğün salonu yapılamadı bilemiyorum. Düğün salonu çok gerekli. Neden Maçka’nın parası dışarıya gitsin? Maçka kazansın, Belediyemiz kazansın. Düğün salonunun yanında biz parkın mutlaka olmasını istiyoruz. Orası oldukça geniş bir yer. İnsanlar çocuklarıyla orada geziyordu, stresini atıyordu, çayını içiyordu. Yeni projede mutlaka park özelliğinin olması gerekmektedir. Maçka zaten küçük bir yer. İnsanların hava alacak yerlere ihtiyacı var. Oturup çayını, kahvesini içmesi gerekiyor. Çocuğunu gezdirmesi gerekiyor. Maçka’mız böyle güzel olur. Biz burada yaşıyoruz. Ama yetkililer ne düşünüyor bilmiyoruz. Orası niye uzun süre kapalı tutuldu bunu da bilmiyoruz. Anlamış değiliz.

Bekir Yılmaz: 2 yıldır düğün salonumuz kapalı. İnsanlar dışarıda düğün yapmak zorunda kalıyorlardı. Onun için biz düğün salonunun yapılmasını destekliyoruz. Maçka’da park da yetersiz… Bunun için park da gözetilmeli ve yapılmalıdır. Biz nefes alacak yer istiyoruz. Emeklisi olur, çocuğu olan olur oraya gider oturur. Maçka için güzel işler yapılmalıdır.

Ercan Keskin: Biz oradaki parkın kalmasını isteriz. Önceden orası çay bahçesi olarak hizmet ediyordu ve farklı şenlikler de oluyordu. 3-4 yıl oldu kapanalı. Belediye ihaleye veriyordu orayı. Belediye işletmesine geçildi. Sonra ara verildi ama neden kapandı bilmiyoruz. Düğün salonu Maçka’da şart. En büyük sorunlarımızdan biri… Yeni projeyi çok bilmiyoruz ancak parkın korunması gerektiğini düşünüyoruz. Yeşillik alan korunmalıdır.

Fatma Çoban: Maçka’da düğün salonu yok. Düğün için Esiroğlu’na gidiyoruz. Dükkâna bağlıyız çok gidemiyoruz ama bu park Maçka’ya lazım. Hem turistik anlamda hem de vatandaş anlamında buranın bir an önce yapılıp açılması gerekiyor. Düğün salonu yapılsın ama park olması gerekiyor. Parksız düğün salonu olmaz.

Gökay Çoban: Düğün salonunun olmasını istiyoruz ancak park da mutlaka korunsun. Projenin ayrıntısını pek bilmiyoruz ancak Maçka için en güzelinin yapılacağına inanıyoruz.

Serkan Kayıkçı: Maçka’nın bir düğün salonu ihtiyacı olduğu aşikâr. Salon yapılsın ama park da yapılsın. Park denilen beton olmaz o nedenle çocuk alanı olmalı ve özellikle yeşillikler içinde olmalı. İnsanlar sosyal aktivitelerini yerine getirebilmeli. İnsanlar çıkmalı ve çay kahvesini içmeli. Parkta ne olması gerekiyorsa yapılsın.

Hatice Bayrak: Yapılsa bizim için daha iyi olur. Düğün salonu yapılsın. Bu Maçka için büyük bir ihtiyaç ama onun yanında çoluğumuz ve çocuğumuzla gideceğimiz bir park da gerekiyor. Günlük zamanda da yazın çok iyi oluyor. Orada vardı ancak kapandı. Önceleri orada büyük bir park vardı ve gidip vakit geçiriyorduk. Ailece zaman geçirebilecek harika bir ortamdı ve orayı çok özlüyoruz. Yeni projede mutlaka bir park alanı olmalı.

Mustafa Küçükgenç: Maçka’da bir düğün salonu ihtiyacı var. Maçka gibi bir yerde bunun olmaması eksikliktir. Parkın düzenlenmesi sırasında mutlaka park olmalı. Ailesiyle yeni düzenlemede park olsun. Maçka turizm ilçesi ama burası geçiş güzergâhı olarak kullanılıyor. Turistler buraya geldiğinde neden buradaki bir parkta oturup çay içmesin. Akşamları insanlar oraya gidip vakit geçiriyordu. Park da olsun düğün salonu da olsun. Ne gerekiyorsa yapılsın.

Mustafa Çubukçu: Maçka’ya düğün salonu lazım, park lazım, olmasında fayda var. Buralarda öyle park gibi müsait bir yer kalmadı. Vatandaş gelse ve çay içmek istese harika olur. Erkekler kahvelere gidiyor ancak kadınlar bir yere gidemiyor. Park olsa güzel olur.

Erdem Akbulut: Maçka’nın düğün salonuna ihtiyacı var. Zaten bu 3-4 yıldır büyük bir eksiklik. İnsanlar Çağlayan’da ya da Esiroğlu’nda düğünlerini yapıyo,  oralara gidilmiyorsa okul önlerinde düğün yapıyorlar. Bu, geç kalınmış bir olay. Zaten orası en azından herkesin gidebileceği bir yer. Yeni projede mutlaka parkta olmalı. Orada bir çay ocağı da olmalı. Yazın vatandaşlar geliyor ama oturacak bir yer bulamıyorlar. Orası serin bir yer, akşamları gidip oraya oturabiliyorduk. İspanyol Anıtı da orada, onun da orada kalması gerekiyor.

Erkan Yılmaz: Geç kalınmış bir şey. Maçka’da bir düğün salonu ve park ihtiyacı var. Bunlar ilçenin olmazsa olmazlarıdır. Maçkalılar ve dışarıdan gelenler açısından parkın burada olması gerekiyor.

 Berkant PARLAK-Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.