banner114
banner146

Kudüs Derneği Eğitim-İşe cevap verdi "hezeyan içindeler"

Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Kara ve Trabzon Sivil İnisiyatif Platformu üyeleri Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir araya gelerek, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan Kudüs’e selam isimli sergi  ile ilgili asılsız açıklamalar yapan Eğitim-İş Sendikasına cevap verdi. Kara, “Bahse konu sendikanın Trabzon temsilciliğin yaptığı bu hezeyan dolu hareketler yetmezmiş gibi genel başkan düzeyinde bu konunun tekrar ısıtılıp kamuoyunun meşgul edilmesi de ayrı bir hezeyandır” dedi.

KUDÜS KISIR TARTIŞMALARIN ÜSTÜNDE BİR MESELEDİR

Başkan İbrahim Kara, Türkiye’nin her yerinde Kudüs ile ilgili eğitici, öğretici etkinlikler yaptıklarını söyleyerek, “Başta Trabzon olmak üzere bölgemizde ve Türkiye’de Kudüs ile ilgili tanıtım ve bilinçlendirme faaliyetleri yaparken hissiyatla hareket etmeye özen gösteriyoruz. Çünkü Kudüs davası kısır tartışmaların üstünde bir meseledir ve öyle görülmelidir. Bu minvalde halkımıza yönelik Kudüs geceleri, fotoğraf sergileri, eğitici ve öğretici her türlü etkinlik yapılırken anaokulundan başlamak suretiyle üniversite seviyesine kadar gençlerimizin seviyelerine uygun bilinçlendirme çalışmalarına da devam etmekteyiz. Yaşları küçük ama ferasetleri kocaman olan yüzlerce kardeşimizin Kudüs’e olan ilgi ve alakasını gördükçe bu çalışmalardaki gayretimizi hep birlikte artırmamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

KASITLI BİR ŞEKİLDE KAMUOYU YANILTILDI

Sözcü gazetesinin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Lisesindeki sergiyi çarpıtarak, kamuoyuna olayı yanlış akatardığını söyleyen Kara, Sözcü gazetesinin tutumu ile ilgili,Bütün bu muazzam çalışmaları yaparken ve gören herkesin takdirlerini alırken takriben 7 ay öncesinde Trabzon Ortahisar ilçesinde bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kudüs tarihinin aktarıldığı bir sergi uygulaması başlamıştır. Bu köşede Kudüs’ün 5 Bin yıllık tarihi anlatılırken kronolojik bir dil kullanılmış ve özellikle 1917 sonrasında yaşanan Türkiye ve tüm dünyanın vicdanını kanatan yönlerine de vurgu yapılmıştır. Bunun yanında Türkiye’nin de Kudüs davasındaki destekleyici rolüne de vurgu yapan fotoğraflar sergide yer almaktadır.  “Kudüs’e Selam” isimli bu sergi uygulaması, çeşitli yalan ve iftiralarla dolu bir şekilde birileri tarafından basına servis edilmiş Sözcü Gazetesi de bütün haber tekniklerini hiçe sayarak ve kasıtlı bir şekilde kamuoyunu yanıltıcı, utanç verici bir haber yayınlamıştır. Konu ile ilgili dernek olarak anında bir tekzip metni yayınlayarak kamuoyu bilgilendirilmiştir. İsteyen herkes bu tekzip metnini derneğimizin internet sitesinden ve sosyal medya platformlarımızdan edinebilir” şeklinde konuştu.

SİZLER KİMİN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPMAKTASINIZ?

Eğitim İş Sendikasının da sergi ile ilgili asılsız söylemlerine cevap veren Kara, “Bu yetmezmiş gibi içinde eğitimcilerin yani çocuklarımıza eğitim veren öğretmenlerin de olduğu bir sendika da bu konuyu gündeme getirmiş ve kamuoyunu kasıtlı bir şekilde yanlış yönlendirmiştir ve yönlendirmeye de devam etmektedir. Yeni nesle doğruluğu ve dürüstlüğü öğretmekle mükellef kişilerin böyle önemli bir konuda kasten yalan ve iftiraya başvurmalarını kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum. Sendika, sergide kullanılan ve Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Mührü Şerifi olan grafiği, kimler tarafından peydahlandığı bilinen ve kasıtlı olarak İslâm’a hakaret algısı için kullanılan bir gruba mâl ederek bilinçaltlarındaki duyguyu açığa çıkarmıştır. Buradan şunu sormayı bir vazife biliyorum: Sizler kimin sözcülüğünü yapmaktasınız ve hangi milletin duygularını dejenere etmeye çalışmaktasınız?” dedi.

İSLAMİ SİMGELERİ TERÖRLE BAĞDAŞTIRMAYA ÇALIŞTILAR

Kara, Eğitim İş Sendikasının neden sergideki eserlerden rahatsızlık duyduğunu anlatarak, “Aynı yöntemi yine tarihte tüm İslam milletleri ve devletleri tarafından ortak olarak kullanılan ve Osmanlı ecdadımızın da alay sancağı olarak kullandığı “Kelime-i Tevhid (Allah’tan Başka İlah Yoktur, Muhammed, Allah’ın Resûlüdür)” grafiğinde de göstermiş ve bu söylemlerle İslamî simgeleri “terör” gibi kavramlarla bağdaştırmaya kalkışmıştır. Bu anlayışı reddettiğimizi ifade ederken bunu tarihin en şerefli milleti olan Müslüman Türklere bir hakaret kabul ettiğimizi belirtmek istiyorum. Sergide kullanılan ve rahatsızlık sebebi olan bir başka nokta da, asil ve aziz milletimizin Kudüs’e verdiği desteği gösteren karelerdir. 1980’de Merhum Erbakan hocamızın önderliğinde Konya’da yapılan tarihi Kudüs Mitingi ile 2009’da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın Davos’ta dönemin işgalci İsrail temsilcisine gösterdiği ve dünya kamuoyunun hâlâ unutamadığı tepki, Kudüs Davası’nın dönüm noktalarından sadece iki tanesidir. Bunun gibi daha nice örnekler şerefli tarihimizde vardır, olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

KAMUOYUNU MEŞGUL ETMELERİ HEZEYANDIR

Eğitim İş Genel Başkanının Trabzon’a gelip açıklama yapmasını hezeyan olarak nitelendiren Kara, “Bahse konu sendikanın Trabzon temsilciliğin yaptığı bu hezeyan dolu hareketler yetmezmiş gibi genel başkan düzeyinde bu konunun tekrar ısıtılıp kamuoyunun meşgul edilmesi de ayrı bir hezeyandır. Yalan ve iftiraların son perdesinde derneğimize başka bir iftira daha atılmıştır. O da derneğimizin bir siyasi parti il yönetimiyle tümüyle işbirliği içinde olduğu algısıdır. Bu da büyük bir yalan ve bühtandır. Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği, herhangi bir siyasi parti ile değil, Kudüs konusunda hassasiyet gösteren tüm gruplarla işbirliği içinde olmuştur ve olmaya da devam edecektir.  Son olarak şu hususların altını bir kere daha çizmekte fayda görüyoruz: Kudüs davası siyasi bir mesele olmaktan öte her şeyden önce bir insanlık sorunudur.  “Kudüs’e Selam” isimli sergi, Kudüs tarihini, yaşanan gerçekleriyle birlikte gözler önüne sermiş, İsrail’in Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi kurumlar tarafından bile zikredilen “işgal” yönü gözler önüne serilmiştir” dedi.

Kara sözlerini, “Kudüs’te yaşanan işgal uygulamalarına başta şehirde yaşayan Müslümanlar, Hıristiyanlar, vicdan sahibi Yahudiler, dünyanın birçok noktasındaki insan hakları izleme kuruluşları karşı gelirken, bölgenin yüzlerce yıl barış içinde yaşamasını sağlamış bir milletin torunları olarak bizler elbette tarafsız ve umarsız kalmamız söz konusu değildir. Bu aziz milletin yüreğindeki İslâm ve Kudüs Davası’nı söndürmek isteyenler boşuna uğraşmaktadırlar.  Bu ve benzeri çıkışlarla asil ve aziz milletimizin arasında ayrımcılık ve bölücülük yapmak kimsenin yanında bırakılmayacak, gerekenler hukuki zeminde takip edilecektir. Atılan iftiraları hukuk ve maşeri vicdan gereken yere koyacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kudüs davasını tüm siyasi ve diğer kısır tartışmalar dışında tutmak suretiyle savunmaya gayret edecek, zalimin zulmünü her fırsatta dile getirmeye gayret edeceğiz” cümleleriyle tamamladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.