banner114

KTÜ ve Trabzon Üniversitesi bugün açılıyor

Trabzon’da KTÜ ve Trabzon Üniversitesi bugün itibariyle yüz yüze eğitime başlayacak. Artan vaka sayılarına bağlı olarak üniversitelerin yüz yüze eğitime geçiş sürecinde bazı sorunlarla karşılaşılması bekleniyor. Türk Eğitim Sen Üniversite Temsilcisi Metin İskenderoğlu kampüslerde güvenlik görevlisi sayısının az olmasından dolayı girişlerde kuyruklar oluşabileceğini ve kontenjan sayısı nedeniyle oluşacak sınıf kalabalığıyla ilgili sorunlar doğabileceğini belirtirken, vakaların da artış gösterebileceğini kaydetti. 

Trabzon’da KTÜ ve Trabzon Üniversitesi bugün itibariyle yüz yüze eğitime başlayacak. Artan vaka sayılarına bağlı olarak üniversitelerin yüz yüze eğitime geçiş sürecinde ne gibi sorunlarla karşılaşılacağını anlatan KTÜ ve TRÜ yetkili sendikası Türk Eğitim Sen Üniversite Temsilcisi Metin İskenderoğlu anlattı. İskenderoğlu kampüslerde güvenlik görevlisi sayısının az olmasından dolayı girişlerde kuyruklar oluşabileceğini ve kontenjan sayısı nedeniyle oluşacak sınıf kalabalığıyla ilgili sorunlar doğabileceğini kaydederken vakaların da artış gösterebileceğini kaydetti.

CİDDİ BİR ÖNEREGE YOK

İskenderoğlu, bir buçuk yılın ardından başlayacak eğitim döneminin öğrenciler için heyecan verici olduğunu söyleyerek, “KTÜ ve Trabzon Üniversitesinde bir buçuk yılın ardından eğitim başlayacak. Temel anlamda bazı sıkıntıların olduğunu görüyoruz. Sınıfların kapasitesi ve yüz yüze derslerin nasıl yapılacağıyla ilgili henüz ciddi anlamda bir yönergenin olmadığını görüyoruz. Bu da otomatik olarak biraz karmaşıklığa sebep olacak. Öğrenciler bir buçuk yılın üzerine büyük bir hevesle eğitim görmek için okula gelecekler” sözleriyle ciddi bir yönerge hazırlanmadığını belirtti.

GİRİŞLERDE KUYRUKLAR OLUŞABİLİR

Her iki üniversitenin de güvenlik görevlisi sayısının yetersiz olması nedeniyle kampüslerde girişlerde kuyruklar oluşabileceğini söyleyen İskenderoğlu, “Öğrenciler kampüslere alınırken çift aşı olmalarını, aşı olmayanların da 72 saat içinde PCR tesiti yaptırmış olmaları gerekli. Fakat hem aşı olmayan hem de PCR testini yaptırmamış öğrencilerin içeriye girmesi noktasında bazı sıkıntılar var. Bununla ilgili olarak sadece İçişleri Bakanlığının genelgesi ve İl Hıfsısıhha Kurulunun vermiş olduğu bazı kararlar var. Yönetmelikler kanunların üzerinde olmadığı için biz bazı sıkıntıların çıkacağını düşünüyoruz. Kapılarda kontrolleri yağacak olan güvenlik görevlisi sayısının çok az olmasından dolayı kuyrukların oluşacağını, öğrencilerin binalara girmekte ciddi derecede zorluklar yaşayacağını düşünüyoruz. Bununla ilgili önlemlerin yeterince alınmadığını düşünüyoruz. Dezenfektan, temizlik malzemesi ve ateş ölçme noktasında sıkıntıların olacağını düşünüyoruz. Biz yetkili sendika olarak üniversite yönetimine sorunların aşılması noktasında her türlü desteği vereceğiz. İlk hafta binalara  girme noktasında sıkıntılar oluşabileceğini düşünüyoruz. Biz bu sorunların bir hafta içerisinde ortadan kalkarak hem Trabzon Üniversitesinde hem de KTÜ’de sorunların ortadan kalkacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

VAKALAR BİR MİKTAR ARTABİLİR

Üniversitelerin açılmasının vaka sayılarını bir miktar artıracak olsa da yüz yüze eğitimin vazgeçilmez olduğunun altını çizen İskenderoğlu, “Trabzon maalesef şuanda vaka yoğunluğunda Türkiye birincisi. Artan vaka sayılarına paralel olarak vakaların artmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu anlamda gelen öğrenciler 18 yaş ve üzeri. Bilinçli olduklarından dolayı maske, mesafe ve temizlik konusunda duyarlı olacaklarını düşünüyorum. Vaka sayılarımız biraz artacaktır. Ama eğitimi bir şekilde yapacağız. Doğal olarak bu noktada öğrencinin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Üniversite yönetimleri öğrencilere dersleri ister yüz yüze alabilme imkanı, isterse de online devam edebilme imkanı sundu. Bunun için çok ciddi bir altyapı çalışması yapıldı. Burada sıkıntı şuradan çıkabilir” dedi.

SINIF KONTENJANLARI SORUN OLABİLİR

İskenderoğlu sınıf kontenjanları noktasında sıkıntı yaşanabileceğini söyleyerek, “Öğrencilerin online olarak dersi almayıp yüz yüze derse talebi olursa vakalar ister istemez tetiklenecek. Burada öğrencide personel de daha hassa davranacak. Bu şekilde sorunları aşacağız.  Üniversite yönetimi hocalarla derslerinizi yüz yüze mi yoksa online mı yapmak istersiniz diye görüştü. Hocaların taleplerine göre alt yapı kurdular. Burada sıkıntı yüz yüze yapılmak istenen derslerde kontenjan fazlalığından yaşanabilir. Diyelim ki hoca sınıfa girdi sınıf yüz kişiyse, sosyal mesafeye uygun oturulmamışsa ne olacak? Kontenjan fazlalığına yönelik senaryolarımız eksik. Öğrenciye sınıfa girdikten sonra bizim sınıfımızın mevcudu şu kadar sizi dışarı çıkaralım diyemezsiniz. On kişiyi dışarı çıkaralım mı diyeceksiniz. Bu sefer öğrencinin ders alma hakkını engelleyeceksiniz. Bunlara yönelik bir b planımız olsa sıkıntılarla daha kolay başa çıkabilirdik” şeklinde konuştu. Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.