banner114

Kostaki konağına yapılan Trabzon adına utançtır

Trabzon’da restorasyonu duran ve 2 müteahhitin de işi bıraktığı Kostaki Konağı Ortahisar Belediye Meclisinde CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu tarafından gündeme getirildi. Zorlu restorasyon konusunda sıkıntılar yaşanan Kostaki Konağında yapılanları rezelet olarak nitelendirerek, “YİKOP bu konudan anlamıyor. Tarihi eserlere el atmasınlar. Bu konu Kültür Bakanlığının ilgileneceği konudur. Keşke Kültür Bakanlığı ilgilenseydi tarihi eser bu duruma gelmeseydi. Gerçekten tam bir rezillik var. Herkesin anladığı şekilde dünyada sayılı binalardan bir tanesi. Bu binaya yaptığımız Trabzon adına utançtır. Burada sergilenen tarihi eserler var. 6 - 7ay tane oda depo gibi kullanılıyor. İl Kültür Turizm Müdürümüz bu konuda yetersiz olduğunu beyan etmekte fayda buluyorum. Bir depo bulup bunları taşıyamadı. Çatısı da brandayla kapalı. O şekilde bekliyor” dedi.

YUKOP İŞTEN ANLAMIYOR

Zorlu, Kostaği Konağının nasıl sorunlar yaşadığını anlatarak “Kostaki Konağından bahsetmek istiyorum. Duvarlarına, iskeleyi tutsun diye bir önceki müteahhit tarafından takılan araçlar var. Bu ikisi müteahhit değişik sebeplerle işi bıraktı. Dolaylı olarak iki müteahhitle de konuştum. Niye bu aşamaya geldi. İkisinin de ortak görüşü: 1.’si ihaleyi aldı yüzde 3 gerçekleşme yaptı. Daha sonra çıkan yasadan faydalanarak bunu 2. Müteahhite devretti. O da yüzde 15 seviyesine getirdi. Olay burada kitlendi. Müteahhitlerin hataları var. Hala 2018’de yapılan ihalenin süresi de 720 gündü. 4 yıl oldu daha yüzde 15 gerçekleşme seviyesi var.  2018 birim fiyatlarıyla 2. Müteahhit yapmaya çalıştı. İşin altında kalkması imkansız oldu. Ancak, esas şikayet ettikleri 3’lü kontrol ayağı var. Birincisi Anıtlar ve Relova Kurulu. İkincisi Valiliğin Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ve Ankara’dan gelen bakanlık yetkilileri.  Kimin ne yaptığı belli değil? Tam bir keşkemeş. Özellikle Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığının tarihi eser restorasyon konusunda yetersizliği, işten anlamaması, birim fiyatlarla bazı müdahaleleri sorunu artırıyor” sözleriyle YUKOP’un işten anlamadığını kaydetti.

KAPILAR PÜRMÜZLE YAKILDI

Tarihi Konağın dokusunu bozacak şekilde bilinçsiz işlemler yapıldığını dile getiren Zorlu, YUKOP ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yetersizliğinden bahsetti. Zorlu,  Kapılara, 10 kat boya atılmış, bunun tek tek kazınarak çıkarılması gerekiyor. Ancak pürmüzle yakılarak düzeltilmeye çalışmış. Sanat eserleri bozulma tehlikesi geçirdi. Şimdi Yavuz Selim İlköğretim Okulunda yaptıkları gibi duvarları kazıdılar. YİKOP bu konudan anlamıyor. Tarihi eserlere el atmasınlar. Bu konu Kültür Bakanlığının ilgileneceği konudur. Keşke Kültür Bakanlığı ilgilenseydi tarihi eser bu duruma gelmeseydi. Gerçekten tam bir rezillik var. Bunun içine girmenizi istiyorum. Dökülüyor, her taraf. İskeleler kurulmuş. Pencereler açık. Burası 1. Derece tarihi bina. Herkesin anladığı şekilde dünyada sayılı binalardan bir tanesi. Bu binaya yaptığımız Trabzon adına utançtır. Burada sergilenen tarihi eserler var. 6 - 7ay tane oda depo gibi kullanılıyor. Müteahhit buraya sokulmadı. Buralarda ne problemi var. İl Kültür Turizm Müdürümüz bu konuda yetersiz olduğunu beyan etmekte fayda buluyorum. Bir depo bulup bunları taşıyamadı. Çatısı da brandayla kapalı. O şekilde bekliyor” şeklinde konuşarak tarihi konakta yapılan bilinçsiz hataları anlattı.

YAKIŞTIĞI ŞEKİLDE YAPILMASI LAZIM

 Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Zorlu’nun anlattıklarını dikkatle dinleyerek Kostaği Konağında yapılan çalışmaların binanın tarihi değerine yakışır bir biçimde devam ettirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Kostaki Konağı ile ilgili vali bey, Büyük Şehir Belediye başkanı oraya beraber ziyaret yaparak, halledilmesi lazım. Oranın yakıştığı şekilde yapılması lazım. Bu konuda eserlerimizin hava, şartlar, iklimlendirme noktasında olumsuz şartları ile ilgili çalışma yaparız. Belki birlikte ziyaret gerçekleştiririz. En azından oradaki eserleri daha farklı ortama alınabilir” dedi.

Foto: Kostaki konağına yapılan Trabzon adına utançtır

HABER: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Barut Osman 2 hafta önce

kaç yıldır becerip bir binayı restore edemeyenler...