banner114

KORONA İLE YATIP KALKIYORUZ!

BAKIN NERELER KAPANIYOR?

Dünyayı yakından ilgilendiren koronavirüs Türk toplumunu da tamamen esir aldı. İçişleri Bakanlığı yayımladığı son genelgeyle dün gece 24.00dan itibaren AVMler ve lokantalar dışındaki tüm eğlence ve istirahat yerlerinin (kahvehane, kafeler, lokaller, yüzme havuzları, sinemalar, çay bahçeleri ve hamamların) faaliyetlerini durdurdu.

ÇEBİ, İLÇEYİ İLAÇLIYOR

Toplu ulaşım araçları hijyenik şartlara uygun hale getirilirken, işletmeler sırada bekliyor. Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, yalnız araçlarda değil ortak kullanım alanlarında da dezenfekte çalışması başlattı. Gümüşhane Valiliği ise alınan bir dizi tedbirin ardından umreden gelen vatandaşları evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

ADLİYELER TATİL EDİLDİ

Trabzon Adliyesi, Rize Adliyesi ve ilçe adliyelerindeki tutuklu ve acil işler hariç tüm duruşmaların nisan ayına kadar ertelenmesine karar verildi. Diğer yandan Trabzon Adliyesi ve Rize Adliyesi korona virüse karşı ilaçlanarak dezenfekte edilirken; cezaevi ziyaretleri 6 Nisan’a kadar iptal edildi. n HABERi 6’DA

ARAKLIDA VİRÜSE KARŞI TOPLANDILAR

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 (Yeni Koronavirüs) hastalığını önleme ve tedbir çalışmaları kapsamında Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi başkanlığında belediye daire amirlerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirildi. Virüse karşı özellikle ortak kullanım alanlarında dezenfekte çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Başkan Çebi, durum değerlendirme toplantısı yaparak bilgi aldı. Belediye Başkanı Recep Çebi yaptığı açıklamada, Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 (Yeni Koronavirüs) hastalığını önleme ve tedbir çalışmaları kapsamında toplantı gerçekleştirdik. Araklımızın genelinde Trabzon Büyükşehir Belediyemiz ve Araklı Belediyemizce dezenfekte ve hijyen çalışmalarını başlattık. Özellikle bayanlar sosyal tesislerimiz, okullarımız, toplu taşıma araçlarımız, taksiler, duraklar ve ortak kullanım alanlarında çalışmalar aralıksız devam edecek. Vatandaşlarımızın yetkili merciler tarafından yapılan açıklamaları ve duyuruları takip etmelerini ve bunlara harfiyen uymalarını rica ediyoruz. ifadelerine yer verdi.

GÜMÜŞHANEDE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ MASAYA YATIRILDI

Gümüşhanede Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında ilgili kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda koronavirüs hastalığı (Covid-19) hakkında alınan ve alınması gereken tedbirler masaya yatırıldı.

Toplantının başlangıcında gazetecilere yaptığı açıklamada dünyada büyük bir salgına neden olan, Türkiyede görülmeye başlayan koronavirüs hastalığının toplumun bütün kesimlerini ilgilendirdiğini belirterek, toplantının amacının Gümüşhanede yaşayan insanların en iyi şartlarda nasıl korunacağı olduğunu söyledi.

Devletin ilk günden itibaren çok özel tedbirler geliştirerek Türkiyeyi koronavirüs hastalığından en az zarar görmesi noktasında gereken herşeyi yaptığını ifade eden Vali Taşbilek, Bizlere gönderdikleri talimatları doğrultusunda da ilimizde ne tür tedbirler aldık, alıyoruz ve farklı alınması gereken tedbirlerin neler olduğunu istişaresini yapacağız. Alınmış olan tedbirler çerçevesinde hem ülkemizde hem de ilimiz özelinde baktığımızda çok şükür herhangi bir sıkıntımız mevcut değil. Sağlık teşkilatımız gerekli tedbirleri aldı. Bu hastalığın gerek yayılmaması gerek bulaşmaması noktasında yapılması gereken nelerse bizlere gönderilen talimatlar çerçevesinde geliştirdiğimiz yöntemlerle uyguluyoruz. dedi.

Gümüşhanede koronavirüsle ilgili herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını, tedbirlerin devam ettiğini kaydeden Vali Taşbilek, bugüne kadar vatandaşların gösterdiği duyarlılıktan dolayı da teşekkür ederek bu virüsün bulaşmaması ve yayılmaması noktasında vatandaşlardan aynı duyarlılığı devam ettirmelerini beklediklerini söyledi.

İŞLETMECİLERİMİZİ HİJYEN KURALLARINA UYMALARI İÇİN UYARDIK

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Vali Taşbilek, kahvelerde kağıt ve okey oyunlarının yasaklanıp yasaklanmadığıyla ilgili bir soruyu şöyle cevaplandırdı: Arkadaşlarımıza tavsiyelerimizi yaptık. Emniyet ve Jandarma kuvvetlerimiz vasıtasıyla kahveci arkadaşlarımıza da duyurduk. Öncelikli olarak mekanlarının hijyenlerinin sağlanması hususunda uyarılarda bulunduk. Bizim bu çalışmamız bilgilendirici, uyarıcı çerçevede bir çalışma. Kahvehanelerimiz, çay ocaklarımız insanlarımızın çokça oturduğu ve özellikle kahvehanelerde kağıt ve okey gibi oyunların oynanması sırasında birebir elle temasın olduğu noktalar olduğu için arkadaşlarımızı özellikle uyarma ihtiyacı hissettik. Onlarda bu toplumun değerli ve sorumluluk taşıyan bireyleri. Onlarda vatandaşlarımızın bu tür sıkıntıları yaşamasını istemezler. Bize düşen devlet babında onları uyarmaktı, farkındalık oluşturmaktı. Bütün işletmecilerimize gerekli tedbirleri alıp çalışmaları yaptıkları, hijyen noktasında çok daha dikkatli ve duyarlı oldukları için müteşekkiriz. Herhangi bir yasak söz konusu değil. Bizimki bir tavsiye, uyarma, bilgilendirme, rehberlik etme faaliyeti. O tür mekanlar kapalı alanlar ve insanların sıklıkla temas ettiği alanlar. Bizim amacımız da insanımızı korumak. Gümüşhanedeki işletmecilerimizin hepsi duyarlı insanlar.

UMREDEN GELİP EVİNDE DURAN VATANDAŞLARIMIZ DIŞARI ÇIKARLARSA...

Gümüşhanede umreden dönen vatandaşların evlerinde olduğunu, evlerinden çıkan vatandaşlar hakkında halk sağlığını tehlikeye düşürmelerinden dolayı idari ve kanuni yollara başvuracaklarını belirten Vali Taşbilek, Sağlık Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları yapıyor. Geçen günlerde Diyanet İşleri Başkanımız da açıkladı. Umreden dönen vatandaşlarımız lütfen 14 gün devletimizin yönlendirdiği şekilde evlerde izole edici şekilde tedbir alsın. Böylelikle Diyanet İşleri Başkanımızın tabiriyle kul hakkında girmekten imtina etmiş olurlar. Bu sağlık sorununun ülkemizde ve ilimizde görülmesini engelleme noktasında onlara da düşen çok önemli bir ödevdir. İstirham ediyoruz lütfen evlerinden çıkmasınlar. 14 günlük süreyi evlerinde kapalı alanlarda geçirsinler. Evlerin içerisinde biz onlara güveniyoruz. Kendi çocuklarını, aile fertlerini koruma noktasında tedbirli olacaklarını düşünüyoruz. Dışarıya çıkmasınlar. Çıkan vatandaşlarımız hakkında da diğer vatandaşlarımızın sağlığı tehlikeye düşürmelerinden dolayı gerekli idari ve kanuni yollara başvuracağımızı da buradan iletmek istiyorum. şeklinde konuştu.

YALAN PAYLAŞIMLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Vali Taşbilek, son olarak geçtiğimiz günlerde Gümüşhanede de bir örneği yaşanan sosyal medya üzerinden sansasyonel ve gerçek değeri olmayan birtakım haberler yayılmasıyla ilgili ciddi yaptırımlar olacağını hatırlatarak, Geçenlerde ilimizde böyle bir durumla karşılaştık. Bunlar toplumu daha çok endişeye sevk eden olaylardır. Devletimiz bununla ilgili, insanları korkuya, endişeye sevk edecek paylaşımlar, gerçeğe aykırı paylaşımlar yapan isteyenler için gerekli idari yaptırımlar uygulayacaktır. Bizim ilimizde de arkadaşlarımız gerekli tespitleri çalışmalarını yapıyor. ifadelerini kullandı.

KORONA ADLİYELERİ DE ETKİLEDİ

Tüm dünyada hızla yayılan korona virüs adliyeleri de etkiledi. Trabzon Adliyesi, Rize Adliyesi ve ilçe adliyelerindeki tutuklu ve acil işler hariç tüm duruşmaların nisan ayına kadar ertelenmesine karar verildi. Diğer yandan Trabzon Adliyesi ve Rize Adliyesi korona virüse karşı ilaçlanarak dezenfekte edilirken; cezaevi ziyaretlerinin 6 Nisana kadar iptal edildiği bilgisi paylaşıldı.

CEZAEVİ ZİYARETLERİ 6 NİSANA KADAR İPTAL

Tüm dünyada hızla yayılan ve ülkemizi de tehdit eden korona virüs salgını nedeni ile Rize Adliyesi, Trabzon Adliyesi ve ilçelerdeki adliyeler tutuklu ve acil işler hariç tüm duruşmalar Nisan ayına kadar ertelenirken; korona virüse karşı ilaçlanarak dezenfekte edildi.

TÜM DURUŞMALARA NİSAN AYINA KADAR ARA VERİLDİ

Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, Trabzon Merkez Adliyesi ve ilçelerdeki adliyelerde tutuklu ve ivedi işler dışındaki duruşmalar ve keşifler Nisan ayına kadar ertelendi derken; Rize Barosu Başkanı Av. Ümit Peçe, Tüm duruşmalara 13 Nisana kadar ara verilmiştir. Özellikle risk yaratılmaması açısından ivedi ve acil işler dışında adliyeye gidilmemesi gerekir. Tutuklu davalarda sanığın ve mağdurun 1. derecede yakınları dışındaki yakınlarının duruşmalara gelmemesi önemle rica olunur. Avukatlarımızın duruşmalarına özellikle mazeret sunmalarına gerek duyulmamıştır.  diye konuştu.

HABER: Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.