banner114

SOSYAL MEDYADA SAVUNDULAR

AK PARTİ hükümetinin imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nin Türk aile yapısını yerle bir edeceğinden endişe eden muhafazakar aydınlar ve STK’lar toplumu yeterince bilgilendirme adına  yurt çapında konferans ve panel düzenlerken bunun bir örneği de Trabzon’da organize edildi. ‘Aileye Açılan Savaş’ adlı panel Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

GRUBU UZUN MU ORGANİZE ETTİ?

PANELİ provoke etmek için aralarında 10 kişilik kadın grup salona gelerek eylem yaptı. Provokatif söylemlerde bulunan kadınları CHP İl Başkaın Güzide Uzun’un organize ettiği iddia edildi. İHH İl Başkanı Zühtü Kalma, “Güzide Hanım o grupla geldi. zaman zaman yanlarına gidip konuştu ya da organize etti. Kendisini en ön sıraya oturttuk. Eylemle birlikte onlarla kalkıp gitti.” dedi.

PROVOKASYONU SAVUNDULAR

ÖTE YANDAN paneli provoke edelerle birlikte salondan çıkan CHP İl Başkanı Güzide Uzun, dün paneli eleştiren paylaşımda bulundu. Uzun, “Ateşi Trabzon’dan körükleyerek İstanbul Sözleşmesi’nin pişmanlığı yaşanıyor” derken, Kolektif Kadın Grubu da Uzun’a destek verdi. Grup, “33 gerici kuruma karşı eylem yapıldı.”, “Gerici panele protesto”, “Trabzon kadın savunması elinize sağlık” paylaşımları ile sahne aldı.

Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde “Aileye açılan savaş” adlı panel CHP’li ve feminist bir grup tarafından protesto edildi. Panelin tanıtımı yapılırken panelin provoke edileceği yönünde duyumlar aldıklarını belirten İnsani Yardım Vakfı İHH Yönetim Kurulu Başkanı Zühtü Kalma, “CHP İl Başkanı Güzide Uzun da aralarında olmak üzere yaklaşık 10 kişilik bir grup vardı. Provokatif söylemlerde bulundular. İçerde sivil polisler vardı. Eylem gerçekleştiği anda müdahale ettiler.” dedi.

“PROVOKE EDİLECEĞİ DUYUMUNU ALMIŞTIK”

Panelin tanıtımı yapılırken feminist gruplar ve CHP’liler tarafından panelin provoke edileceği yönünde sosyal medyadan açıklamalar yapıldığını ve duyumların kendilerine ulaştığını belirten Başkan Kalma “Program gerçekleştiğinde de yerlerini almışlardı. CHP İl Başkanı Güzide Uzun da aralarında olmak üzere yaklaşık 10 kişilik bir grup vardı. Yarısı aşağıda, yarısı yukarıdaydı. Program aralarında ara ara sataşmalar yaşandı ama asıl eylemlerini soru cevap kısmında gerçekleştirdiler. Emine Bulut Cinayeti ve Ensar Vakfında yaşanan olaylara sessiz kalındığını belirterek, provokatif söylemlerde bulundular.” ifadelerine yer verdi.

“EMİNİYETE BİLGİ VERİLMİŞTİ”

Program esnasında eylem yapılacağı yönünde duyum aldıkları için konu hakkında emniyete bilgi verdiklerini belirten Başkan Kalma, “İçerde gençler vardı, provoke olmasınlar diye emniyete haber verilmişti. İçerde sivil polisler vardı. Eylem gerçekleştiği anda müdahale ettiler ve dışarı çıkartıldılar.” dedi.

Uzun, salona olaydan önce geldi

CHP İl Başkanı Güzide Uzun program başladığında salonda yoktu. Olay anından önce salona geldi. Sivil polisler onlara zarar gelmesin diye onları dışarı çıkarttılar. Yoksa müdahale etmeyecektiler.

“SORUNU BERABER ÇÖZELİM” DEDİ PROTESTO EDİLDİ

“Bir ifsat hareketi olarak “Toplumsal cinsiyet eşitliği” küresel Projesinin Felsefi Temelleri konusunda konuşan Prof. Dr. Burhanettin Can’ın soru aldığı sırada protestolar meydana geldi. Prof. Dr. Can yükselen sesler üzerine, “Herkes saygıyla dinlesin. Sorusu olan sorsun cevaplayalım. Bu toplum da beraber yaşıyoruz. Sorun hepimizi ilgilendiriyor. Çözümü de beraber bulalım.” dedi.

SÖZLEŞMENİN AİLE YAPISINA AYKIRI

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Aile Kurumu konusunda konuşan Av. Muharrem Balcı, şunları söyledi: Türkiye’deki ‘Cinsiyet eşitliği’ hususundaki çalışmalar, İstanbul Sözleşmesi’nden kaynaklanan bir zorunluluk. Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan ve yaptırım gücü (AYM m.go) olan uluslararası bir sözleşmedir. Sözleşme, ilk olarak Türkiye tarafından Mayıs 2011’de İstanbul’da imzalandığı için İstanbul Sözleşmesi adını almıştır. Ağustos 2014’te yürürlüğe giren sözleşmeyi Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan vb. ülkeler imzalamamıştır. Sözleşmedeki kavramların tanımlarında “ayrımcılık nedenleri” ortaya konulurken, kullanılan “toplum, töre, din, kültür, örs, adet, gelenek, görenek, namus, edep, ahlak ve aile” gibi anahtar hatta odak kavramlar basitleştirilerek sıradanlaştırılarak bir psikolojik hareket yürütülmektedir. İstanbul Sözleşmesi’nin merkezinde toplumsal cinsiyet kavramı vardır. Toplumsal cinsiyet savunucularının dine ve geleneğe bakışı sekülerdir. Sözleşmede ele alınan şiddetin içeriği belirsizdir. Toplumsal cinsiyete dayalı her türlü eylem ve bu eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma anlamına gelir. Ayrımcılık yapılmaması adına cinsel yönelim ve cinsel kimlik kavramları legalleştirilmektedir. İstanbul Sözleşmesi, şiddetin önemli bileşenlerini görmezden gelmektedir.

Provokasyonu sosyal medyada savundu

CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, geçtiğimiz gün Trabzon’da gerçekleştirilen “Aileye açılan savaş” adlı paneli eleştirdi. Uzun, “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin aşağılanarak lanse edildiği, ötekileştiren, aşağılayan birçok ifadenin yer aldığını hayretle izledik.” dedi.

PANELDEN ÇIKTI, SOSYAL MEDYADA YAZDI

Geçtiğimiz gün Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde “Aileye açılan savaş” adlı bir panel gerçekleştirildi. Prof. Dr. Burhanettin Can ve Av. Muharrem Balcı’nın konuşmacı olarak katıldığı panele CHP’den tepki geldi. Başkan Uzun, birçok STK’nın destek verdiği panele ağır eleştirilerde bulundu.

PROVOKASYONA DEĞİL KONUŞMACILARA ŞAŞIRMIŞ

Panele destek verenleri eleştirerek açıklama yapan Başkan Uzun, “Trabzon’da ‘Aileye açılan savaş’ konulu panel yapıldı. Kurumsal adreslerine baktığınızda her şey anlaşılmakta zaten. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin aşağılanarak lanse edildiği, kadının özgür birey eşit yurttaş olarak tanımlanmasının adeta suç teşkili olduğunu, ötekileştiren, aşağılayan birçok ifadenin yer aldığını hayretle izledik. Ateşi Trabzon’dan körükleyerek İstanbul Sözleşmesi’nin Meclis’ten geçişinin pişmanlığı yaşanıyor.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.