banner114
banner146

KISITLAMALAR ARTIK  KALDIRILSIN....

Yarın sona erecek olan kademeli normalleşme dönemi sonrasında neler olacağı bugün yapılacak Kabine toplantısının ardından netlik kazanacak. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Kabine, Türkiye'nin yeni Koronavirüs haritasını ortaya koyacak Tüm Türkiye yeni normalleşme dönemi için alınacak olan kararları beklerken, Trabzon’da sağlık camiasından iş dünyasının temsilcilerine kadar birçok isim beklentilerini günebakış’a anlattı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASININ GEVŞETİLMESİ BEKLENİYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Tam kapanma sürecinde yükselen sayılarımızı kapanmayla birlikte kontrol edilebilir ve yönetilebilir olan seviyeye indirdik ama hedefimiz olan 5 bin ve altına indiremedik. Yine kurallara uymakta sıkıntılarımız oldu. Tabii ki pandemi bütün sektörleri etkiledi. İnsanların hem bedensel hem ruhsal hem de sosyal sağlığını etkileyen bir salgın hastalıkla karşı karşıya kaldık. 15-16 ay gibi uzun bir süredir stres altında yaşıyoruz. İnsanların dayanma gücünde zorluklar oluşmaya başlamış. Ancak Koronavirüs 5-6 aya kadar aşısı olmayan, tedavisi olmayan ve bütün dünyada ciddi sorunlar yaratan hastalık iken bilim dünyasının ciddi gayreti ile elimizde aşı gibi savaşta bizi ciddi derecede umutlandıran bir silah var. Tedavi için istediğimiz sürece ulaşmadık ama 5-6 ay içinde hem bulaşmayı önleyen hem de tedaviyi daha hızlı yapabilen ilaçlar da karşımıza çıkacak. Ülkemizde de aşı üretimi için patentler bize verilmiş durumda. Sputnik 5 ve Snovak aşısı da ülkemizde üretilebilecek. Yerli de birçok aşı çalışması var. Onlarında finale doğru yürüdüğünü görüyoruz. Sayıların kontrol edilebilir bir düzeye indirilebildiği bir dönemde uyumun biraz daha yüksek tutularak savaşta virüsün önüne geçmemiz gerekiyor. Kabine toplantısında alınacak önlemlerin sektörlerin faaliyete geçmesi yönünde olacağını düşünüyorum. Sektörlerin faaliyete geçebileceği önlemlerle birlikte bir paket açıklanacağını öngörüyorum. Aşıların geliyor olması ve bu ay içinde de yüksek sayıda aşılarımızın olacağını göz önüne alırsak bu yaklaşımın doğru da olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye hızlı da bir aşı yapabilme potansiyeline sahip. Aşılarımız olduğu sürece çok hızlı bir şekilde aşı yaparak bulaşı da düşüreceğiz. Belirli koşullarda sektörlerin faaliyete geçmesine yönelik açıklamalar olacağını düşünüyorum. Sokağa çıkma kısıtlamalarının da bir miktar gevşetileceğini, hafta sonunun biraz daha serbestleşeceğini, yasak saatlerinin biraz daha kısalacağını öngörüyorum. Biraz daha rahat edebileceğimizi ancak insanların Sağlık Bakanlığının önerilerine mutlaka uyum göstermeleri gerektiğini hatırlatmak isterim.” dedi.

NORMALLEŞMEYE DÖNÜK ADIMLAR

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Biraz daha normalleşmeye dönük adımlar iş dünyasını rahatlatacaktır. Bizim de beklentimiz bu doğrultudadır. Özellikle belli sektörlerde beklentiler daha da fazla. Bu doğrultuda alınacak kararlar çok önemli. İnanıyoruz ki gerekli çalışmalar yapılarak kararlar bu doğrultuda alınacaktır. Çünkü iş dünyasında bildiğiniz gibi uzun süre kapalı kalarak belirli sektörler oldukça sıkışık duruma gelmiştir. Bunların açılması için önemli adımlar atılacağı beklentisi içindeyiz.” diye konuştu.

“TURİZM HAREKETLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇECEK  KISITLAMA OLMASIN”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölge Başkanı Volkan Kantarcı da koronavirüs’le yaşamda yeni döneme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kantarcı, “Sektörün beklentisi turizm hareketliliğinin önüne geçecek bir kısıtlama olmaması yönünde. Diğer taraftan veriler de çok önemli. Bilim Kurulunun sağlıkla ilgili değerlendirmesi nedir, kademeli normalleşme döneminde ne kadar başarıya ulaştık, bunlar da önemli. Her şeyden önemlisi vatandaşların duyarlılığı. Bu süreçte belki restoranlar, kafeler açılacak. İlk etapta belki işletmelerin açık alanlarının kullanılmasına müsaade edilecek ya da tamamının kullanılmasına müsaade edilecek. Toplu taşımadaki yüzde 50 kısıtlaması belki tamamen kalkacak. Vatandaşlar olarak hassasiyetin yüksek olması gerekiyor. Otokontrol sistemiyle beraber ilerleyen haftalarda, ilerleyen aylarda başımıza iş açmamak gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.

“TAMAMEN AÇILMAMIZ YÖNÜNDE BEKLENTİMİZ ÇOK YÜKSEK”

Sektör olarak büyük bir dar boğazdan geçtiklerini kaydeden Trabzon Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Er, “Tamamen açılmamız yönünde beklentilerimiz çok fazla. Çünkü lokantacı esnafı o kadar zor durum yaşadı ki artık kısıtlamaları kaldıracak gücü kalmadı. Çok büyük bir heyecanla yapılacak açıklamayı bekliyoruz. Verilen desteklerden bazı esnafımız kriterleri karşılayamadığı için faydalanamadı. İnşallah tamamen açılırız. Bir esnafın yanına gidecek halimiz yok. Dövüş kavga durumuna geldik artık. Lokantacı esnafı bu süreçte ayakta kalabilmek için dönüşüm başlattı artık sıcak yemek yapan kalmadı gibi. Hamburger, tavuk döner, lahmacun gibi şeylere dönüldü.” ifadelerini kullandı.

“ESNAF BORÇ BATAĞINDA,  SIKINTILAR VAR”

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta da pandemide dönüşüm süreci geçiren şoför esnafının rahat bir nefes alabilmesi için yeni normalleşmeyle birlikte tam kapasite çalışmayı beklediklerini söyledi. Başkan Usta, “Pandemi süreci şoför esnafımızı çok etkiledi, sıkıntıya soktu. Dolayısıyla bir an önce bu sürecin bitip normale dönem için dua ediyoruz. Pandemi sürecinde Türkiye’de dönüşüm yapan illerden bir tanesiyiz. Zor durumdayız. Esnaf borç batağında, sıkıntılar var. İnşallah 1 Haziran’dan sonra hükümetimizin açıklayacağı programla normalleşmeye döneceğiz. Tam kapasite ile hizmet vermek istiyoruz. Bakanlıklarla yazışmamızı yaptık. Kabine toplantısından sonra hayırlı haberleri bekliyoruz.  Tüm esnafın normal seviyede çalışmasına olanak sağlanmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu

HABER:.Songül MAZLUM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.