banner114
banner146

Kırsal mahalleye döneneler hizmetlerden yararlanamayacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı oturumları Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Ataman yönetiminde devam etti. Belediye Meclisi CHP Grup Başka Trabzon’un Büyükşehir olmasıyla köylerden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinin kırsal mahalle olmasıyla ilgili konuyu gündeme getirdi. Belediye Başkanları kırsal mahalle konusu hakkında düşüncelerini dile getirdi. Başkanlarının birçoğu kırsala dönüşecek mahallelerde yol, su ve çöp toplama gibi hizmetlerin yapılamayacağına dikkat çekti.

ATAMAN SÖZÜ BAŞKANLARA BIRAKTI

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, bazı başkanların bu yönetmeliğe sıcak bakmadığını ileri süren Şahin, “Bazı belediye başkanları bu işe sıcak bakmıyor. Bu tip gelirlerden paylarının azalacağı için. Vatandaşlar bu noktada ne yapmalı?”diye soru yöneltti.  

Başkan Vekili Ataman ise konuyu ilçe belediye başkanlarına sordu.  Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, “Evet derim. Kırsal mahallelere dönüşmesine sıcak bakıyorum. Vatandaşın lehine olan her şeye sıcak bakarım” diyerek kırsal mahalleye sıcak baktığını ifade etti.  

YOL VE SU HİZMETLERİNDEN YARARLANAMAYACAKLAR

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, kırsal mahallelerde su ve yol çalışmaları gibi belediye hizmetlerinden yararlanılamayacağı dile getirerek “Burada vatandaşımız yaşıyor. Burada önemli olan işin nasıl ne şekilde yapılacağıdır. Ve o bölgelerde insanlar yaşarken, asfaltını yapıyoruz, çöpünü topluyoruz, suyunu getiriyoruz. Kırsal mahalle kavramı içinde yönetmelik açısından değerlendirdiğimizde, bu ifadelerin hiç biri yok. Kırsal mahalle olarak, yaylada ücrada bir evden bahşediyor. Bunu sağ olsun bir takım çevreler güzel şekilde işliyor. Özellikle mahallelerimizde muhtarlar üzerinden bizlere talepler geliyor. Kırsal mahalle yaptığımız yerde asfaltını getirmeyeceğiz, suyunu getirmeyeceğiz, çöpünü toplamayacaksak o bölgeleri kırsal mahalle yapacağız. Bu hizmetleri getireceksek ki, vatandaşın lehine hizmetleri yerine getirmek gerek. Ama yönetmeliğe uygun hareket etmek gerek. Bizim ilçelerimizde kırsaldaki mahallelerimizde, sadece yol katma payı alıyoruz. Her hangi bir ruhsat ücreti, projeyle ilgili ücret almıyoruz. Diğer taraftan emlak vergileri ile diğer suyla ilgili tarifeler geliyor. Bunlar zaten meclislerimizde değerlendirilecek hususlar.Biz indirimi kendimiz yaparız. O bölgelerden ücretleri almayız. O yapılabilir. Bu yapılan kanun, daha çok İç Anadolu Bölgesindeki mahalle ve köyler için geçerli. O bölgelerde uzun bağlantı yolu var ve mahalle toplu bir yerde yerleşmiş. Bizim bölgemiz için bu uygun olduğunu düşünmüyorum. Kırsal mahalle konusunda sonuçta yönetmelik çıktı. Bizim de uygulamamız gerekiyor. Uygulayacağız, bu konuda tereddüt yok” sözleriyle konu hakkındaki görüşlerini paylaştı.

DERNEKPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KIRSAL MAHALLEYE DESTEK VERMEDİ

Dernekpazarı Belediye Başkanı Mehmet Aşık, “Kırsal mahalle konusunda adil olmalıyız. Bizim ilçemizde, Dernekpazarı için konuşayım.  Daha önceden 4 mahalle vardı. Bu mahallelerden emlak, su faturası, çöp vergisi alıyoruz. Diğer 10 mahallemizde bunları almıyoruz. Hizmet açısından baktığımızda bir birine üstünlüğü yok hatta ötekilerin fazlası var eksiği yok.  Onları kırsal mahalle yapıp, diğer 4 mahalleden aldığımız kaynaklarla hizmet etmeye devam edersek adaletsiz olur.  Onun için o 4 mahalleden almaya devam edeceğiz.  Onu çeviriyorsak hepsini kırsal mahalle yapalım. Ben dağın başında, kulübeden emlak vergisi alırken, öteki mahallede villadan emlak vergisi almayacağım. Bu adalet değil. Hiç hizmet götüremediğimiz alanlar varsa evet kırsal mahalle yapalım” diyerek kırsal mahalle konusuna sıcak bakmadığını beyan etti.

BÜYÜKŞEHİR YAPMAYLA, KIRSALINIZI ŞEHİR YAPAMIYORSUNUZ

Başkan Vekili Ataman belediye başkanlarının sözlerinin ardından  “Büyükşehir yapmayla, kırsalınızı şehir yapamıyorsunuz. Önemli olan kırsala şehir şartlarını taşınması. Kırsal Mahalle statüsü ile birlikte Akçaabat Belediye Başkanımız net anlattı. Kimin neyden mahrum kalacağına bakmalıyız.  D. Karadeniz Belediyeler Birliğinde sayın başkanımız, İlçe Başkanlarıyla değerlendirme yaptı. İlçe Başkanlarımız yönetmeliği kendi içlerinde değerlendirme yaptığında, Büyükşehir’e getirdiğinde değerlendirme yapılacak.  Ortada yönetmelik var. Yönetmelik uyulacak. Çıkış amacı Doğu Karadeniz Bölgesi mi amaçlandı, Türkiye genelinde merkezi mahallelere göre mi yapıldı.  İlçe belediye başkanları kendi çerçevelerinde değerlendirsin, Büyükşehir’e geldiğinde birlikte kararı alırız” diyerek konuya nokta koydu.

haber:Fatoş YETİMHELLAÇ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.