banner114
banner146

Kırmızıdan  çıkmamıza az kaldı

KARADENİZ İYİ DURUMDA

 SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın son yayınlanan illere göre 100 bin kişide vaka sayısının verildiği tabloyu Karadeniz Bölgesi açısından değerlendirdi. Yayınlanan tabloya göre Karadeniz Bölgesi kırmızı kategoriden çıkmaya çok az bir sayının kaldığını kaydetti.

KIRMIZI HATTA DAYANDIK

KARADENİZ Bölgesinde 100 bin kişide görülen vaka sayılarında 100’lü rakamlara inilmesinin bölgenin önceki durumuna oranla oldukça olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Son  bir aydaki kısıtlamalarla beraber Türkiye’de yüzde yetmişe yakın bir azalma oldu.” dedi.

TOPLUM KURALLARA UYDU

   PROF. Dr. Aydın, bazı illerin Karadeniz Bölgesindeki illerden çok daha yüksek vaka oranına sahip olmasına rağmen yüzlü kararların altına düşerek kırmızı kategoriden çıkmasının toplumsal kurallara uymada vatandaşların becerisine bağlı olduğunu söyledi. n 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın son yayınlanan illere göre 100 bin kişide vaka sayısının verildiği tabloyu Karadeniz Bölgesi açısından değerlendirdi. Yayınlanan tabloya göre Karadeniz Bölgesi kırmızı kategoriden çıkmaya çok az bir sayının kaldığını söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Son  bir aydaki kısıtlamalarla beraber Türkiye’de yüzde yetmişe yakın bir azalma oldu. Karadeniz Bölgesinde bundan bir ay önce vaka sayıların çok fazlaydı.  100 bin kişi de 300-800 kişi arasında vaka sayısı vardı. Şimdi artık Kırmızı hattına geldi.” dedi.

KIRMIZI HATTINA DAYANDIK

Karadeniz Bölgesinde 100 bin kişide görülen vaka sayılarında 100’lü rakamlara inilmesinin bölgenin önceki durumuna oranla oldukça olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Son  bir aydaki kısıtlamalarla beraber Türkiye’de yüzde yetmişe yakın bir azalma oldu.  Hemen hemen 81 ilimizde düşüş devam ediyor. Karadeniz Bölgesinde bundan bir ay önce vaka sayıların çok fazlaydı.  100 bin kişi de 300-800 kişi arasında vaka sayısı vardı. Şimdi artık Kırmızı hattına geldi. Burada kısıtlamalarla beraber uyduğumuz kuralların etkisi var. Korona virüs aramızda eğer bu dönemden sonra kısıtlamalar biraz gevşeyince bizde virüse karşı korunma yollarımızı gevşetirsek bu rakamları yeniden yükseltmemiz söz konusudur.” şeklinde konuştu.

TOPLUMUN KURALLARA UYMA BECERİSİ ETKİLİ OLDU

Prof. DR. Aydın, Bazı illerin Karadeniz Bölgesindeki illerden çok daha yüksek vaka oranına sahip olmasına rağmen yüzlü kararların altına düşerek kırmızı kategoriden çıkmasının toplumsal kurallara uymada vatandaşların becerisine bağlı olduğunu söyleyerek, “Bu durum bölgesel olarak toplumun kurallara uyma becerisine bağlı. Çanakkale kısıtlamalara Karadeniz bölgesindeki ilerden çok daha fazla uydu ve virüse yaşam alanı vermedi. Demek ki Biz  Karadeniz’de Çanakkale kadar kurallara uymadık. Elimizden bu kadar geldi ve vakalarımız yavaş yavaş düşüyor. İlden ile kültürel davranışlar, sosyal yaşam alanları, tarımsal faaliyetler gibi faktörler ilden ile farklılaşıyor. Onun için bu tablolar illere göre hazırlanıyor. Sonuçta tabloya şöyle bakmakta fayda var. Türkiye kısıtlamalar başladığında 37 bindeyken bugün 11 bine düştü. Yüzde 60’ın üzerinde bir düşüş var.” ifadelerini kullandı.

HERKES MUTLAKA AŞI OLMALI

Pandemi sürecinin atlatılmasında en önemli durumun toplumun büyük çoğunluğunun bağısıklık kazanmasıyla olacağını kaydeden Prof. Dr. Aydın, bunun da aşılamayla mümkün olacağının altını çizerek, “Önümüzdeki günlerde bu şekilde kurallara uymaya devam edersek vaka sayılarında düşüş devam eder. Ama bu düşme devam ederken aşıyla toplumun yüzde yetişini aşılarsak o zaman toplumsal bağışıklık oluşmuş oluyor. Öyle olunca da Bölgemizdeki vaka sayıları yüzün çok çok altına düşer. Aşıları mutlaka yaptırmak gerekiyor. Aşılama eğer yüzde 50 oranında gerçekleşirse o zaman yine işimiz zor. Aşıya uyma oranı şuanda yüzde yetmiş beşlerde. Bu oran daha da aşağıya inerse bu konuştuğumuz olumlu cümleleri konuşamayız. Toplumun yüzde yetmişinin bağışık hale gelmesi lazım. Onun için de toplumun aşılamaya en az yüzde doksan beş uyması gerekiyor. Aşıya uyma oranı düştükçe toplumsal bağışıklığı yakalama ihtimalimiz azalır.  O azalınca da salgın etkisini daha fazla devam ettirir. 17 günlük kısıtlamaların ardından elde edilen rakamların ve salgının yönetilebilir hale gelmesi oldukça iyi. Yalnız bu sürecin sürdürülebilir olması gerekiyor. Hem bu rakamları daha aşağıya çekmek, hem de bu düzeyde sürdürmek lazım. Önemli bir oranda aşı yapılana kadar. Eğer bu süreci kısıtlamaları kaldırırken maske, mesafe ve temizlik uygulamalarımızı kaldırırsak önümüzdeki günlerde salgının yeniden yükselmesi söz konusudur. Böyle olunca biz kısıtlamaları kaldıracağız ama maske, mesafe ve temizlik kurallarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Vazgeçersek yeni yüksek rakamlarla ve yeni kısıtlamalarla karşılaşıyorum.” dedi.

HABER: Fatoş BATMAN 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.