banner114

Kimliği yok etmeden dönüşüm yapılmalı

Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Trabzon için özellikli Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlamak gerektiğini söyledi. Şen, “Kentin kimliğini gösteren, kentle bütünleşmiş olan mahalleleri önemli. Dönüşüm yaparken çok dikkatli olmak lazım.Kentin hangi bölgesinin kentsel dönüşüme gireceği ve nelerin nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesi açısından önemli.  Dolayısıyla buralarda dönüşüm yaparken çok dikkatli olmak lazım.” diye konuştu

Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Trabzon için özellikli Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlamak gerektiğini söyledi. Şen, “Yalı Mahallesi, Faroz, Çömlekçi, Çarşı Mahallesi gibi yerler kentin kimliğini gösteren, kentle bütünleşmiş olan yerlerdir. Dolayısıyla buralarda dönüşüm yaparken çok dikkatli olmak lazım. Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi, kentin hangi bölgesinin kentsel dönüşüme gireceği ve nelerin nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesi açısından önemli.” dedi.

Kentsel Dönüşüm alanının belirlenmesi kanuni düzenlemeler çerçevesinde yapıldığını söyleyen Şen, “Kağıt üzerinden işaretleyip de biz buraları dönüştüreceğiz demememiz lazım. Yapılan kentsel dönüşümlerin hepsi aslında yapısal yani bina dönüşümüdür. Sosyolojik, kültürel, o mekanın tarihi dokusuyla alakalı bir dönüşüm yapmıyoruz maalesef. Trabzon’da uygulanan dönüşümlerin hepsi bu şekilde. Çömlekçi’nin ilk etabında ortaya çıkan projeler de böyle... Dokuya uygun olmayan yapılar, yüksek binalar dile getiriliyordu. Yalı Mahallesi, Faroz, Çömlekçi, Çarşı Mahallesi gibi yerler kentin kimliğini gösteren, kentle bütünleşmiş olan yerler. Dolayısıyla buralarda dönüşüm yaparken çok dikkatli olmak lazım.” diye belirtti.

YERİNDE DÖNÜŞÜM…

Kentsel Dönüşümün yerinde dönüşüm olarak yapılmaya başlandığını ifade eden Şen, “Bakanlık da artık yöntemini değiştiriyor. Yerinde dönüşüm yaparak insanları oradan taşımaktan ziyade, yaşayan insanları da orada bırakarak bir şekilde mekanın geçmişini, kimliğini ve kent yerindeki konumunu da koruyarak geliştirmek ve geleceğe taşımaktır.” şeklinde açıkladıktan sonra ekledi: “Çömlekçi için bir proje yok. Sadece sınırlar belli. Ne yapılacağı konusunda bir araştırma, inceleme yapılmamış. İnsanlara da her hangi bir proje sunulmamış… Doğru olan var olan bir proje üzerinden konuşmak.”

İNSANLARIN AKLIYLA DALGA GEÇMEK GİBİ...

Çömlekçi’nin konumunun göz önünde bulundurulması gerektiğini aktaran Şen, “Çömlekçi’nin daha farklı bir konumu da var. Meydan ve civarının ticaret mekanı olduğunu düşünürsek Batı’dan gelenler moloz mevkiinde, Doğu’dan gelenler Çömlekçi mevkiinden kente giriş yaparlar. Dolayısıyla kente ulaşım açısından kaynaklanan bir konumu var. Limanla bir ilişkisi var. Yaşanmış tarihi var. Ticari yaşamsal faaliyet kültürü var. Bunların hepsini alt alta koyup bir proje üretmek lazım. Çömlekçi proje alanının küçültülmesi işin mali boyutuyla ilgili bir durumdur. Bu işi etap etap büyüteceğiz demektir. Biraz insanların aklıyla dalga geçmek gibi gözüküyor. Bu yapalım, deneyelim, görelim tarzında gibi… Dönüşümü sosyal çerçevede düşünmek gerekir.” diye değerlendirdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ HAZIRLANMALIDIR

Şehrin dinamiklerine uygun özellikli Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanmasını vurgulayan Şen, “Bunu örneğin Elazığ yaptı. Kentin hangi bölgesinin kentsel dönüşüme gireceği ve nelerin nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesi açısından önemli. Hem yaşayanlar hem de yaşayacaklar ve ticaret yapacaklar için nasıl bir uygulama olacağı açık ve net olur. Zor bir şehir burası. Mülkiyeti ve arazisi kısıtlı. Bu işin başını çeken Trabzon Büyükşehir Belediyesidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da desteğini alarak diğer kurumları da buna koordine ederek hareket edilmesi lazım.” şeklinde öneride bulundu.

Rabia MOLLAOĞLU

Anahtar Kelimeler:
ÇömlekçiErcan Şen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.