banner114

Kıbrıs Türkleri cevabını verecektir

AK Parti Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu ve Av. Salih Cora KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Akıncı'nın Kıbrıs Türk tarihini görmezden geldiğini ve Rum anlayışı ile örtüşen bir duruş sergilediğini belirten Milletvekili Cora, her şartta KKTC’nin yanında olan Türkiye için Akıncı’nın kullandığı ifadeleri kınadı. Akıncı'nın, Barış Pınarı Operasyonu ile ilgili yaptığı ‘1974'te biz adına Barış Harekâtı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır’ söylemlerini de hatırlatan Cora, “Akıncı o dönemde de Türkiye'yi töhmet altında bırakmıştı. Yeni açıklamasıyla da kime yaranmaya çalışmıştır? Bu köksüz ve densiz açıklamaları yüzüne vurmak tarihi bir mecburiyettir.” dedi.

“YAPILAN ZULÜMLERİ NE ÇABUK UNUTTU”

Cora, “Akıncı'nın söylemleri şahsiyetine ve ahlakını yakışmış olabilir. Ancak kendisinin işgal ettiği koltuğa hiç yakışmamaktadır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığından derhal istifa ederek emaneti Kıbrıs Türklerinin iradesine bırakmalıdır.” dedi. Türkiye'nin adadaki varlığının kendilerinin bağımsız bir şekilde yaşamalarının teminatı olduğunu da vurgulayan Cora, “Türkiye Akdeniz’de Kıbrıs halkının hukukunu savunmak için tarihi mücadele verirken böyle söylemler söylemek arkadan hançerlemek değil de nedir? Rumların onlara yaptığı zulümleri ne çabuk unuttu! Ne kadar özgürdüler? Akıncı’nın yüzsüz ve vicdansız açıklamaları asla kabul edilir, hiçbir şekilde yenilir yutulur açıklamalar değildir.” dedi.

“KIBRIS TÜRK HALKI ONA EN GÜZEL CEVABI VERECEKTİR”

Cora, “Ada'da Kuzey Kıbrıs'ın bağımsız bir devlet olmasını Türkiye dışında başka bir devlet istemezken bu ifadeleri kullanmaya vicdanı hiç sızlamadı mı? Eğer Türkiye zamanında haklı meşru çıkarmayı ve müdahaleyi yapmasaydı; Akıncı KKTC Cumhurbaşkanı değil İngiliz ya da Rum vatandaşı belki de sömürüsü olacaktı. Kullandığı bu ifadeler ile her kap kendi içini sızdırır misali, gönlünden geçenler diline vurmuştur. Eğer Türkiye'nin adada varlığını kabullenemiyorsa gitsin Rum kesiminde ya da İngiltere'de yaşasın. Kuzey Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır. Akıncı'ya en güzel cevabı nisan ayında yapılacak seçimlerde Kıbrıs Türk halkı verecektir.”

AYVAZOĞLU: “KAYBEDEN AKINCI’NIN BİZZAT KENDİSİ OLUR”

Akıncı’nın açıklamalarının ne akıl ne de vicdanla anlaşılır bir tarafı olmadığını belirten Milletvekili Ayvazoğlu, “Her şartta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olan, hak ve menfaatlerini koruyan Türkiye Cumhuriyeti bu söylemleri hak etmez. Türkiye Cumhuriyeti bu söylemleri hak etmediği gibi Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları da bu söylemleri hak etmemektedir. Bu söylemler ile ne Türkiye gibi güçlü bir devletin hamisi olduğu KKTC halkı ne de Türkiye kaybeder tek kaybeden Akıncı’nın bizzat kendisi olur. ‘Fıtrat değişir sanma bu kan yine o kandır’ sözünü Akıncı’ya hatırlatmakta fayda görüyorum.” dedi.

MAŞASI OLDUĞU EMPERYALLERİN SÖZCÜLÜĞÜNE SOYUNMUŞ

Ayvazoğlu, 2015 yılında dönemin KKTC Maliye Bakanı Birikim Özgür'ün Türkiye’nin her yıl KKTC bütçesinin 1/4'ünü finanse ettiğini ve bu katkının çok önemli olduğunu belirterek, ‘Türkiye, KKTC’ye kaynak göndermezse, batarız’ açıklamasını hatırlayalım. Bu necip millet yavru vatanımız Kıbrıs’ta kardeş Kıbrıs halkımızın refahı için fedakârlık yapacak, bu necip millet kardeş Kıbrıs halkının güvenliği için gerektiğinde canını feda edecek, dünyadan izole edilen bu kardeşlerimize her türlü imkânı sağlamak adına elinden gelen her türlü fedakârlığı yapacak ancak KKTC Cumhurbaşkanı, başkanı olduğu cumhurun değil de maşası olduğu emperyallerin sözcülüğüne soyunacak.”dedi.  

HABER: Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.