banner114
banner146

KDV ORANLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER..

KDV ORANLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER..

KDV oranlarında değişiklik yapan 29/3/2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılan düzenlemelerin bazıları aşağıda açıklanmıştır.

-KONUT TESLİMLERİNDE KDV UYGULAMASI

Yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla konut teslimlerinde KDV oran uygulamasında önemli değişiklikler yapılmıştır.

Kararın 1 inci maddesinde, mevcut durumda konutlara uygulanan KDV oranının tespitinde esas alınan büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup bulunmama ve yapının bulunduğu arsanın emlak vergisi değerini dikkate alan kriterler kaldırılmıştır.

Kararın 4 ve 9 uncu maddelerinde yapılan düzenleme ile de konut teslimlerindeki KDV oranı yeniden düzenlenerek, konutların net alanının 150 m2’ye kadar olan kısmı için %8, 150 m2’nin üzerindeki kısımları içinse %18 oranında KDV uygulanması kararlaştırılmıştır.

Ayrıca, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde yapılan konutların net alanının 150 m2’ye kadar olan kısmı için %1 oranında uygulanmakta olan KDV oranı korunmuş, bu konutlarda da 150 m2’nin üzerindeki kısımlar için %18 oranında KDV uygulanması karara bağlanmıştır.

KDV oranlarına ilişkin düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği konusu Kararın 10 uncu maddesinde düzenlenmiş ve Kararın yürürlüğe girdiği tarihten önce yapı ruhsatı alınmış veya kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi yapılmış projeler kapsamında inşa edilen konutlar için eski hükümlerin uygulanacağı belirtilmiştir.

Kararın 01.04.2022 tarihinde yürürlüğe gireceği dikkate alındığında,1 Nisan 2022 tarihine kadar yapı ruhsatı alınmış olan projelere ilişkin konut teslimleri KDV hesaplaması yönünden eski düzenlemeye tabi olacaktır. 1 Nisan 2022 tarihinden sonra yapı ruhsatı alınacak olan projelere ilişkin konut teslimleri ise bu karar hükümlerine tabi olacaktır.

-ARSA VE ARAZİ TESLİMLERİNDE KDV UYGULAMASI

Kararın 9 uncu maddesinde yapılan düzenleme ile halihazırda % 18 oranında KDV’ye tabi arsa ve arazi teslimlerinde KDV oranı %8’e indirilmiştir. 

-İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITI TİCARETİNDE KDV ORANI

Kararın 3 üncü maddesinde yapılan düzenleme ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükelleflerce kullanılmış araç (binek otomobil ve traktör) teslimlerinde oluşan karları esas alarak belirlenen özel matrah üzerinden hesaplanan KDV oranı %1’den %18’e yükseltilmiştir.

-YEME İÇME HİZMETLERİNDE KDV ORANI

Kararın 7 nci maddesinde, yeme içme hizmetlerindeki birinci sınıf işletme, üç yıldız ve üzeri otel gibi yerler için yapılan ayrım kaldırılarak bu hizmetlerin tamamında KDV oranı %8’e indirilmiştir.

-TEMİZLİK MALZEMELERİ, BEBEK BEZLERİ GİBİ ÜRÜNLERDE KDV ORANI

Kararın 9 uncu maddesinde;

•   Sabun,  Şampuan,  Deterjan, Dezenfektanlar,Islak mendil,Tuvalet kağıdı, Kağıt havlu,Kağıt mendil ve peçete, Bebek ve yetişkin bezleri, hijyenik ped vb. (9619.00 tarife pozisyonunda yer alan mallar)
Ürünlerin teslimlerinde KDV oranı %18’den %8’e indirilmiştir.

Yeni KDV oranları 01.04.2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.