banner114

Kayıt dışı turizme göz yumuluyor

57 Kaçağın Hiçbirine Müdahale Edilmedi

TRABZON Oteller Birliği ve Turizm Geliştirme Derneği Başkanı Mustafa Dündar Trabzon’da kayıt dışı turizme göz yumulduğunu söyledi. Dündar, “Kaçak olduğunu bildiğimiz 57 kaçak tesis dilekçesini yetkililere gönderdik, bir tanesine bile müdahale edilmedi.” dedi.

Turizm Konseyi Yetkisiz ve Etkisiz Oldu

TRABZON Turizm Konseyinin bir yaptırım gücü olmadığını, konseyle birlikte tek başlılığın oluşmadığını belirten Dündar, “Turizm konseyi de ancak görüş bildiriyor. Kamu yetkilileri haksız rekabet ve yasadışı tesislere göz yumuyor” dedi. 

Kaçaklar Nitelikli Elemanı da Etkiliyor

TRABZON Turizminin zorda olduğunu, turizmdeki kazancın nitelikli personel istihdam etmeye yetmediğini kaydeden Dündar, “Bunun nedeni de yine aynı sorun, kaçağa göz yumulunca ruhsatlı işletmeler nitelikli personele vereceği parayı kazanamıyor. Bu insanlar da iyi ücrete alacakları yerlere gidiyorlar” dedi.  n HABERi 8’DE

Trabzon Oteller Birliği ve Turizm Geliştirme Derneği Başkanı Mustafa Dündar Trabzon’da kayıt dışı turizme göz yumulduğunu söyledi. Trabzon Turizm Konseyi ve Trabzon Kent Konseyinin çalışmalarını da değerlendiren Dündar, “Kaçak olduğunu bildiğimiz 57 kaçak tesis dilekçesini yetkililere gönderdik ve bir tanesine bile müdahale edilmedi. Turizm Konseyinin bir yaptırım gücü yok. Dolayısıyla ben turizm konusunda mevcut yapının tek başlılığı sağlayabileceği kanaatinde değilim. Turizm Konseyi de görüş bildiriyor. TTSO da, Esnaf Odası da görüş bildiriyor. Hani tek elden yürütecektik. Kent Konseyi turizmle ilgili neden görüş bildiriyor o zaman” dedi.

57 KAÇAK TESİSİ BİLDİRDİK

Trabzon’da yetkili mercilere kaçak turizm faaliyetleri ile ilgili 57 kez dilekçe yazıldığını ancak birine bile müdahale edilmediğini söyleyen Dündar, “Bunun nedeni Trabzon’daki turizmin yarısından fazlasının kayıt dışı olması. Haksız rekabet ve kamunun yasadışı tesislere göz yumması. Bu kadar mücadele etmemize rağmen, adres belirtmemize rağmen herhangi bir tedbir alınmaz mı? Hiç kapana duydunuz mu? Kaçak olduğunu bildiğimiz 57 tesis dilekçesini yetkililere gönderdik ve bir tanesine bile müdahale edilmedi. Herkesle defalarca görüşerek bu konuda dilekçeler verdik ama sonuç alamadık. Herkes haklısınız diyor ama gereğini yapamıyorlar” dedi.

TURİZM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

Dündar, Turizm Konseyine yönelik değerlendirmede bulunarak konseyin bazı noktalarda eksikleri olduğunu söyledi. Dündar, Turizm İl Müdürlüğünün güçlendirilmesinin daha önemli olduğunu belirterek, “Buradaki maksat turizmde tek elden turizmin yönetilmesini hedeflemek. Ama mesela orada turizmi tek elden yöneteceksek Turizm İl Müdürünü ne yapacağız? Turizm Konseyinin bir yaptırım gücü yok. Kanuni bir yetkisi yok. Herhangi bir tesisi açamaz, denetleyemez, yapılacak olan fuarlara Turizm Konseyi sadece kendi çabasıyla katılamaz. Dolayısıyla ben turizm konusunda mevcut yapının tek başlılığı sağlayabileceği kanaatinde değilim. Güçlendirilmiş bir Turizm İl Müdürlüğü, Turizm Bakanlığının Trabzon’da yerelde tam temsilinin olmasını arzu ederdim. Sivil Toplumu da arkasına alan, diyalog içinde olan temsil yeteneği güçlü, liyakatli bir il müdürünün olmasını, belediyelerde karar alma mekanizmalarında turizmle ilgili sivil kuruluşların yer almasının yeterli olacağını düşünüyorum. Ama onlar farklı bir yöntem seçtiler. Bu yöntem olmaz mı? Elbette olabilir. Tavsiye edici bir turizm konseyi faydalı olabilir. Bunun tamamen faydasız olacağını düşünemiyorum. Ancak işin içinde seyahat acenteleri, TTSO var, Belediye var, Vali var ama turizmin bel kemiği konaklama tesisleri ve yiyecek içecek tesisleri yok. Onlarında olması gerekir. Onlarında bu konuda söyleyecekleri vardır. Bana sorarsanız konaklama tesislerinin söyleyecekleri birinci sırada önemlidir. Çünkü yatırımı yapanlar onlar. Trabzon’da bu yatırımları yapan başka bir sektör yok” şeklinde konuştu.

HANİ TEK ELDEN YÖNETİLECEKTİ?

Trabzon Kent Konseyinin turizmle ilgili yaptığı çalışmalara yönelik değerlendirmede bulunan Dündar, “Kent Konseyi sunumunda kimlerle çalışma yapmışlar, hangi konuları ele almışlar, hangi soruları sormuşlar buna bakmak lazım. Değerli buluyorum ancak eksik buluyorum. İki ayaklı sacayağı olmaz. Yapılanların hepsi iki ayaklı sacayağı yapmaktır. Düşer bu sacayakları. Bunu mümkünse üç, dört, beş ayaklı yapmak lazım. Sivil toplumdan ne kadar destek alabilirsek o kadar sağlam olur. Kent Konseyi kendi adına bir şey yapıyor ve turizmle ilgili görüş bildiriyor. Turizm Konseyi de görüş bildiriyor. TTSO da, Esnaf Odası da görüş bildiriyor. Böyle iş mi olur? Hani tek elden yürütecektik. Kent Konseyi turizmle ilgili neden görüş bildiriyor o zaman” ifadelerini kullandı.

KALİFİYE ELEMAN TRABZON’DA DURMUYOR

Trabzon’da turizm sektöründe kalifiye eleman sorunun neden oluştuğunu anlatan Dündar, “Kent Konseyi araştırmasında bunun sebeplerine hiç girmedi. Bunun iki sebebi var. Bu sektörde eleman yetiştirecek okullar yeterli kalifiyede öğrenci alamıyorlar. Bir öğrenci seçiliyor süzeğin en altında kalan, hiçbir okula giremeyen öğrenci geliyor Turizm Meslek Lisesi ya da Meslek Yüksek Okulunda öğrenci oluyor. Gelecekteki maksadın ne diye sorduğunuz zaman turizmle ilgileneceğim demiyor, ailem istedi okuyorum diyor. İkinci ise nitelikli personel istihdam edebilmek için nitelikli personele iyi ücret ödemek gerekir. Turizmin Trabzon’daki kazancı nitelikli personel istihdam etmeye yetmiyor. Çünkü konaklama tesisi işleten kişiler, niteliksiz tesislerle rekabetten dolayı etkileniyor. Nitelikli personele vereceğimiz parayı kazanamıyoruz. Bu insanlar da burada kalmayıp daha iyi ücret alacakları yerlere gidiyorlar. Kaçak turizmle rekabet Trabzon turizmine balta vuruyor. Kalitesiz turist getiriyorlar, kalitesiz hizmet veriyorlar, istihdamın kalitesizliğine sebep oluyorlar. Vergi bile vermiyorlar” dedi. Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.