banner114

Karadeniz somonu Norveç’i geçecek

Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Ticaret Sanayi Odası (TTSO) ve Olgunlaşma Enstitüsü İş birliğinde Trabzon’da 1. Uluslararası Karadeniz Somonu Lezzetleri Festivali Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü bahçesinde yapıldı. Festivalde birbirinden hünerli şeflerin hazırladığı Karadeniz Somonundan yapılan lezzetli ürünler katılımcıların beğenisine sunuldu.

Festival kapsamında Karadeniz Somununu ile ilgili Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Su Ürünleri Üreticiler Birliği Başkanı İlker Yıldırım, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, Trabzon İl Gıda Tarım be Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay konuşma yaptı.

SOMON İHRACATININ EKONOMİYE KATKISI OLACAK

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Somonun üretimi bölgemizde artması ve istihdamı ekonomiye katkısı, ihracatın tüm etkilerini aldığımızda önemli bir konuya el atıldığı aşikardır.  Bölgemizde Karadeniz somunu üretmek için Karadeniz’de böyle bir yatırıma girerek, üretimde kafes balıkçılını ile bugünlere geldik. İhracatı bir taraftan dikkate alırken, iç piyasada tüketimin arttırılması ve ekonomik yönden taktı sağlamak için atılan adımlar çok önemli. Risk alan tüm yatırımcılara ve sektörde emeği geçen herkesi kutlamak istiyorum.  Şehrin sahiplerinin bu konuda yatırımcının önünün açılması noktasında, Sayın Valimize sektörün gelişimi için yaptığı faaliyetlerden dolayı kutluyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımızın sektöre verdiği destekler bizleri mutlu etmiştir. Bu yaptığımız etkinlikte esas, kuruluşlarının bir taraftan dış ihracatı arttırırken, diğer taraftan iç tüketimi arttırmaktır. İç tüketimi arttırmada kamu verdiği yemeklerde mutfaklarında somonun olmasını istiyoruz. Bu noktada kamuya büyük görev düşüyor.  Somonu pişirme konusunda yurt dışında çok çeşitlerini gördük. Şehrimizde, bölgemizde pişirilmesinin arttırılması için çalışma başlattık. Olgunlaşma enstitüsü ile başlattığımız çalışmada, çok büyük katkılar oldu. işitilme çeşitlerinde aşçılarımızla tek tek iletişim kurarak kitap haleni getirdik” şeklinde konuştu.

BESİN DEĞERİ NORVEÇ SOMUNUNDAN DAHA FAZLA

Trabzon Su Ürünleri Üreticiler Birliği Başkanı İlker Yıldırım, Somon’un Karadenizde’ki üeretim sürecini anlatarak, “Dünyaya gerçekten Norveç Somon’u tanıttı. Doğada, akarsularda göç eden balıklar algı yaratıldı. Ama Norveç dünyanın en büyük üreticisi. Yılda yaptığı gelir 10 milyon dolar düzeyinde. Biz 5 yıldır Karadeniz’de ciddi manada devletin de destekleriyle yatırımlar yaptık. Şu anda Trabzon özelinde üretimimiz 10 bin tonu buldu. Bu üretim noktasında ciddi istihdam var. Karadeniz’de avlanan hamsiler dünyanın en kaliteli protein kaynağı var. Somon Balıklarını özellikle Japonya’ya sattığımıza göre onlar bunu didik didik araştırıyorlar. Besin değerlerine bakıyorlar Omega 3, yağ asit miktarı Norveç balıklarından çok daha yüksek. Somon balığını çok rahatlıkla yiyebilirsin. Trabzon her konuda marka. Biz balıkçılıkta da marka haline gelmesini istiyoruz” dedi.

ŞEHRİN TANITIMINDA ETKİLİ OLACAK

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, festivalin Trabzon’un tanıtımı açısından etkili olacağını dile getirerek “Bildiğiniz üzere Trabzon’umuz geçmişten günümüze kadim kültürümüzü en iyi bir şekilde yaşatmaya çalışan ve yeni kuşaklara aktarmaya çalışan en önemli şehirlerimizden biridir. Bu özelliğinin yanı sıra kültürel ve ekonomik anlamda üzerinde taşıdığı medeniyetlerin birikimini günümüze kadar yaşatması bakımından da bölgesinde bir merkez olma vasfını sürdürmektedir. Bir sahil şehri bir deniz şehri olan Trabzon’umuz için balıkçılığın önemi malumunuzdur. Balıkçılık kültürü şehrimizin geçmişinden beri hep var olmuş ve günümüzde de var olmaya devam etmektedir. Bu ekonomik ve kültürel değeri hem bir istihdam alanı hem de gastronomi turizmi için kullanabilmeliyiz. Bugün, ülke içi ve dışı birçok pazarda ekonomik değeri sürekli artmakta olan Karadeniz somonunun şehrimizin ortak aklı ile geliştirilmesi gereken ve bir dünya markası olması için üzerinde mutlaka durulması gereken bir değeridir. İşte bugün Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının Karadeniz somonunun tanıtımı için başlattığı “1. Uluslararası Karadeniz Somunu Lezzetleri Festivali” nin şehrimizin ve bu değerimizin tanıtımı açısından çok etkili olacağını düşünüyorum.”dedi.

ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN

Vali Ustaoğlu, “Bugün burada Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü de bu değerin tanıtımı için şehrimizden mutfak şeflerini bir araya getirmiş ve geleneksel mutfak kültürümüzü Karadeniz somonu ile günümüz modern mutfaklarına taşımayı başarmıştır. Bu çalışma ile kültürel hafızamız tazelenecek ve zenginleşecek, böylece bu hazinenin gelecek nesillere taşınması sağlanacaktır.  Bugün “1. Uluslararası Karadeniz Somunu Lezzetleri Festivali’nin açılışını yaparken ilk günde “Karadeniz Alası Somon Tarifleri” kitabının hem tanıtımını hem de bu eşsiz tatların şehrimizin birbirinden değerli şefleri tarafından yapılmış tariflerini tatmış olacağız. Bu güzel başlangıç için bu alanda çalışan tüm idarecilerimize, öğretmenlerimize ve tabii ki şeflerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Şehrimiz için önemli bir kazanım olacağını düşündüğüm bu kıymetli etkinliği destekleyen Trabzon Büyükşehir Belediyemize, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odamıza kamu ve özel sektör çalışanlarına şükranlarımı sunarken bu festivalimizin bölgemizin ve şehrimizin gelişim ve tanıtımı için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” sözleriyle festivalin tüm şehre hayırlı olmasını diledi.

KARADENİZ SOMUNUNDA TRABZON ZİRVEDE OLACAK

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon tarımda da iddialı bir şehir. Ancak son yıllarda Trabzon bir yönüyle ortaya çıkıyor. Trabzon çok önemli balıkçılık şehri oluyor. Hem doğal hem de kafes balıkçılık anlamında çok önemli yatırımlar yapılıyor. İnşallah bu sektör önümüzdeki yıllarda ihracat anlamında çok önemli konuma gelecek. Bunun işaretlerini alıyoruz. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak konuyu yakından takip ediyoruz. İnşallah el birliği ile Karadeniz Somonunu bölge balıkçılını anlamında zirveye çıkaracak adımları atacağız. Gerek yerel sofralarımızda, gerek ihracat anlamında bu başlığı zirveye taşıyacağız. Tabi hamsiye de ayıp olmasın. Biliyorsunuz, hamsi bizim için simgesel balık. Ama bugün Somon balığını biraz daha öveceğiz. İlk kez yapılan bir şey. Tarım Bakanlığımızın vereceği ilave izinler, bizim Büyükşehir Belediyesi olarak tesislere sağlayacağımız tesislerle üreticilerimiz Karadeniz somunu noktasında Trabzon’u zirveye taşıyacak. Bizde büyükşehir belediyesi olarak her geçen gün sayısını arttırdığımız sosyal tesislerimizde Somon Balığı menüsünü koymaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

HER TÜRLÜ DESTEK İÇİN HAZIRIZ

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı üniversite olarak soman balığı üretimi ve tüketiminin desteklenmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyerek “Biz Üniversite olarak bu tür etkinlikleri destekliyoruz. Toplumsal problemlere duyarlılık gösteriyoruz. Akademisyen hocalarımızın şehirle bütünleşmesine ilgi duyuyoruz. Somon başlığının ticari manada geliştirilmesi, kalitesinin arttırılması noktasında her türlü iş birliğine hazırız. Bu sene Hamsiye yasak geldi ve yiyemedik. Biz Somon’ u önce iç piyasada sonra dış piyasada yenilmesini istiyoruz. Şu anda Norveç’te Uskumru geliyor. Balık halinde yerli balık bulamadığımızda Uskumru yiyoruz. Kaç kilometre öteden soğuk zincirle o balığı bize yediriyorlar. Bizim de böyle bir aklı oluşturmamız lazım. Bilim ve teknolojiyi kullanmamız lazım. Balık önemli bir besin maddesi. 3 tarafımız denizle çevriyi bunu yeterli düzeyde gerek iç piyasada, gerek dış piyasada pazarlayamıyoruz” dedi.

HABER: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.